• Αναπνευστικά;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #81829  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Κυρ Δεκ 02, 2012 12:12 am
:teasing-nutkick: το πρόβλημα με την αναπνοή ειδικά όταν ξαπλώνω είναι καταστροφή, γυρνάω στο κρεβάτι ψάχνοντας να βρω θέση που να μπορώ να αναπνεύσω. πολλές φορές ξυπνάω γιατί δεν αναπνέω και σηκώνουμε για λίγο μέχρι να τα καταφέρω, πρόβλημα με κάτι που σε άλλους η αναπνοή απλός συμβαίνει. όταν πάλι οδηγώ ποτέ δεν προσπαθώ να φάω η να πιω νερό γιατί πνίγομαι. είμαι για απόσυρση. :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette:
 #81830  από LL--MM
 Κυρ Δεκ 02, 2012 12:14 am
sofia13 έγραψε:Με κορτιζόνη τα πάντα υποχωρούν. Για ΠΌΣΟ ;;;
Το κακό με την κορτιζόνη είναι ότι προκαλεί "ΕΞΗ", έπαιρνα εγώ εισπνεύσιμη, μου καταπλήγιασε το όλο σύστημα και δε με αποσυμφόρησε: Τώρα βάζω αλατόνερο, και για ορισμένα διαστήματα, είμαι αρκετά καλύτερα...

Επαψα να κοιμάμαι τα βράδια απο φόβους πολλούς. Ο βασικότερος ότι ξαπλωμένη εντελώς καθόλου δεν μπορώ να αναπνεύσω.
Καταβοφήθηκα . Προτιμώ ζόμπι , παρά αυτόν τον εφιάλτη ότι δεν θα ξαναδώ ήλιο το πρωί.
Είναι τελείως ανεξέλεγκτο και τόσο ανήμπορος κανένας νιώθει, που ντρέπεται να το πεί....
Κομμένη αναπνοή. Ετσι να το πούμε είπε η ΑΝΝΑ, αν έχουμε νευρολόγο...
Εχουμε;;;; Ε, λοιπόν να βρούμε......
Δεν ξέρω άν είναι νευρολογική ειδικότητα, μολονότι έπρεπε να έχουν ΚΑΙ αυτό στη "φαρέτρα" τους... Πάντως, ακόμα κι αυτοί, αν όχι, σε οποιοδήποτε νοσοκομείο, δεν πρέπει να έχουν ένα μηχάνημα που να μετράει την οξυγόνωση, είτε νευρολόγοι είτε όχι; Ο απαυτός τη μαμάς μου μας εξήγησε ότι το πρόβλημα το είχα στην ΕΚ-πνοή...

Και φάρμακο μου σύστησε, αλλά φέρνει πονοκέφαλο, οποτε ίσως κάποιος πιο κοντά, να ξέρει να σε καθοδηγήσει σωστότερα... αν υπάρχει κανένα που ν'ανοίγει τις κυψελίδες ΔΙΧΩΣ να προκαλεί το σύμπτωμα αυτό, ή το λιγότερο δυνατόν...

Βασιλάκη, μήπως έχεις "υπνική άπνοια"; αυτή κανονίζεται με μηχάνημα που φοράς τη νύχτα, μετά είσαι περδίκι, λένε οι περισσότεροι απ'αυτούς που το δοκίμασαν... Και υποτίθεται ότι σε γλιτώνει από δεινά εγκεφαλικού και καρδιακού τύπου που παραμονεύουν ολους, σκπ και μη...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα

Και καλώς σας βρήκα! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Κυρ Δεκ 02, 2012 12:27 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #81832  από sofia13
 Κυρ Δεκ 02, 2012 12:22 am
Μόνο στην αναγούλα ρε Βασίλη; Τα συκώτια μας βγήκαν χωρίς λόγο και αιτία...
Καί βγαίνουν κιόλας , ειδικά σε δύσκολες περιόδους, που όλοι μας περνάμε τώρα...
Τελικά τι πρέπει να κάνουμε για νάμαστε καλύτερα, ποιός και πότε θα μας πει;
Κανένας για την ώρα , αλλά ότι καθένας μας βιώνει, ας το αναφέρει , έστω και μόνο γι΄αυτό που είπες. '' νόμιζα μόνο σ΄εμένα'' .... Ε, σε πολλούς , πάρα πολλούς τελικά. ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ..
 #81833  από billios
 Κυρ Δεκ 02, 2012 12:29 am
ernesto valverde έγραψε:http://www.hypnos.gr/index.php?mod=text ... =2&cat=124

Θα το εχω υποψην man ευχαριστω.

- Ε, σε πολλούς , πάρα πολλούς τελικά. ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ..-

Εχεις απολυτο δικιο....
 #81834  από sofia13
 Κυρ Δεκ 02, 2012 12:54 am
Ναι γαμώτο. Ακριβώς αυτό . Ξαπλώνεις να κοιμηθείς- λέμε- και ξαφνικά θέλεις να βγάλεις τα σωθικά σου. Λιγες γουλιές νερό ή μόνο τη βρύση ανοιχτή και φεύγει αυτό.-Αν τα καταφέρει
κανένας έτσι-. Μετά; Αν πάθεις το σύνδρομο της άπνοιας τι κάνεις;
Που συμβαίνει συχνά-πυκνά κι΄εγώ τουλάχιστον δεν κοιμάμαι τα βράδια καθόλου.
Και άντε εγώ δε δουλεύω τώρα! Οι άλλοι που δουλέυετε το πρω'ί' πως τα καταφέρνετε ρε παιδιά; Νεύρα τσίτα και κανείς να μην καταλαβαίνει γιατί!!!
 #81838  από Ιωάννα
 Κυρ Δεκ 02, 2012 10:39 am
sofia13 έγραψε: Και άντε εγώ δε δουλεύω τώρα! Αυτό δε σημαίνει κάτι....Απεναντίας.....Εσύ σταμάτησες ..ίσως...επειδή αναγκάστηκες!Άλλωστε πως ν ανταπεξέλθει κανείς με τόσα που συμβαίνουν;
Οι άλλοι που δουλέυετε το πρω'ί' πως τα καταφέρνετε ρε παιδιά;
Αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία........την απάντηση τη δίνεις μόνη σου!
Νεύρα τσίτα και κανείς να μην καταλαβαίνει γιατί!!! :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette:
:romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress:
 #81840  από βικυ
 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:19 am
Καλημερα.
Οταν πινω νερο,τις περισσοτερες φορες,πνιγομαι και μου βγαινει.....μπλιαχ.......απο την μυτη.
Με βαλατε σε σκεψεις τωρα...... :think:
Το σημειωνω και αυτο να το ρωτησω στην γιατρο την επομενη φορα.
 #81855  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Δεκ 02, 2012 5:09 pm
βικυ έγραψε:Καλημερα.
Οταν πινω νερο,τις περισσοτερες φορες,πνιγομαι και μου βγαινει.....μπλιαχ.......απο την μυτη.
Με βαλατε σε σκεψεις τωρα...... :think:
Το σημειωνω και αυτο να το ρωτησω στην γιατρο την επομενη φορα.
:think: :think: :think: :think: :think: Πνιγεσαι ??? Κι εγω πνιγομαι μερικες φορες , αλλά αυτο συμβαινει επειδη δεν μπορω να καταπιω σωστα, μερικες φορες!!!Μαλλον, επειδη ειναι μουδιασμενος ο ουρανισκος μου, συνεχως, και ποναει !!!!!!! Λοιπον !!!!! Ξαναλεω !!!!!! Πρεπει να τα αναφερουμε ΟΛΑ στους νευρολογους !!!!!! ΟΛΑ !!!!!!!!!!!
 #82652  από ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΜΟΝΗ
 Παρ Δεκ 14, 2012 12:12 pm
Παιδιά, καλημέρα.

Αντιμετωπίζω και εγώ τέτοιου είδους προβλήματα, ειδικά τους τελευταίους πέντε μήνες. Νοιώθω ένα βάρος στο λαιμό, το οποίο γίνεται ασφικτικό (έτσι νοιώθω) όταν ξαπλώνω. Έχω πάει σε ΩΡΛ, σε πνευμονολόγο, οι οποίοι όμως δε βρήκαν κάτι. Τώρα περιμένω να πάω στον ενδοκρινολόγο, μήπως και φταίει ο θυρεοειδής. Πέρυσι είχα κανει μελέτη ύπνου, αλλά και πάλι ο γιατρός δε βρήκε κάτι σοβαρό. Το μόνο που μου είχε πει είναι να χάσω 4-5 κιλάκια. Φέτος, όμως, έχει χειροτερέψει. Από εκεί που μ' έπιανε άπνοια 2-3 φορές το χρόνο, έγινε καθημερινό φαινόμενο. Όταν θα πάω στο νευρολόγο, θα τον ρωτήσω. Όχι, τίποτε άλλο. Είναι αγχωτικό...