• ΑΚΡΑΤΕΙΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #22453  από ebg
 Σάβ Μαρ 20, 2010 3:32 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΤΗ ΑΚΡΑΤΕΙΑ?
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΕΞΩ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΙΣΕΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΥΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ..
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ..ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ. ΑΠΟ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ.
ΒΑΣΙΛΗΣ Γ.
 #22455  από Μαριάννα
 Σάβ Μαρ 20, 2010 3:42 pm
Έχεις παει σε ουρολογο? Γιατι απ'οσο ξερω οταν η Σκπ επηρεαζει και το ουροποιητικο τοτε ο ουρολογος σε εξεταζει και σου δινει τα αναλογα φαρμακα
Και μην λες οτι εισαι αχρηστος γιατι μονο που εισαι διπλα στην γυναικα σου φτανει οτι μπορεις προσφερεις

Αν θελεις δες λιγο αυτο που εβαλα στην Γενικη συζητηση
Συμπτώματα Κατώτερου Ουροποιητικού σε άτομα με ΣΚΠ
 #22457  από ebg
 Σάβ Μαρ 20, 2010 3:53 pm
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΘΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΑΚΙΑ XATRAL ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΑΝΑ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΗΧΟΓΡΑΦΙΜΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ. ΟΚ! ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΥΝΦΩΝΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΛΥΣΗ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΑ. ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.
 #22459  από Μαριάννα
 Σάβ Μαρ 20, 2010 4:02 pm
Οπως ειπαμε εμεις ειμαστε αυτοι που την πληρωνουμε! με αυτα τα χαπια ησουν καλά? Γιατι δεν πηγαινεις σε κάποιον άλλον?
 #22460  από ebg
 Σάβ Μαρ 20, 2010 4:07 pm
ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΤΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΩΣ ΕΜΠΟΡΙΟ. ΚΑΚΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΩ. ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΗΤΑΝ "ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ" ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΒΡΕΘΩ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΤΕΛΙΚΑ, ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ, ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ..
 #22461  από Μαριάννα
 Σάβ Μαρ 20, 2010 4:14 pm
Σιγουρα δεν κάνουμε κατι φοβερο αλλά ολοι οι γιατροι περαματιζονται στους ανθρώπους αλλά οπως είπα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλά θελουν ψαξιμο

Ο άντρας μου που πηγε σε ουρολογο του ειπε οτι καθε χρονο πρεπει να κανει εξετασεις αιματος υπερηχο νεφρων αν δεν κάνω λαθος και ουροδιναμικο έλεγχο και αυτα δειχνουν αν εχεις προβλημα Το προβλημα του άντρα μου ειναι οτι αν του'ρθει πρεπει να παει αμεσως αλλά ενταξει αυτο δεν θεωρειται σοβαρο γιατι δεν εχει ουτε συχνοουρια ουτε ακρατεια Αυτο που ειχα καταλαβει εγω είναι οτι οταν εχεις προβλημα παιρνεις την αγωγη και για έλεγχο κανεις τον ουροδυναμικο 2 φορες τον χρονο και οχι καθε 20 μερες που λες

Αλλα για πιο σιγουρα φυσικα καλυτερα να πας σε άλλον ουρολογο αφου δεν σου αρεσει γιατι το παν ειναι να ειμαστε καλα με τον γιατρό μας!
 #22462  από ebg
 Σάβ Μαρ 20, 2010 4:55 pm
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΧΙ ΗΡΕΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΧΗΜΑ, ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΩ, ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΩ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΔΗΛ. ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΝΕΥΡΙΑΣΑ, ΑΡΑ Ο ΦΤΑΙΧΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΖΑΛΙΖΩ, ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΘΥΜΟΥ ΚΑΙ ΟΡΓΗΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ , ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ, ΜΠΑ! ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΣΥΝΕΛΘΩ. Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΕΘΕΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ.
 #22469  από manos81
 Σάβ Μαρ 20, 2010 6:30 pm
pedia kalo kouragio se osous to antimetopizoun to thema epitaktiki ourisi kai apolia ouron .mesa se autous eime kiegw..xapakia detrusitol ton 2mg pernw to proi kai to vradi.egw pernw mono to vradi kai oxi panta.mono se periptoseis pou exw katanalosei pola igra.oso gia to proi to pino mono an exw kapia doulia se xoro pou den tha mporw na exw amesi prosvasi se toualeta....
gia tis ipolipes stigmes....kala na einai oi gonies stous dromous.
simera paratisa to karotsi eki pou psoniza sto super market kai efiga mpika sto amaksi na vrw asfales meros na ta amoliso..kai min fantastite...oute ena potiraki...ala ti piesi itan san na afina 2 litra.auta..
 #22719  από popi
 Δευ Μαρ 22, 2010 5:54 pm
Γεια σας.Η ακρατεια ειναι και δικο μου συμπτωμα, απο τα πρωτα και πιο ενοχλητικα. Αν και δεν εχω συμβουλευτει ουρολογο-δεν αντεχω ολο και καινουριες ειδικοτητες γιατρων!!-ακολουθω τον τελευταιο καιρο καποια "κολπακια", που μαλλον βοηθουν. Παιρνω ντετρουσιντολ δυο φορες την ημερα, οχι μονο οταν το χρειαζομαι, οταν ας πουμε πρεπει να κανω κατι εξω και η τουαλετα δεν ειναι παντα διαθεσιμη, αλλα σε ταχτικη βαση 1 το πρωι και 1 το απογευμα (ο γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα), εχω κανει αρκετες φορες ασκησεις Kegel,δεν πινω πολλα υγρα οταν ειναι να βγω εξω και φροντιζω να αδειαζει παντα πολυ καλα η κυστη.Φυσικα, πηγαινω τουαλετα σε ταχτα χρονικα διαστηματα, ωστε να αποφυγω τα απροοπτα. Δεν σημαινει οτι δεν εχω προβλημα , μαζι και ψυχολογικο, αλλα προσπαθω ετσι να καθυστερησω λιγο τη λυση με τον καθετηρα που εχω ακουσει οτι ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ.
 #24208  από konstantina19gr
 Τρί Απρ 06, 2010 5:40 pm
και γώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μετά απο πολλές ασκήσεις kegel , μειωση υγρών κτλ κατέληξα στις πάνες. (Εσώρουχο μίας χρήσεως). Σίγουρα καθετήρα δεν πρόκειται να βάλω ποτέ! α παπαπαπα :oops: