• Απώλεια γεύσης..

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #71603  από mitsos
 Τρί Μάιος 15, 2012 4:53 pm
Λοιπον,χθες ξυπνησα με την δεξια πλευρα της γλωσσας μου μουδιασμενη...δεν ηταν καθολου εντονο το μουδιασμα οποτε δεν εδωσα σημασια...σημερα ομως ξυπνησα και το μουδιασμα ειχε προχωρησει σε ολη τη γλωσσα και επιπλεον καταλαβα πως η γευση ειναι αλλοιωμενη...τωρα,καποιες ωρες μετα η γευση εχει απλα χαθει...πινω λεμοναδα και δν νιωθω τπτ παρα του ανθρακικου...εινααι απο τα πιο ενοχλητικα συμπτωματα που ζησει...θελω να μου πειτε αν αξιζει να παρω κορτιζονη ή να το αφησω να περασει μονο του...ευχαριστω εκ των προτερων...
 #71607  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Μάιος 15, 2012 5:56 pm
Καλησπέρα mitsos.
Από το 2008 έχει μουδιάσει η αριστερή πλευρά μου και ακόμα έτσι είναι.Όταν μου συνέβηκε λοιπόν που στην πορεία προχώρησε και στην δεξιά πλευρά,είχα και εγώ "θέμα"με την γεύση μου.Μετά από αρκετή κορτιζόνη η γεύση επανήρθε αλλά όχι 100%.Πρόσεξε να μην δαγκώσεις την γλώσσα σου γιατί εγώ θυμάμαι οτι επειδή δεν την ένιωθα,την δάγκωνα συνέχεια.Απλά άκουγα το κράκ δηλαδή και μετά η απαίσια γεύση από το αίμα.
Πρέπει σίγουρα να το κοιτάξεις πιστεύω!!!Μετά από αρκετό καιρό πλέον,όταν πήγα Αθήνα στον γιατρό μου,του είπα πως δεν την δαγκώνω πλέον.Και τον ρώτησα αν έχει ξεμουδιάσει και συμβαίνει αυτό.Και εξετάζοντάς με μου "απέδειξε" οτι δεν έχει ξεμουδιάσει,απλά επειδή η γλώσσα είναι μυς,μετά από τόσα χρόνια την έχω γυμνάσει τόσο καλά και την ορίζω καλύτερα από παλιά και για αυτό δεν την δαγκώνω!!!
Το τελευταίο μάλλον περιττή πληροφορία για σένα,αλλά μου΄ρθε και το έγραψα....
 #71613  από mitsos
 Τρί Μάιος 15, 2012 8:50 pm
Χμμ θα παρω την γιατρο μου αυριο...θα ενημερωσω για το τι θα μου πει...παντως ειναι βασανο να τρως καατι και να μν νιωθεις...:/
 #72024  από mitsos
 Δευ Μάιος 21, 2012 5:29 pm
Τελικα της περασε αρκετα αδιαφορο το γεγονος με το μουδιασμα,μιασ και εχουν περασει αρκετες μερες και παραμενει οπως ηταν...ασ περιμενουνε λοιπον:-)
 #72031  από mitsos
 Δευ Μάιος 21, 2012 6:17 pm
Nai...mou eipe pws dn einai kati arketa sovaro...kai afou dn epidynwnetai,dn xreiazetai na parw korttizoni....en telei pairnw kortizoni gia diplwpiaa,opote me ena sparo,dyo trigonia...:-)
 #73462  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τετ Ιουν 13, 2012 7:03 pm
Μήτσο πως είσαι?Έχεις βελτίωση της γεύσης σου μετά την κορτιζόνη που έκανες?
 #73903  από mitsos
 Τετ Ιουν 20, 2012 11:00 pm
εχει επανελθει αρκετα..για 100% δν μπορω να πω με σιγουρια..στα αισθητικα προβληματα ειναι δυσκολο να προσδιορισεις την βελτιωση με ακριβεια :) παντως σιγουρα ειμαι ικανοποιημενος..ευχαριστω για το ενδιαφερον και ευχομαι να σαι καλα...