• Δυσκοιλιότητα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #67648  από arianne
 Κυρ Φεβ 12, 2012 9:50 pm
ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ Κ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙΑ..ΗΠΙΑ ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ 2 ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ Κ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ..ΕΧΩ ΠΑΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΠΤΟ ΠΡΩΙ..ΟΚΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΑ ΑΠΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΦΑΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ(ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ)ΤΟΥΑΛΕΤΑ...ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ...
ΟΡΤΙΣΑΝ ΛΕΓΕΤΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.."ΜΕ ΦΥΤΙΚΑ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΣΕΝΝΑΣ Κ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ...'
 #70072  από anna iatropoulou
 Κυρ Απρ 08, 2012 7:52 pm
Ταφυλλα αλεξανδρειας ειναι πολυ αποτελεσματικα.Απο το προηγουμενο βρατ δυ μια κουπα ,την επομενη μερα το πρωι μην φυγετε αν δεν πατε τουαλετα.Τ ην πρωτη φορα αν εχετε χοντρο προβλημα πιεστε και δυο κουπες.Αφηστε τ α φυλλα σε βραστο νερα αρκετη ωρα. Πινετε και κρυο. :banana-dreads: :scared-eek:
 #70093  από maestro
 Κυρ Απρ 08, 2012 11:57 pm
Δοκιμάστε και το γλυκό κουταλιού γαρύφαλλο, τριαντάφυλλο (ένα από τα δύο δεν θυμάμαι καλά).
Τα φρέσκα δαμάσκηνα και τα ακτινίδια είναι αρκετά βοηθητικά.
Εμένα πάντως αυτό που με οδηγεί στην τουαλέτα, είναι η μπανάνες, όσο και αν κάποιοι λένε πως φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.
 #70367  από Vassiliki
 Δευ Απρ 16, 2012 11:17 pm
Άννα,

τα φύλλα Αλεξανδρείας έπαιρνα και εγώ, στην αρχή, γιατί θεωρούσα ότι είναι καλύτερα από oτιδήποτε χημικό, βλέπε Dulcolax.

Ωστόσο, θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί δεν είναι προκαθορισμένη η δόση και με την λογική ότι είναι φυτικό, μπορεί να παίρνεις μεγάλες δόσεις και να κάνεις κακό στον οργανισμό.
 #70632  από Vassiliki
 Τρί Απρ 24, 2012 6:33 pm
από τότε που το γράψατε κάθε πρωί πίνω χλυαρό νερό με μέλι.

ωραίο είναι, ελπίζω να κάνει και "καλή δουλειά"!

έχω σταθεροποιηθεί με το θέμα της δυσκοιλιότητας, αλλά προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτική ακόμη σε ότι τρώω και ότι πίνω.

συνεχίζω να πιστεύω - από την εμπειρική παρατήρηση - ότι συνδέεται άμεσα με τις "καλές" και τις "κακές" μου ημέρες.
 #129511  από Kpoplistener
 Τρί Ιαν 23, 2018 7:22 pm
ηθελα να ρωτησω κατι...οταν εχεις δυσκοιλιοτητα σου περναει με υποθετα γλυκερινης κλπ μετα απο καποια ενταση μεγαλη που καταπονειται πολυ ο οργανισμος ξανα εχεις δυσκοιλιοτητα ..υπαρχει περιπτωση να εμφανηστικε καμια καινουρια εστια? θελω να πω δηλωνει υποτροπη? αα και κατι αλλο βοηθαει πολυ στην δυσκοιλιοτητα και η μελιτζαντα ...βοηθαει το εντερο το εχω εντοπισει τουλαχιστον σε εμενα προσωπικα και ειχα την ιδια γνωμη κι απο αλλους
 #129814  από madisonmaria
 Σάβ Μαρ 31, 2018 9:17 am
Παίρνω δυσκοιλιότητα, αλλά κυρίως είναι σαν να μην έχω τους μύες / περισταλτισμό για να σβήσω τα απόβλητα, χάνω το βάρος + αισθάνομαι συνεχώς κουρασμένος.

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/symplir ... ks-gia-ti :emojis-3:
 #129827  από queen_of_my_life
 Δευ Απρ 02, 2018 7:58 pm
Καλησπέρα :emojis-8:

Έχω και εγώ χρόνια πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Λίγο η σκπ, λίγο τα συμπληρώματα σιδήρου..
Παλιά έπαιρνα dulcolax όμως μου είπαν να το σταματήσω γιατί κακομαθαίνει το έντερο και θα έχω πιο μεγάλο πρόβλημα με τα χρόνια.
Όταν κάνω γυμναστική (όποτε δεν έχω σπαστικότητα ) , μπαίνω σε πρόγραμμα -με την τουαλέτα-. Διαφορετικά, μόνο όταν έχω πολύ προσεγμένη διατροφή! Λεμόνι με νερό το πρωί -χλιαρό- και πάντα 1 σαλάτα-πρασινη- μες στη μέρα!
Φυσικά 1-2 υπόθετα την εβδομάδα θα τα χρειαστώ.
Καμιά φορά, τώρα που ήταν χειμώνας, περπατούσα ξυπόλυτη και αμέσως πήγαινα τουαλέτα.
Επίσης μετά το μπάνιο δεν ντύνομαι αμέσως και έτσι κρυώνω και πηγαίνω τουαλέτα..

Έδωσα μερικές ιδέες :emojis-11: