• Καψιμο

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #92251  από csst0294
 Δευ Ιουν 24, 2013 6:17 pm
Γεια σας και από εμένα..
Είμαι νέος στο forum, μιας και έχω διαγνωστεί σχετικά πρόσφατα, (εδώ και ένα χρόνο) ,με MS.Χαιρετώ την κοινότητα και την όμορφη παρέα που έχετε δημιουργήσει.Θα ήθελα να ρωτήσω για την άποψή σας όσον αφορά το κάψιμο στα πέλματα.Εγώ προσωπικά έχω κάψιμο στα πέλματα το οποίο μου δημιουργεί μερική αστάθεια και ανεβαίνει προς τον αστράγαλο.Έκανα τριήμερο σχήμα κορτιζόνης αλλά τίποτα.Το κάψιμο εκεί,αλλά η αστάθεια και ένα κάψιμο στη γλώσσα που είχα βελτιώθηκαν.Το έχω δύο βδομάδες.Λέτε να είναι καμία προιούσα ?
 #92254  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιουν 24, 2013 8:01 pm
:text-welcomewave: Τα καψιματα, σε διαφορα σημεια του σωματος , ειναι συνηθισμενο φαινομενο , στη σκπ ! Μερικες φορες , συνοδευονται απο πονο . Σε μενα,αργα ή γρηγορα φευγουν , χωρις να παρω κατι και ...ξαναερχονται . Απ'οτι ξερω, δεν δινουν κορτιζονη για τα καψιματα , μονο αντιεπιληπτικα . Και ...μια απορια ! Οταν λες ''προϊουσα" , τι εννοεις ???????? :greetings-waveyellow:
 #92256  από litsa
 Δευ Ιουν 24, 2013 8:53 pm
μπορεί να υπάρχουν τα καψίματα, αλλά μην τα πολυσκέφτεσαι γιατί τότε τα νιώθεις πιο δυνατά...
 #92260  από billios
 Δευ Ιουν 24, 2013 9:20 pm
csst0294 έγραψε:Γεια σας και από εμένα..
...........Λέτε να είναι καμία προιούσα ?

Καλησπερα φιλε,απο καψιμο σε πελματα και γαμπες αλλο τιποτα κι εγω αλλα εσυ καπου εχεις μπερδευτει :think:
 #92262  από Μαρία
 Δευ Ιουν 24, 2013 9:28 pm
Πολύ συχνο σύμπτωμα. Όταν μου κράταγε πολύ και συνήθως συνοδευόταν και απο κάτι αλλο μου έδιναν κορτιζόνη και πέρναγε. Ο γιατρός σου τι λέει;
 #92268  από csst0294
 Δευ Ιουν 24, 2013 10:46 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε::text-welcomewave: Τα καψιματα, σε διαφορα σημεια του σωματος , ειναι συνηθισμενο φαινομενο , στη σκπ ! Μερικες φορες , συνοδευονται απο πονο . Σε μενα,αργα ή γρηγορα φευγουν , χωρις να παρω κατι και ...ξαναερχονται . Απ'οτι ξερω, δεν δινουν κορτιζονη για τα καψιματα , μονο αντιεπιληπτικα . Και ...μια απορια ! Οταν λες ''προϊουσα" , τι εννοεις ???????? :greetings-waveyellow:
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοώ Πρωτοπαθής Προϊούσα μορφή της νόσου.Όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι έχω υποτροπιάζουσα. Κάνω ποδόλουτρα αλλα τίποτα.Δεν ξέρω απο τη προέρχεται το κάψιμο και τι να κάνω.Ένας γιατρός μου δωσε neurontin τα παίρνω 1 βδομάδα αλλά τίποτα μη σας πω χειρότερα είμαι μ αυτά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος csst0294 την Τρί Ιουν 25, 2013 1:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #92269  από csst0294
 Δευ Ιουν 24, 2013 10:49 pm
Μαρία έγραψε:Πολύ συχνο σύμπτωμα. Όταν μου κράταγε πολύ και συνήθως συνοδευόταν και απο κάτι αλλο μου έδιναν κορτιζόνη και πέρναγε. Ο γιατρός σου τι λέει;
Γεια σου
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ο γιατρος μου λέει να μην του δίνω σημασία και να μη το σκέφτομαι κάτι που μου λέτε και στο forum και ευχαριστώ
 #92270  από csst0294
 Δευ Ιουν 24, 2013 10:50 pm
billios έγραψε:
csst0294 έγραψε:Γεια σας και από εμένα..
...........Λέτε να είναι καμία προιούσα ?

Καλησπερα φιλε,απο καψιμο σε πελματα και γαμπες αλλο τιποτα κι εγω αλλα εσυ καπου εχεις μπερδευτει :think:
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν λες έχω μπερδευτεί τι εννοείς?
 #92338  από billios
 Τρί Ιουν 25, 2013 9:57 pm
Δεν ειναι το καψιμο στα ποδια αυτο που προσδιοριζει το σταδιο της νοσου,εκει νομιζω οτι μπερδευτηκες,τι ειναι αυτο που σε κανει να πιστευεις οτι εχεις την προ'ι'ουσα?
Εκτος αν μπλεκεις καπου την 'καλοηθη' μορφη και αναρωτιεσαι αν τελικα δεν εχεις αυτη και εχεις την προ'ι'ουσα γενικως.
Αν κανεις μια αναζητηση στο δυκτιο θα σε βοηθησει να καταλαβεις τα σταδια της νοσου και πως αυτα μεταφραζονται.
 #92340  από csst0294
 Τρί Ιουν 25, 2013 10:05 pm
Ίσως να έχεις δίκιο billios.Απλά απογοητεύομαι και πάει το μυαλό μου στη χειρότερη των περιπτώσεων.Θα κάνω λίγο υπομονή και θα περιμένω να μου περάσουν κι αυτά.

Ευχαριστώ
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7