• ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΕΞΙΟΥ ΠΟΔΙΟΥ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #76597  από krevasils
 Κυρ Αύγ 26, 2012 11:47 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΚΑΝΑ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΠΟΔΙ....ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.....ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΖΕΣΤΗ;;;; ΥΠΟΤΡΟΠΗ ;; Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ΕΠΠΕΙΔΗ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟ ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΩΡΕΣ ΣΕΡΙ;;; ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΗ ΕΧΩ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΣΑΜΠΡΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΜΕΡΕΣ....ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΥΠΟΤΡΟΠΗ Η ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 #76600  από Φαίδρα
 Κυρ Αύγ 26, 2012 12:53 pm
Γεια σου Βασίλη,
Είναι λόγο της οδήγησης. Το έχω κι εγώ εδώ και λίγα χρόνια. Παλαιότερα, μπορούσα να οδηγώ πάρα πολλές ώρες χωρίς να κουραστώ καθόλου στα πόδια. Τα τελευταία δύο χρόνια, μετά από μια ώρα οδήγησης, αρχίζει και με πονάει το δεξί μου πόδι (επειδή το χρησιμοποιώ περισσότερο εκτός πόλης). Είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό κι ακόμη κι αν σταματήσω να οδηγώ, θα πρέπει να περάσουν αρκετές ώρες ώστε να επανέλθει.
Ρώτησα λοιπόν και μου είπαν πως δεν κάθομαι καλά στο αυτοκίνητο. Κάτι με την μέση λέει.
Εγώ βέβαια έχω αλλάξει το κάθισμα πολλές φορές αλλά αυτό επιμένει.
Πάντως δεν μπορεί να θεωρηθεί υποτροπή από τη στιγμή που μας πιάνει μόνο όταν οδηγάμε αρκετή ώρα.
Επίσης έχω και μία ακόμη θεωρία, δική μου. (Επειδή αυτό με το κάθισμα δεν απέδωσε).
Μπορεί να σφίγγω το πόδι μου, και να καταβάλω μεγαλύτερη προσπάθεια από το κανονικό ώστε να το διατηρήσω στο γκάζι. Σα να σηκώσεις το χέρι σου ψηλά για πολύ ώρα. Κάποια στιγμή, αν δεν το ακουμπάς κάπου εντελώς με όλο του το βάρος θα κουραστεί και θα πονάει.
Τώρα να είναι από ΣΚΠ.. Δεν θέλω να τα ρίχνω όλα εκεί. Αν και μπορεί να το αισθανθώ το ίδιο και με το που ξυπνήσω κάποιες μέρες, όταν οδηγώ, θεωρώ πως είναι καθαρά από την κούραση.
Για το tysabri δεν γνωρίζω.
Επίσης για να θεωρηθεί ένα σύμπτωμα υποτροπή κατά τους ιατρούς, πρέπει να το έχεις συνεχόμενα επί 15 μέρες λέει...
Ρώτα και τον δικό σου τον ιατρό, μήπως μας διαφωτίσει κι εμάς..
Και περιμένω νέα σου!
 #76602  από Γιάννης
 Κυρ Αύγ 26, 2012 1:19 pm
brazil έγραψε:Μπορεί να σφίγγω το πόδι μου, και να καταβάλω μεγαλύτερη προσπάθεια από το κανονικό ώστε να το διατηρήσω στο γκάζι. Σα να σηκώσεις το χέρι σου ψηλά για πολύ ώρα. Κάποια στιγμή, αν δεν το ακουμπάς κάπου εντελώς με όλο του το βάρος θα κουραστεί και θα πονάει.
Τώρα να είναι από ΣΚΠ.. Δεν θέλω να τα ρίχνω όλα εκεί. Αν και μπορεί να το αισθανθώ το ίδιο και με το που ξυπνήσω κάποιες μέρες, όταν οδηγώ, θεωρώ πως είναι καθαρά από την κούραση.
Το ίδιο (ακριβώς το ίδιο και πολλές φορές βοηθούσα με το χέρι) πάθαινα κι εγώ και αποφάσισα να πάρω αυτόματο αυτοκίνητο και να του κάνω μετατροπή φρένο-γκάζι στο χέρι. Δεν παίζουν με αυτά, σε ταξίδι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο, παύεις να έχεις τον έλεγχο των ποδιών.
Οk από την κούραση είναι, αλλά η κούραση δεν προέρχεται από τη σκλήρυνση;
Και κάτι άλλο, η θέση οδήγησης είναι από τις πιο άβολες και κουραστικές για το ανθρώπινο σώμα, εξού και τα ειδικά καθίσματα (bucket)
 #76606  από Φαίδρα
 Κυρ Αύγ 26, 2012 3:48 pm
Με βάζεις σε σκέψεις τώρα πως μπορεί να είναι κι αυτό από τη ΣΚΠ.
Εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου για το αν προέρχεται από εκεί. Ο ιατρός πάντως δεν το πιστεύει.
Εσύ Γιάννη αυτό πιστεύεις;
Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα παλαιότερα.. Καλά έκανες με το αυτοκίνητο και το τροποποίησες. Ανάθεμα που εμένα τα χέρια είναι το "αδύναμο" σημείο μου.
Εντάξει βέβαια, δεν σημαίνει ότι μόνο εμείς κουραζόμαστε...
Πιο εύκολα ναι. Και ναι, είναι μεγάλη η διαφορά το ότι δεν κουραζόμουν καθόλου και μετά από 7-8 ώρες στο τιμόνι συνεχόμενα, και τώρα με 1-2 ώρες με ενοχλεί αφόρητα.
Αλλά για μια ακόμη φορά, εάν είναι η ΣΚΠ, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό. Μόνο να το αποφεύγουμε.. :violin:

ΥΓ. Τι εννοείς βοηθούσες με το χέρι;;;;;;; Πως γίνεται αυτό;;;; :shock: :shock: :shock:
 #76607  από krevasils
 Κυρ Αύγ 26, 2012 4:03 pm
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΑΙΔΩΣΗ ΤΟ ΠΟΔΙ....ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΧΙΛΕΙΟ ΤΕΝΟΝΤΑ...ΕΧΟ ΤΟ ΠΟΔΙ Μ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΩ ΤΕΡΜΑ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΚΑΡΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΤ....ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΑΔΥΝΑΜΟ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΟ ΟΥΤΕ ΤΠΤ....ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΚΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ...ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝΕ ΖΩΣΕΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ...
 #76608  από Φαίδρα
 Κυρ Αύγ 26, 2012 4:17 pm
krevasils έγραψε:ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΑΙΔΩΣΗ ΤΟ ΠΟΔΙ....ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΧΙΛΕΙΟ ΤΕΝΟΝΤΑ...ΕΧΟ ΤΟ ΠΟΔΙ Μ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΩ ΤΕΡΜΑ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΩ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΚΑΡΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΤ....ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΑΔΥΝΑΜΟ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΟ ΟΥΤΕ ΤΠΤ....ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΚΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ...ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝΕ ΖΩΣΕΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ...
Εμένα με ενοχλεί στον τετρακέφαλο. Αλλά αισθάνομαι κι εγώ αυτό που λες "να πατήσω τέρμα το γκάζι για να το ξεκουράσω". Γι αυτό και υποθέτω πως απλά πιάνεται το πόδι.
Σε παρακαλώ εάν μπορείς, ενημέρωσέ μας κι εμάς σχετικά με την απάντηση του ιατρού σου.
Ελπίζω να μην είναι τίποτα!

Ερώτηση: Νιώθεις πως θέλεις να "σπάσεις" την κλείδωση για να ανακουφιστείς από την ενόχληση; Να κάνει "κρακ";

Ευτυχώς που έχουμε και το forum, συγκρίνουμε συμπτώματα, και βγάζουμε καμιά άκρη.. :happy-cheerleadersmileygirl:
 #76610  από krevasils
 Κυρ Αύγ 26, 2012 4:54 pm
ΝΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΚ ΠΟΥ ΛΕΣ......ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝΕ ΟΛΕΣ ΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΙΩΘΑ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.....ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1-15 ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΑΛΛΙΩΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ
 #76611  από Φαίδρα
 Κυρ Αύγ 26, 2012 5:17 pm
Πολύ προβληματίζομαι... Αυτό που περιγράφεις τώρα, το έχω από 16 χρονών. Κατά διαστήματα με πιάνει κάποιο πόδι και κάθε 3-4 βήματα θέλω να κάνω αυτό το κρακ. Τις τελευταίες εβδομάδες έχω το δεξί. Ο γιατρός μου λέει πως είναι επειδή δεν περπατάω σωστά και δεν με απασχολεί πλέον..
Βέβαια, το είχε ένα μεγάλο διάστημα και η μητέρα μου το ίδιο αυτό πρόβλημα (που έχει και αυτή ΣΚΠ). Αλλά μου ακούγεται λίγο παράξενο για σύμπτωμα..

Νομίζω έχω αρχίσει να τρελαίνομαι και τα βλέπω όλα ως συμπτώματα.. :oops:

Πάω να ποτίσω τα λουλούδια να ξεχαστώ :P
Θα περιμένω νέα σου!
 #76613  από Γιάννης
 Κυρ Αύγ 26, 2012 6:40 pm
brazil έγραψε:ΥΓ. Τι εννοείς βοηθούσες με το χέρι;;;;;;; Πως γίνεται αυτό;;;; :shock: :shock: :shock:
Το γνωστό handjob βρε :laughing-rolling: (αστειεύομαι), εννοώ ότι σήκωνα το πόδι με το χέρι πχ για να πάω από γκάζι σε φρένο.

Κοίταξε, η κατάσταση του καθενός μας είναι διαφορετική, εγώ έχω κινητικό πρόβλημα στα κάτω άκρα και εύχομαι να μην το αποκτήσεις ποτέ. Η οδήγηση είχε γίνει πολύ δύσκολη για μένα και, αφενός επειδή η σύζυγός μου δεν οδηγεί και αφετέρου για να έχω μια στοιχειώδη αυτονομία στο θέμα αποστάσεις αποφάσισα να αλλάξω ένα αυτοκίνητο 2 ετών με 9000 χλμ και να κάνω στο καινούργιο (αυτόματο) τη μετατροπή. Κόστος όλης αυτής της περιπέτειας; Κοντά 6000 ευρώ και ήταν λίγα αφού για καλή μου τύχη το προηγούμενο αυτοκίνητό μου το αγόρασε η αδελφούλα μου, σε τιμή απείρως καλύτερη απ' ότι θα έπιανε στην αγορά..
Παρενέβην στο θέμα γιατί είδα στην περιγραφή σου πολλές ομοιότητες με τη δική μου περίπτωση και θέλω να είμαι χρήσιμος αν είναι δυνατόν. Προσωπικά, πλέον, με το μοχλό φρένο-γκάζι στο χέρι η οδήγηση έχει ξαναγίνει εξίσου εύκολη, όσο ήταν τα χρόνια πριν νοσήσω και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους θεωρούν ότι η οδηγική τους ικανότητα μειώνεται λόγω προβλημάτων στα κάτω άκρα.
 #76629  από Κώστας
 Δευ Αύγ 27, 2012 12:07 am
Βασίλη, η στάση του ποδιού προκειμένου να χειριστεί το γκάζι είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα, ιδιαίτερα μετά από παρατεταμένη οδήγηση. Συμβαίνει και σε οδηγούς χωρίς πρόβλημα πόσο μάλλον σε μας. Μη ξεχνάς πως το πόδι όταν χειρίζεται το πεντάλ του γκαζιού, στην ουσία είναι καθηλωμένο σε μια σταθερή θέση με πατημένη μόνιμα τη φτέρνα στο δάπεδο του αυτοκινήτου και η μόνη κίνηση που κάνει είναι να κουνά τη κλείδωση του αστραγάλου πιέζοντας ή αφήνοντας το πεντάλ του γκαζιού. Αν αυτό το κάνεις συνεχόμενα για 7 ώρες είναι φυσιολογικότατο να πιαστείς και να χρειστείς ξεκούραση. Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με ώση. Κάνε πιο συχνές στάσεις όταν οδηγείς και μην εξαντλείς τις αντοχές σου. Όπως και να το κάνουμε διαφέρουμε κατάτι από τα τελείως υγιή άτομα, που ακόμη κι΄ αυτά θα πιαστούν μετά από πολύωρη, έστω και με διαλλείματα, οδήγηση.

Υσ. Όποιος ενδιαφέρεται για καλή, αξιόπιστη και αρκετά φθηνή μετατροπή αυτοκινήτου με σύστημα φρένο - γκάζι στο χέρι, ας μου στείλει ΠΜ να του δώσω λεπτομερή στοιχεία.