• Καψιμο

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #86573  από αιμιλια
 Πέμ Φεβ 28, 2013 12:33 am
Μαλιστα!Και τι αλλα συμπτωματα μου κρυβει αυτη παθηση εκτος απο καψιμο, μουδιασμα, κουραση και αργη αντιληψη? Ξερω θα μου πειτε πως εξαρταται απο το ατομο, ομως με τρελλαινει η αναμονη τι με περιμενει.... :sad-roulette:
 #86584  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Φεβ 28, 2013 9:02 am
:romance-caress: Μη τρελαινεσαι !!!!! Απλως, ηρεμησε ! :romance-caress: Επισης, οταν εχεις καποια ενοχληση, να την αναφερεις στο γιατρο , εστω κι αν νομιζεις οτι δεν σχετιζεται με τη σκπ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek:
 #86587  από litsa
 Πέμ Φεβ 28, 2013 9:30 am
να νιώθεις την άμμο για βελόνες??
τέλεια??

σημ : εγώ τα ένιωθα αυτά..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Παρ Μαρ 01, 2013 11:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #86591  από Μιμικαμ
 Πέμ Φεβ 28, 2013 10:10 am
sofia13 έγραψε:Bρε παιδιά, καψίματα , μουδιάσματα κ.λ.π τα είπαμε . Νιώθετε ποτέ ότι περπατάτε πάνω σε κοφτε-
-ρά χαλίκια; Πολύ κοφτερά , τόσο που φοβάσαι ν΄αφήσεις το βάρος σου, γιατί θα καταξεσκιστούν
τα πέλματα; Και οι νευρολόγοι ρωτάνε μήπως νιώθω ότι περπατάω πάνω σε βαμβάκι !!!
Το νιώσατε ποτέ ή όλα ανάποδα σε μένα;
Σοφία μου εδώ αλλη μια ανάποδη.....αυτό που περιγράφεις το εχω νιώσει πολύ έντονα στο παρελθόν....νόμιζα οτι περπατούσα πάνω σε καρφιά που θα μου ξέσκιζαν τα πέλματα σε κάθε μου βήμα....θυμάμαι οταν πρωτοεμφανίστηκε....μπήκα στο πρώτο μαγαζί που υπήρχε, ζήτησα να καθήσω για να πετάξω τις πέτρες που βρισκόντουσαν στο παπούτσι μου....μάταια έψαχνα...δεν υπήρχε τίποτα....ούτε στο εσωτερικό του παπουτσιού....σκέφτηκα οτι θα έφταιγαν τα συγκεκριμένα παπούτσια...τα άλλαξα αλλά τα ίδια ωραία πετραδάκια έκαναν την εμφάνισή τους, ευτυχώς το φαινόμενο ήταν περιστασιακό....ερχόταν και έφευγε όταν αυτό το επιθυμούσε...και αφού έκανε το κέφι του για ένα μεγάλο διάστημα...τώρα με ξέχασε....φτού μου σκόρδο....τώρα που το θυμήθηκα....μή μου ξανακολήσει τέτοιος μπελάς..... :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener:

Το θέμα αυτό με τα καρφιά....εχει ξανατεθεί στο φόρουμ κατά το παρελθόν...τότε το συνέδεσα με την σκλήρυνση...αφου είδα οτι το αντιμετωπίζουν κι αλλοι, φυσικά δεν το ανέφερα στο γιατρό...τί θα περίμενα να μου πεί αλλωστε....αυτές τις χαριτωμενιές τις παλεύουμε μόνοι μας, και με χιούμορ τις περισσότερες φορές.... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μιμικαμ την Πέμ Φεβ 28, 2013 9:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #86620  από sofia13
 Πέμ Φεβ 28, 2013 4:19 pm
Nai Μιμίκαμ, μόνοι μας παλέυουμε ότι βρεθεί στο δρόμο μας τελικά ! Κάποιες φορές αναρωτιέμαι
τι στο καλό σπούδασαν τόσα χρόνια οι νευρολόγοι....
Και τα νεύρα μας κορδόνια όταν θέλουν να επιβληθούν κιόλας !
Να μιλάς για κοφτερά χαλίκια και ανώμαλο έδαφος που σε πονάει το κάθε βήμα και να σου αντι-
-γυρίζει με '' βαμβάκια'' ; Φεύγεις ή δε φεύγεις σφαίρα ;
Μόνο εμείς , εμάς, καταλαβαίνουμε τελικά !
Καλά να είμαστε και να τα λέμε .......... κεφάτα, χαζοχαρούμενα, όπως μας κάτσει τελικά και όπως
μπορούμε. Αρκεί να τα λέμε !!!
:romance-heartsthree: :teasing-tease: :teasing-neener: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #86699  από Μαρία
 Παρ Μαρ 01, 2013 10:13 pm
Εγώ νιώθω ότι περπατάω σε καυτή αμμο τρομερη αίσθηση σαν να ναι παντα καλοκαιρι ενα πράγμα. Τελικα η σκπ εχει και τα καλα της :lol:
Αυτο ομως που δεν παλευεται είναι η καυσαλγία που εχω εδω και 2 1/2 χρόνια στην ουροδόχο κύστη
Έχει κανείς παρόμοιο σύμπτωμα;
 #86702  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Μαρ 01, 2013 10:28 pm
Μαρία έγραψε:Εγώ νιώθω ότι περπατάω σε καυτή αμμο τρομερη αίσθηση σαν να ναι παντα καλοκαιρι ενα πράγμα. Τελικα η σκπ εχει και τα καλα της :lol:
Αυτο ομως που δεν παλευεται είναι η καυσαλγία που εχω εδω και 2 1/2 χρόνια στην ουροδόχο κύστη
Έχει κανείς παρόμοιο σύμπτωμα;
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: Εχω κι εγω, αλλά οχι παντα !!!!!!Σχετικα προσφατα , παρουσιαστηκε. Το εχεις πει στο νευρολογο ? Σου ειπε οτι οφειλεται στην παθηση ?
 #86705  από Μαρία
 Παρ Μαρ 01, 2013 10:36 pm
Αφού χιλιοταλαιπωρήθηκα με ουρολόγους και επώδυνες κυστεοσκοπήσεις μάλλον καταλήγουμε ότι είναι απο την σκπ.Μου ειχαν προτείνει να παρω lyrica επαθα ολες τις παρενεργειες και τα σταματησα. Ένας άλλος νευρολόγος μου πρότεινε να κάνω θεραπεια για 4 μήνες με lexotanil μήπως χαλαρωσουν τα νευρα και όντως με βοηθησε. Δεν μου περασε αλλα ημουν σιγουρα καλυτερα αλλα τωρα που εχω κοψει τα lexotanil εδω και 1 1/2 μηνα αρχιζει να με ξαναθυμαται πιο δυναμικα. Επίσης εκτος απο το καψιμο εχω μια συνεχη αίσθηση πληροτητας της κύστης. Χαλια....
 #86711  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Μαρ 01, 2013 10:43 pm
Μαρία έγραψε:Αφού χιλιοταλαιπωρήθηκα με ουρολόγους και επώδυνες κυστεοσκοπήσεις μάλλον καταλήγουμε ότι είναι απο την σκπ.Μου ειχαν προτείνει να παρω lyrica επαθα ολες τις παρενεργειες και τα σταματησα. Ένας άλλος νευρολόγος μου πρότεινε να κάνω θεραπεια για 4 μήνες με lexotanil μήπως χαλαρωσουν τα νευρα και όντως με βοηθησε. Δεν μου περασε αλλα ημουν σιγουρα καλυτερα αλλα τωρα που εχω κοψει τα lexotanil εδω και 1 1/2 μηνα αρχιζει να με ξαναθυμαται πιο δυναμικα. Επίσης εκτος απο το καψιμο εχω μια συνεχη αίσθηση πληροτητας της κύστης. Χαλια....
Lyrica???????? Οχι ευχαριστω !!!!! Πηρα , για τη νευραλγια τριδυμου !!!!! ΚΑΙ δεν βοηθησε ΚΑΙ επαθα κι εγω ΟΛΕΣ τις παρενεργειες ...........!!!!!!!!!!!!! :violence-hammer:
 #89407  από costas1968
 Παρ Μάιος 03, 2013 11:05 am
Καλημέρα.Καλή Ανάσταση να έχουμε.Σχετικά με το θέμα πόδια και ΣΚΠ θα σας μεταφέρω την δική μου εμ[πειρία και ίσως πάρετε δύναμη και θάρρος.όχι ότι τα έχω αλλά λέμε τώρα....
Πάσχω από ΣΚΠ από το 1992.Πρώτο σύμπτωμα ήταν βάρος στις γάμπες μαζί με αίσθημα θερμότητας.Ειδικά όταν περπατούσα τα πόδια μου ζεσταίνονταν και βέβαια κουράζονταν.Βάρος στα πόδια , στις γάμπες συγκεκριμένα ήταν ένα άλλο σύμπτωμα.όλα αυτά με σκαμπανεβάσματα κράτησαν μέχρι τον Οκτώμβριο του 1993.Μετά όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό.Μέχρι και το καλοκαίρι του 2008 όλα στα πόδια ήταν καλά.Έτρεχα,περπάταγα και μάλιστα δεν θα ξεχάσω κάποιο απόγευμα το 2003 που λόγω απεργίας των πάντων περπάτησα από το σταθμό μετρό Φίξ μέχρι το Παλαιό Φάληρο.Την απόσταση την έκανα σε 50 λεπτά και όταν πήγα σπίτι ήμουν απλά λίγο κουρασμένος.
Από το 2008 τα πράματα έχουν αλλάξει.Ψιλάστάθεια,σύρσιμο κάποιες φορές των πατουσών,βάρος στις γάμπες,πόνος στις γάμπες άλλες φορέματς πάλι.Έχω ξεχάσει το τρέξιμο πιά και κάποιες φορές το περπάτημα.Κουράζομαι πιό εύκολα κάποιες άλλες φορές.Πέρσι έκαν 5μερο σχήμα κορτιζόνης αλλά μετά από ένα μήνα και λόγω καύσωνα μάλλον επέστρεψα στα ίδια.Τι κάνω τώρα?Απλά δεν εργάζομαι,παίρνω βιταμίνες,κορτιζόνη κάποιες άλλες και μερικές φορές περπατάω όσο μπορώ μόνος προσπαθώντας να γυμνάσω πόδια και εγκέφαλο.Αυτά.....Βέβαια αυτά τα συμπτώματα μοιάζουν και με φλεβική ανεπάρκεια των κάτω άκρων (ειδικά το κάψιμο που μου έχει μείνει στις γάμπες και ο πόνος αυτών).
Κάποια στιγμή θα κάνω υπερηχογράφημα φλεβών κάτω άκρων για να δούμε.Καλή συνέχεια σε όλους.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7