• ΙΛΙΓΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΑ!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #70208  από Maria77
 Τετ Απρ 11, 2012 1:03 pm
Γεια χαρά σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι όσο καλύτερα γίνεται.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας για συμτώματα ιλίγγου. Σας έχει τύχει? Πως μπορούμε να καταλάβουμε εαν είναι σύμπτωμα της ΣΚΠ? Πήρατε κάποια φάρμακα ή κορτιζόνη?

Έχω ζαλάδες, ίλιγγο και ναυτία εδώ και 4 μέρες. Μίλησα με τον γιατρό μου, αποκλείσαμε κάποια άλλα ενδεχόμενα, πχ. αυτί και μέχρι την παρασκευή θα ξαναμιλήσω μαζί του και θα ενεργήσουμε ανάλογα.

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με ίλιγγο θα μου ήταν χρήσιμη. ;)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 #70212  από elpida
 Τετ Απρ 11, 2012 2:24 pm
Γεια σου Maraki!
Το πρώτο μου επεισόδιο ήταν με φοβερό ίλιγγο και ναυτία. Τσέκαρα σε ωριλά τα αυτιά μου, σε οφθαλμίατρο τα μάτια μου και ο παθολόγος μου έδωσε κάποια φάρμακα για τη ζαλάδα, τα οποία με βοηθούσαν στιγμιαία.
Αφού ταλαιπωρήθηκα 3, 4 μέρες στο σπίτι, μπήκα στο νοσοκομείο και εκεί μέσα μου έκαναν μαγνητικές και ξεκίνησα κορτιζόνη.

Δεν ξέρω πως μπορούμε να καταλάβουμε αν ο ίλιγγος είναι σύμπτωμα της ΣΚΠ.
Ξέρω ανθρώπους που έχουν ίλιγγο συχνά, αλλά δεν έχουν ΣΚΠ.
Νομίζω ότι και το αυχενικό σχετίζεται με τον ίλιγγο, όπως και το άγχος.

Ελπίζω να βοήθησα.
Αν θέλεις κάτι άλλο, στείλε μου μνμ.
Φιλια
 #70233  από ahilleas
 Τετ Απρ 11, 2012 6:04 pm
Επειδή είχα 2 επεισόδια με ίλιγγο,το ένα πριν 4 χρόνια και το αλλο φέτος,ρωτησα κι εγώ το νευρολόγο μου.Δεν υπάρχει σύνδεση με την πάθηση,όπως μου είπε,δεν το θεώρησε ώση δηλαδη.Το πρώτο περιστατικό είχε σχέση με το αυτί(όπως είπαν οι γιατροί) και το δεύτερο με κούραση ή κατι τέτοιο.Όπως συνηθίζω να λέω ομως,δενειμαι γιατρος και όλοι οι οργανισμοι,αντιδρουν διαφορετικά σ'αυτη τη $*@#αρρώστεια.
 #70234  από Maria77
 Τετ Απρ 11, 2012 6:27 pm
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Μου ήταν πολύ χρήσιμες!
 #70271  από Giota
 Πέμ Απρ 12, 2012 10:23 pm
μαρακι ολεσ μου οι ωσεισ ειναι με ιλιγγο. την πρωτη φορα τα ειδα ολα. εικοσι φορεσ την μερα εμετο. οι αλλεσ πιο καλα ζαλαδα μονο που περνουσε σχετικα γρηγορα. εμενα ο γιατροσ το αποδιδει στην παθηση. εχω μια εστια λεει εκει που τον προκαλει. ειναι πολυ χαλια αυτο το πραμα. τρομαζω καθε φορα που αρχιζουν να γυρνανε ολα. περαστικα. θα περασει. εμενα τουλαχιστον ολεσ τισ φορεσ περασε. αλλεσ πιο γρηγορα αλλεσ πιο αργα. φιλια
 #70294  από elina
 Παρ Απρ 13, 2012 4:24 pm
Δηλαδή, άλλοι νευρολόγοι θεωρούν ότι οι ίλιγγοι έχουν σχέση με την σκλήρυνση κι άλλοι πως δεν έχουν σχέση! Μάλιστα!
Προσωπικά είχα δύο πολύ άσχημα επεισόδια ιλίγγων (που είναι φυσικό να προκαλούν ναυτίες), πριν γίνει όμως επίσημη διάγνωση για σκλήρυνση, που κράτησαν γύρω στο δίμηνο το καθένα. Αποκλείστηκαν μάτια, αυτιά, στομάχι, ιώσεις κλπ, και κατέληξαν ότι είναι ψυχοσωματικό λόγω άγχους (αυτή ήταν η ερμηνεία όλων των γιατρών, νευρολόγου συμπεριλαμβανομένου, για κάθε σύμπτωμα σκλήρυνσης που είχα για 10 χρόνια περίπου πριν μου γίνει η διάγνωση). Μετά τη διάγνωση οι νευρολόγοι που είδα όλοι συμφώνησαν ότι οφείλονταν στην πάθηση!
Φυσικά ίλιγγο μπορούν να προκαλέσουν ένα σωρό άλλες αιτίες.
Σοβαρό επεισόδιο δεν έπαθα μετά το 2004, αλλά ελαφρύ ίλιγγο είχα συνέχεια, είτε όταν περπατούσα και κοιτούσα κάτω, είτε όταν έστριβα απότομα το κεφάλι μου, είτε όταν σήκωνα τα μάτια από ένα βιβλίο για να κοιτάξω μπροστά κλπ., και φυσικά δεν τολμούσα να κατέβω σκάλα χωρίς να κρατιέμαι...
Όμως εδώ οφείλω να προσθέσω (για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται) πως μετά την επέμβαση ΧΕΝΦΑ που έκανα δεν ξαναζαλίστηκα ποτέ! Σηκώνω αγκαλιά την κόρη μου και την φέρνω σβούρα γύρω-γύρω και ξανά και ξανά και σταματάω γιατί κουράζομαι που βάρυνε κι όχι γιατί ζαλίστηκα!
Και φυσικά κατεβαίνω τη σκάλα χωρίς να πιάνομαι, φορώντας μάλιστα και τακούνια....
 #70300  από Maria77
 Παρ Απρ 13, 2012 7:18 pm
Σας ευχαριστώ πολύ Γιώτα και Ελίνα.
Πραγματικά φέρνει ένα πολύ άσχημο συναίσθημα αυτός ο ίλιγγος... :( :(
Ελίνα χαίρομαι πολύ για σένα, να χαίρεσαι την κορούλα σου!
Σας αφήνω γιατί ζαλίζομαι :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars:
 #70488  από Maria77
 Παρ Απρ 20, 2012 9:53 am
Καλημέρα :greetings-waveyellow:
Τελικά την κορτιζόνη δεν την γλίτωσα... Την έχω ξεκινήσει εδώ και 3 μέρες και σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα! Δεν μου έχει περάσει ο ίλιγγος αλλά υπάρχει μεγάλη βελτίωση! Τα άλλα χάπια που είχα πάρει δεν με είχαν βοηθήσει...

Τα φιλιά μου και περαστικά μας!!!!!!!!
 #70490  από κατερινα 55
 Παρ Απρ 20, 2012 10:05 am
Maria77 έγραψε:Καλημέρα :greetings-waveyellow:
Τελικά την κορτιζόνη δεν την γλίτωσα... Την έχω ξεκινήσει εδώ και 3 μέρες και σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα! Δεν μου έχει περάσει ο ίλιγγος αλλά υπάρχει μεγάλη βελτίωση! Τα άλλα χάπια που είχα πάρει δεν με είχαν βοηθήσει...

Τα φιλιά μου και περαστικά μας!!!!!!!!

ΕικόναΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!!
 #70898  από Maria77
 Κυρ Απρ 29, 2012 3:55 pm
Γεια χαρά :greetings-waveyellow:
Συγνώμη που πάλι θα σας "ζαλίσω" με τα δικά μου...
Σας έχει τύχει ο ίλιγγος να κρατάει τόσο πολύ? Έχω κλείσει 3 βδομάδες και ακόμη δεν έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα...Βέβαια συνεχίζω την κορτιζόνη...η κορτιζόνη πόσο χρονικό διάστημα θέλει για να δράσει??
Εκεί που νομίζω είμαι καλύτερα, προσπαθώ να κάνω περισσότερα πράγματα και να μια απο τα ίδια...Γυρίζω το κεφάλι και είναι σαν να αποπροσανατολίζομαι, ζαλίζομαι και είναι στιγμές που νομίζω με τραβάει προς τα κάτω το πάτωμα(!) :shock:
Είναι σίγουρα επεισόδιο της ΣΚΠ όπως είπε και ο γιατρός μου επειδή ο ίλιγγος δεν είναι "περιφεριακός" αλλά πιο "κεντρικός" απ' οτι κατάλαβα...

Έχετε περάσει ίλιγγο για τόσο χρονικό διάστημα? Ανησυχώ μήπως μου μείνει κληρονομιά :scared-shocked: