• Ερώτηση για νευραλγία τριδύμου

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #116246  από Νανσυ
 Τετ Απρ 06, 2016 2:20 pm
Πάσχω από Νευραλγία Τριδύμου εδώ και 6 χρόνια. Μέχρι τώρα το έλεγχα με ομοιοπαθητική και πολύ μικρές δόσεις Tekredol. Τώρα όμως ξαναχτύπησε πολύ πιο δυνατά. Πήρα Tekredol, αλλά δεν είδα βελτίωση. Επίσης επειδή δεν θέλω να παίρνω φάρμακα, που έτσι κι αλλιώς δεν κάνουν τίποτα, σκέπτομαι την μέθοδο Ρομποτικής χειρουργικής που εφαρμόζεται με κάποιες μικρές ενδεχομένως παράπλευρες απώλειες. Αυτή η μέθοδος γίνεται με στοχευμένη - ελεγχόμενη ακτινοβολία. Υπάρχει κανένας που να έχει υποβληθεί σε τέτοια θεραπεία -επέμβαση η να έχει άποψη? Εχω ακούσει θετικά και αρνητικά. Θετικά: Είναι σύντομη (διαρκεί περίπου 1 ώρα), ανώδυνη και χωρίς παραμονή στο Νοσοκομείο. Αρνητικά: Παράπλευρες απώλειες (απώλεια αισθησης, γεύσης, ακοής σε μικρό ποσοστό και όχι πάντα). Καμία όμως από τις παραπάνω πληροφορίες δεν είναι επιβεβαιωμένες από πάσχοντες. Θα ήμουν ευγνώμων άν κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία την μοιραζόταν μαζί μου.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7