• Πρέπει να πάρω κορτιζόνη;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #67340  από Μαρία
 Κυρ Φεβ 05, 2012 12:06 pm
Έκανα μαγνητική εγκεφάλου και φαίνεται να έχω 2 ενεργές εστίες σε φλεγμονώδη φάση.
Εκτός όμως απο ένα πάγωμα που νιώθω στα πόδια που απο το καλοκαίρι και μια συχνοουρία δεν νιώθω κάτι άλλο. Ωστόσο η νευρολόγος μου είπε ότι πρέπει να μπω για κορτιζόνη. Και αναρωτιέμαι, όταν η μαγνητική δείξει ενεργές εστίες πρέπει να παίρνουμε κορτιζόνη ασχέτως αν δεν νιώθουμε κάτι άλλο?
 #67343  από billios
 Κυρ Φεβ 05, 2012 2:14 pm
Σαν νεος στο συστημα αλλα απο αυτα που εχω καταλαβει θα σου πω τη ταπεινη μου γνωμη.
Δεν σημαινει απαραιτητα πως αν η ΜRI δειξει ενεργη-ες εστιες πως θα καταλαβεις να συμβαινει κατι στο σωμα σου,πολλυ πιθανον να καταλαβεις,εαν η ''ζημια'' ειναι ''ανεκτη'' και μπορεις να το διαχηριστης τοτε μην ποτιστεις τζαμπα,αν παλι οχι τοτε πρεπει να κανεις χρηση.Ο εκαστοτε γιατρος δεν μπορει να νιωσει τα συμπτωματα,μονο να τα φανταστει,η μονη του προτροπη ειναι η κορτιζονη.
Η κορτιζονη δεν θεραπευει,δεν επουλωνει,συντομευει αυτο που το σωμα σου θα εκανε μονο του σε αγνωστο ομως χρονο.
Η ασκοπη χρηση της θα ειναι μακροπροθεσμα ενα ακομη αγκαθι.
Εσυ ξερεις στην ουσια τι πρεπει να κανεις,ειμαι κι εγω σε φαση υποτροπης εδω και 15 μερες,περιμενω γιατι η συγκεκριμενη μου επιτρεπει να μην βρεθω σε κατασταση πανικου,αν χειροτερεψει θα παω να τραβηξω κανα δυημερο
 #67346  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Φεβ 05, 2012 3:32 pm
Μαρία έγραψε:Έκανα μαγνητική εγκεφάλου και φαίνεται να έχω 2 ενεργές εστίες σε φλεγμονώδη φάση.
Εκτός όμως απο ένα πάγωμα που νιώθω στα πόδια που απο το καλοκαίρι και μια συχνοουρία δεν νιώθω κάτι άλλο. Ωστόσο η νευρολόγος μου είπε ότι πρέπει να μπω για κορτιζόνη. Και αναρωτιέμαι, όταν η μαγνητική δείξει ενεργές εστίες πρέπει να παίρνουμε κορτιζόνη ασχέτως αν δεν νιώθουμε κάτι άλλο?
:think: Η κορτιζονη, ειναι ισχυρο αντιφλεγμονωδες...........Επομενως........ :think:
 #67353  από costas
 Κυρ Φεβ 05, 2012 6:49 pm
Τι να σου πω..... καθε μερα μαθαίνουμε και άλλα..... ποιός ξέρει........
 #67406  από tom80
 Δευ Φεβ 06, 2012 5:35 pm
ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

η κορτιζόνη "απενεργοποιεί" γρήγορα την ενεργή εστία. σταματάει το κακό πριν πάρει διαστάσεις.
Το ότι είσαι καλά οφείλεται στο γεγονός ότι οι ενεργές εστίες δεν είναι σε σημεία που σε επηρεάζουν.
 #67408  από billios
 Δευ Φεβ 06, 2012 6:15 pm
Στην ουσια συντομευει τα οποια συμτωματα,δεν απενεργοποιει.
Αν ειναι να σου αφησει κατι, θα σου αφησει με η' χωρις κορτιζονη.
Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με γιατι εγω εχω αυτην ακριβως την εντυπωση.
 #67465  από tom80
 Τρί Φεβ 07, 2012 10:16 pm
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.
Φίλε billio, εμένα ο γιατρός μου είπε για απάντηση ότι απενεργοποιεί τις εστίες πιο γρήγορα, όταν είχα ανάλογο θέμα. Ο δικός σου γιατρός μπορεί να πιστεύει άλλο, δεν ξέρω…
Το μόνο σίγουρο είναι ότι νερολόγοι δεν ξέρουν τίποτα ουσιαστικό.
 #67471  από George Good News
 Τρί Φεβ 07, 2012 10:44 pm
Εγω εχω χρονια να κανω μαγνητικη! Εχω κατι, παιρνω κορτιζονη and the life goes on!

Παντως ή εμπιστευεσαι τον/την γιατρο σου ή οχι! Αν λεει να παρεις κορτιζονη, παρε! Σε τετοια ερωτηματα τοσο σημαντικα, δε βρισκεις την απαντηση σε ενα forum!
 #67472  από κατερινα 55
 Τετ Φεβ 08, 2012 7:30 am
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 #67476  από Μιμικαμ
 Τετ Φεβ 08, 2012 12:14 pm
Η κορτιζόνη βοηθάει στην άμεση αντιμετώπιση τών φλεγμονών.....

Billako, επειδή πρόσφατα αντιμετώπιζα τα ίδια περίπου συμπτώματα μ'εσένα, ο γιατρός μου μου συνέστησε κορτιζόνη......αμέσως μετά την δεύτερη χορήγηση ανακουφήστηκαν τα συμπτώματά μου.....και γενικώς απ'την εμπειρία μου μπορώ να πω, ο,τι το μόνο φάρμακο που με βοηθάει στις ώσεις, είναι η κορτιζόνη.... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: