• Παλι το ματακι μας....

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #74052  από petros
 Παρ Ιουν 22, 2012 5:51 pm
Γεια σε ολους. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη-αποψη-εμεπιρια σας αν μπορειτε. Η γυναικα μου μετα απο 2 χρονια -δυστυχως- εχει μαλλον οπτικη νευριτιδα. Ξεκινησε με πονο στο ματι που αντανακλα στο πισω μερος του κεφαλιου και μετα απο μια εβδομαδα θολοσε η οραση. Ειχε βγει στην ζεστη σημερα οταν γυρισε εβλεπε θολα. Στο μισο κατω της ορασης βλεπει λιγο πιο σκουρα τα χρωματα. Αυτο που θελω να πω ειναι το εξης. Το συμπτωμα ειναι ακριβως ιδιο με αυτο που ειχε 2 χρονια πριν και στο ιδιο "σημειο" της ορασης. Αυτο τι μπορει να σημαινει? Η ιδια εστια απομυελινωθηκε παλι? Σας εχει συμβει προσωπικα? Και επισης αν το εχετε περασει εχετε παρατηρησει πονο στο πισω μερος του κρανιου?

Με την ξεκουραση και στο σπιτι καθαρισε καπως η θολουρα αλλα οχι εντελως.

Σορι για τις ερωτησεις απλα θα ηθελα την αποψη σας. Ευχαριστω.
 #74053  από litsa
 Παρ Ιουν 22, 2012 6:11 pm
αν τα συμπτώματα δεν κρατάνε συνεχόμενα πάνω από τουλάχιστον 24 ώρες τότε νομίζω δεν είναι κάτι...ας καθήσει στα δροσερά..
λέω εγώ τώρα..

και εμένα αυτές τις μέρες που δεν προσέχω καθόλου με ζώνουν λιγο τα πόδια... αλλά έρχονται και φεύγουν.. οπότε δροσούλα...ηρεμία... και βλέπουμε... και πάλι ρώτα τον γιατρό σας..

περαστικούλια!
 #74057  από βικυ
 Παρ Ιουν 22, 2012 6:56 pm
Πετρο ευχομαι γρηγορα περαστικα.
Εχουν δικιο τα παιδια.....ρωτηστε τον γιατρο της.....
 #74058  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 22, 2012 7:00 pm
Περαστικά Πέτρο, θα πάτε διακοπούλες και όλα θα φύγουν
 #74063  από petros
 Παρ Ιουν 22, 2012 7:42 pm
Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

sou χαιρομαι πολυ προσωπικα που σε βλεπω να ποσταρεις παλι στο φορουμ αλλα την απορια του μητσου την εχω και εγω και μου δηημιουργησες και κανα δυο αλλες.

Γιατι πιστευεις οτι δεν θα δειξει κατι η μαγνητικη?

Επισης θα θεωρουσα οτι επειδη εχει θεμα το δεξι ματι η προβολη του πονου θα ηταν στον αριστερο ηνιακο λοβο.Αυτο ειναι σαν μιας ηπιας μορφης ημικρανια στον μισο του κεφαλιου αλλα πιο εντονα πισω. Ετσι οπως το εθεσε πηγε το μυαλο μου και σε χειροτερα πραγματα (φτου φτου) Θεωρεις οτι η παλια εστια χειροτερεψε? Μπορει να το ρωταω χαζα αλλα πηγα να κανω παραθεση στο κειμενο σου με πιο εμπεριστατομενες ερωτησεις αλλα απετυχε 2 φορες...

Απλα με προβληματισε το γεγονος οτι επαθε οπτικη νευριτιδα μεσα σε δυο χρονια στο ιδιο "πεδιο ορασης" να το πω και δεν ξερω αν καποιος αλλος εχει παρομοια εμπειρια. Φοβαμαι μηπως αυτη την φορα η οραση δεν επανελθει οπως την πρωτη φορα.

ΥΓ: γιατρος να ρωτησουμε δεν υπαρχει. Δεν ακολουθουμε την περπατημενη ιατρικα οποτε ΝΟ νευρολοτζι ντοκτορ available .Γι'αυτο και ρωταω εσας και τις εμπειριες σας.

Να ειστε ολοι καλα.
 #74076  από soulla
 Παρ Ιουν 22, 2012 9:33 pm
φίλε μου πέτρο χαίρομαι που βλέπω και εσένα και τον sou...
ελπίζω σύντομα με την ξεκούραση και με την αγάπη σου να φύγει η άτιμη η νευρίτιδα..περαστικά :greetings-waveyellow:
 #74097  από petros
 Σάβ Ιουν 23, 2012 9:45 am
Οφειλω να ομολογησω οτι αυτος ο πονοκεφαλος με προβληματιζει περισσοτερο. Οσον αφορα αυτο που λες στην τελευταια παραγραφο περι αυτοανοσιας "μαλλον" δεν το εννοεις.
Αντε να την πεισω να κανουμε μαγνητικη τωρα....
 #74119  από petros
 Σάβ Ιουν 23, 2012 3:10 pm
Το καταλαβα φιλε οτι μιλας ειρωνικα και καταλαβαινω τι μου λες. Μην ανησυχεις δεν θα σου πει κανενας οτι υποκαθιστας την αποψη του γιατρου.Εγω ρωτησα και εσυ απαντησες βαση δικης σου εμπειριας και αποψης και το εκτιμω. Μια ερωτηση ομως να την κανω. Τι γιατρο να ρωτησω? Νευρολογο? Γνωριζοντας τις αποψεις σου για τους νευρολογους (συμπιπτουν με τις δικες μου ως εναν βαθμο) θα απεκλεια να μου προτεινες αυτο. Οποτε να υποθεσω καποιον παθολογο-οφθαλμιατρο?
 #74235  από petros
 Δευ Ιουν 25, 2012 1:48 pm
Ο πονοκεφαλος περασε φιλε . Ηταν μαλλον απο τον αυχενα,οπως και σενα, γιατι εκανα ενα μασαζακι και τελος. Το ματι δυστυχως μενει ακομα.Και ο πονος και η οραση. Ελπιζω να περασει γτ ειναι η δευτερη οπτικη νευριτιδα και φοβαμαι μην ακησει τιποτα πισω αυτη την φορα.
 #74346  από elina
 Τετ Ιουν 27, 2012 2:33 pm
petros έγραψε: Μια ερωτηση ομως να την κανω. Τι γιατρο να ρωτησω? Νευρολογο? Γνωριζοντας τις αποψεις σου για τους νευρολογους (συμπιπτουν με τις δικες μου ως εναν βαθμο) θα απεκλεια να μου προτεινες αυτο. Οποτε να υποθεσω καποιον παθολογο-οφθαλμιατρο?
Πέτρο, έπαθα δύο φορές οπτική νευρίτιδα στο ίδιο μάτι μέσα σε διάστημα 3 περίπου ετών. Είχε προηγηθεί και διπλωπία.

Την πρώτη φορά (που ήταν και η αφορμή της διάγνωσης) μου είχε δώσει νευρολόγος κορτιζόνη, το γνωστό ενδοφλέβιο σχήμα αρχικά και χάπια μετά. Το μάτι μου ξεθόλωσε μέσα σε 4-5 μήνες, παρόλη την κορτιζόνη.
Τη δεύτερη φορά απευθύνθηκα μόνον σε οφθαλμιάτρους (2), έναν νοσοκομειακό κι έναν ιδιώτη. ΔΕΝ μου έδωσαν κορτιζόνη. Το μάτι μου ξεθόλωσε στο ίδιο περίπου χρονικό διάστημα.
Ισχυρίστηκαν μάλιστα, πως στην οπτική νευρίτιδα (το μάτι είναι το αντικείμενό τους, μόνον γι'αυτό μίλησαν) είτε πάρεις κορτιζόνη είτε δεν πάρεις, μετά από 6 μήνες το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο (αν μείνει βλάβη θα μείνει είτε με, είτε χωρίς κορτιζόνη). Μου είπαν πως η κορτιζόνη πρέπει να συνταγογραφείται με φειδώ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει αυτοβούλως ασθενής να προβαίνει στη λήψη της (μου θόλωσε το μάτι και πήρα medrol μόνος μου).
Εξέφρασαν μάλιστα δυσαρέσκεια και για (κάποιους από) τους νευρολόγους, γιατί παρακάμπτουν τις άλλες ειδικότητες με επιχειρήματα του τύπου "δεν χρειάζεται να σε δει οφθαλμίατρος, πάρε κορτιζόνη και τέλος" με αποτέλεσμα να μην είναι σε θέση ο ασθενής να κάνει και τις σωστές εξετάσεις για τα μάτια του. Αυτό που επίσης δεν λένε οι νευρολόγοι είναι οι εξετάσεις που πρέπει να ξανακάνει ο ασθενής μόλις περάσει η ώση, για να διαπιστωθεί αν έμεινε υπόλοιπο βλάβης στο οπτικό νεύρο ή έχει επανέλθει, ώστε να κρατηθεί και το σωστό ιατρικό ιστορικό και άρα να γίνεται και σωστή μελλοντική παρακολούθηση.

Έκανα προκλητά δυναμικά, οπτικά πεδία και OCT (οπτική τομογραφία συνοχής) για να διαπιστωθεί αν έχει προκληθεί μόνιμη βλάβη στο οπτικό νεύρο ή όχι, εξετάσεις που πρέπει να επαναλαμβάνονται και στο τέλος της ώσης.
Επίσης μου είπαν πως η μαγνητική δεν δείχνει τις εστίες από οπτική νευρίτιδα, γι'αυτούς δηλαδή είναι άχρηστες διαγνωστικά (για την οπτική νευρίτιδα πάντα).

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.