• ΚΟΠΩΣΗ!!!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #76661  από Ιωάννα
 Δευ Αύγ 27, 2012 3:05 pm
Παιδιά γειά σας ,τι κάνετε;Θέλω να εκφράσω την εξής απορία:Νιώθετε ΠΑΝΤΑ κουρασμένοι ή υπάρχουν μέρες που είστε οκ;.Εγώ παιδάκια μου καλά ,έχω πλέον απογοητευτεί.Είμαι μόνιμα κουρασμένη κ καταβεβλημένη.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου για ξεκούραση αλλά υπάρχουν κάποιες μέρες που θεωρώ ότι δεν θα πρεπε να νιώθω έτσι.Η ζέστη ,δεν το συζητώ, με σκοτώνει :scared-eek: Τα τελευταία 2 χρόνια έχω φοβερή καταβολή δυνάμεων και έχω αρχίσει να κουράζομαι κ ψυχολογικά.Υπάρχουν μέρες που νομίζω ότι θα λυποθυμήσω απ την κούραση κ άλλοτε είμαι καλύτερα αλλά πάντα κουρασμένη.Αny way.Σας είπα τον πόνο μου ,αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι να στανιάρω λίγο ,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #76668  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Αύγ 27, 2012 7:02 pm
Ακριβως, τα ιδια νοιωθω κι εγω ! Απλως, μερικες μερες, τις ''καλες'' , οπως λεω , η κοπωση και τα υπολοιπα συμπτωματα ειναι καπως πιο ηπια !!!!!!Φυσικα, η ζεστη επιδεινωνει την κατασταση, οπως επιδεινωνει και τα αλλα συμπτωματα!!!!! Δυστυχως...ΚΑΙ η χρονια κοπωση, ειναι συμπτωμα της σκπ ! Δεν ξερω αν, καποιο φαρμακο, μπορει να μας απαλλαξει οριστικα απ'αυτην ! Μου εχουν δωσει διαφορα, κατα καιρους, αντικαταθλιπτικα κυριως, που ΔΕΝ εκαναν τιποτα ! Το αντιθετο !!!!! Καποτε , μου εδωσαν μοντιονταλ, φαρμακο για ναρκοληπτικους ! Σε μερικους συνασθενεις, φερνει καλο αποτελεσμα ! Σε μενα.....ΤΙΠΟΤΑ ...κι οχι μονο.....! Με διελυσε, κυριολεκτικα ! Αυξησε την κοπωση και μου προκαλεσε φοβερες ζαλαδες !!!!! Συμπερασμα, δικο μου !!!!! Δεν υπαρχει λυση στο προβλημα της κοπωσης ! Πρεπει να το αποδεχτουμε και να απαιτησουμε να το αποδεχτουν και οι αλλοι ! Να μην πιεζουμε τον εαυτο μας ! Να κανουμε , μονο, οσα μας επιτρεπουν οι δυναμεις μας !!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #76671  από Π.Μ79
 Δευ Αύγ 27, 2012 7:12 pm
Μα υπάρχει η λύση Άννα, υπάρχει η άτιμη...
 #76673  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Αύγ 27, 2012 7:18 pm
Π.Μ79 έγραψε:Μα υπάρχει η λύση Άννα, υπάρχει η άτιμη...
Ισως....Παρη μου !!!! Δεν θελω, ομως, να επεκταθω !!!!! Δεν θελω να βρεθω, παλι , στη δυσαρεστη θεση, να ....απολογουμαι για την .....απολυτως αδεια τσεπη μου........!!!!!!!!!!! :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh:
 #76675  από Ιωάννα
 Δευ Αύγ 27, 2012 8:10 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:
Π.Μ79 έγραψε:Μα υπάρχει η λύση Άννα, υπάρχει η άτιμη...
Ισως....Παρη μου !!!! Δεν θελω, ομως, να επεκταθω !!!!! Δεν θελω να βρεθω, παλι , στη δυσαρεστη θεση, να ....απολογουμαι για την .....απολυτως αδεια τσεπη μου........!!!!!!!!!!! :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh:
Δεν ξέρω τι εννοεί ο Πάρης,αλλά την Αννούλα μάλλον μπορώ να την καταλάβω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!Ενα έχω να πώ μόνο :ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ .
Αννούλα σ ευχαριστώ που ακόμα κ αν δε με ξέρεις προσπαθείς να βοηθήσεις με τον τρόπο σου:romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #76678  από elpida
 Δευ Αύγ 27, 2012 9:36 pm
Καλήσπέρα!
Η ψυχολογική κούραση φέρνει μαζί της και την σωματική.
Αυτό το έχω βιώσει αρκετές φορές εγώ.
Όποτε, αισιοδοξία και θετική ενέργεια, όχι άγχος και στεναχώρια.
(Τα λέω αυτά στους άλλους, για να τα ακούω και εγώ)
Επίσης, η πολύ ζέστη και οι καύσωνες προφανώς μας κουράζουν περισσότερο.
Όποτε, υπομονή.
Θα πρότεινα βιταμίνες και να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και σου γεμίζουν τις μπαταρίες.
Ελπίζω να βοήθησα!
 #76680  από Κώστας
 Δευ Αύγ 27, 2012 10:22 pm
Ρίξτε μια ματιά στην πρόταση του Γιάννη viewtopic.php?f=43&t=2199&st=0&sk=t&sd=a&start=10
 #76682  από billios
 Δευ Αύγ 27, 2012 10:54 pm
Μαρτυριες ανθρωπων που εχουν υποβληθει σε διανοιξη φλεβων λενε πως εχουν βελτιωση στην κοπωση οπως επισης στις ζαλαδες και στους ιλιγγους και οι μαρτυριες αυτες ειναι πολλες .
Επισης ανθρωποι [μεσα σε αυτους κι εγω] με την χρηση βιταμινων εχουν βελτιωση στο θεμα κουρασης.Μην μου ζητησεται link γιατι απλα δεν εχω και γιατι απλα αυτα βρισκονται αποτυπωμενα στις σελιδες του ms society.
Η παραμικρη διαφορα προς το καλλιτερο για μας ειναι τεραστιο θεμα,εδω μπαινει επισης το σημαντικοτατο οικονομικο θεμα.
Επειδη μου αρεσει να πειραματιζομαι με τον εαυτο μου εχω δει πως το ξενυχτι,η κακη διατροφη και η κακη ψυχολογια μου αλλαζουν τη προκα,παω ενα βημα τη φορα.
Προσπαθω να αποτοξηνωσω τον εαυτο μου απο τα περιττα και να του δωσω ενεργεια και καθαροτητα,εχω δρομο μπροστα μου βεβαια γιατι ειμαι λιγακι επιρρεπεις στην αμαρτια :obscene-smokingpimp:
Ο βασιλικος πολτος δινει ενεργεια,καποια βιταμινουχα σκευασματα επισης ισως βοηθησουν,ξηροι καρποι επισης.
Αν ψαχουλεψεις λιγο τις σελιδες μας ολο και κατι θα βρεις.
 #76687  από Maraki28
 Τρί Αύγ 28, 2012 1:11 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε:Ακριβως, τα ιδια νοιωθω κι εγω ! Απλως, μερικες μερες, τις ''καλες'' , οπως λεω , η κοπωση και τα υπολοιπα συμπτωματα ειναι καπως πιο ηπια !!!!!!Φυσικα, η ζεστη επιδεινωνει την κατασταση, οπως επιδεινωνει και τα αλλα συμπτωματα!!!!! Δυστυχως...ΚΑΙ η χρονια κοπωση, ειναι συμπτωμα της σκπ ! Δεν ξερω αν, καποιο φαρμακο, μπορει να μας απαλλαξει οριστικα απ'αυτην ! Μου εχουν δωσει διαφορα, κατα καιρους, αντικαταθλιπτικα κυριως, που ΔΕΝ εκαναν τιποτα ! Το αντιθετο !!!!! Καποτε , μου εδωσαν μοντιονταλ, φαρμακο για ναρκοληπτικους ! Σε μερικους συνασθενεις, φερνει καλο αποτελεσμα ! Σε μενα.....ΤΙΠΟΤΑ ...κι οχι μονο.....! Με διελυσε, κυριολεκτικα ! Αυξησε την κοπωση και μου προκαλεσε φοβερες ζαλαδες !!!!! Συμπερασμα, δικο μου !!!!! Δεν υπαρχει λυση στο προβλημα της κοπωσης ! Πρεπει να το αποδεχτουμε και να απαιτησουμε να το αποδεχτουν και οι αλλοι ! Να μην πιεζουμε τον εαυτο μας ! Να κανουμε , μονο, οσα μας επιτρεπουν οι δυναμεις μας !!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:

Παιδιά εμένα η κόπωση ήταν εξ' αρχής το βασικό μου πρόβλημα. Άννα όσον αφορά το Μοντιοντάλ το παίρνω εδώ και δυόμιση χρόνια, απο τότε που διαγνώστηκα και με βοηθάει πάρα πολύ. Στην αρχή έπαιρνα δύο και τώρα ένα κάθε πρωί. Βέβαια όταν έχει καύσωνα ή μου έχει βγει η Παναγία με τις δουλειές του σπιτιού και ολόκληρη καρτέλα να πάρω πάλι πτώμα θα νιώθω.
Οπότε τι κάνουμε?? Ακούμε το σώμα μας θα έλεγα και κυρίως την ψυχή μας!! :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
 #76694  από βικυ
 Τρί Αύγ 28, 2012 9:53 am
IKTIST22 δοκιμασε ιπποφαες.
Εγω παιρνω και με βοηθα πολυ.