• Καψιμο

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #92341  από Dimitris-56
 Τρί Ιουν 25, 2013 10:08 pm
Καλησπέρα από καψίματα και πόνο σχεδόν συνέχεια μην δίνης πολύ σημασία
 #92363  από fillcinefil
 Τετ Ιουν 26, 2013 2:14 am
Φίλος, προιούσα δεν σημαίνει χειρότερα ή καλύτερα. Μιά απλή γενική περιγραφή για να μήν μπερδεύεσαι, θα βρείς εδώ. viewtopic.php?f=39&t=3988
Και για να γυρίσω σε αυτά που σου λέει ο γιατρός σου, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του. Δηλαδή όσο σημασία της δίνεις, τόσο και την έχεις στο μυαλό σου, τσούπ και αρχίζεις να βλέπεις νέα συμπτώματα (στην χειρότερη, πραγματικά να έχεις). Δεν ξέρω αν γνωρίζεις το γνωστό. Όλοι οι φοιτητές τις Ιατρικής, το πρώτο έτος έχουν νοσήσει από όλες τις ασθένειες που έχουν μάθει στην σχολή. Απλή ψυχολογία.
Αρχικά χαλάρωσε μέχρι να υποχωρήσουν όλα τα συμπτώματα από την ώση που πέρασες. Μια συμβουλή. Προσπάθησε να μπείς στην ρουτίνα της ζωής σου. Τέτοιου είδους "αισθητικά" συμπτώματα θα έχεις. Κατά καιρούς ποιό έντονα (πχ η ζέστη τα ευνοεί), άλλοτε ανεπαίσθητα (ή και να τα ξεχάσεις για... τριάντα χρόνια). Τριάντα χρόνια μετά, ακόμη με θυμούνται (στην πραγματικότητα εγώ τα θυμάμαι). Κάνε αυτά που έκανες, την δουλειά σου τις παρέες σου, τις ασχολίες σου, και ξανά πολλές παρέες. Μην αποτραβηχτείς από τίποτα. Τώρα τα γενικά τα ξέρεις. Υγιεινή ζωή, διατροφή, "άσκηση" ήπια αλλά σταθερά, ακόμη και άν δεν ήσουν τύπος του αθλητισμού, τώρα επιβάλετε να γίνεις.
Δες το θέμα, ΔΙΑΤΡΟΦΗ & ΑΣΚΗΣΗ .
fillcinefil έγραψε:"να τρώτε όλοι μουχλιασμένο ψωμί με μερέντα και ρίγανη :laughing-rolling:, και πάει τέλειωσε"
Πολλοί συνάδερφοι έχουμε βρεί κάτι να στηριζόμαστε. Θεωρίες πολλές, διάλεξε την δική σου. Αν θές την δική μου ρίξε μια ματιά εδώ. viewtopic.php?f=49&t=4009 Και εγώ, ακόμη ψάχνομαι.
Για να ολοκληρώσω. Κράτα την ψυχολογία σου ψηλά :banana-dreads: :happy-bouncymulticolor: και "μην της δίνεις παραπάνω αξία απ'όση της αξίζει".
 #92401  από csst0294
 Τετ Ιουν 26, 2013 9:38 pm
Ευχαριστώ fillcinefil για τις συμβουλές

Τις ακολουθώ όμως απόλυτα και διατροφή καλή κάνω , πηγαίνω για περπάτημα (περίπου 2,5 χιλιόμετρα την μέρα), εργάζομαι (αρκετά όμως περίπου 10 ώρες δουλειά γραφείου τη μέρα),αλλά αυτά τα συμπτώματα όπως το κάψιμο κατι πόνους που έχω στον ώμο δεν με αφήνουν να ηρεμήσω.Ξέρω οτι δεν πρέπει να τους δίνω σημασία αλλά δεν με αφήνουν.Θα προσπαθήσω να μην τους δίνω καθόλου σημασία μπας και φύγουν.
 #92414  από costas1968
 Πέμ Ιουν 27, 2013 12:30 am
csst0294 έγραψε:Ευχαριστώ fillcinefil για τις συμβουλές

Τις ακολουθώ όμως απόλυτα και διατροφή καλή κάνω , πηγαίνω για περπάτημα (περίπου 2,5 χιλιόμετρα την μέρα), εργάζομαι (αρκετά όμως περίπου 10 ώρες δουλειά γραφείου τη μέρα),αλλά αυτά τα συμπτώματα όπως το κάψιμο κατι πόνους που έχω στον ώμο δεν με αφήνουν να ηρεμήσω.Ξέρω οτι δεν πρέπει να τους δίνω σημασία αλλά δεν με αφήνουν.Θα προσπαθήσω να μην τους δίνω καθόλου σημασία μπας και φύγουν.


Καλη σου μερα.Για το καψιμο θα σου πω το εξης:Ειναι βασανιστικο αλλα για τους γιατρους θεωρειται απο τα λιγοτερο....επωδυνα συμπτωματα.
Θα βρεις δημοσιευσεις διαφορων συνασθενων στο FORUM για πρακτικες συμβουλες αντιμετωπσης.
Η δικη μου γνωμη:To πρωι κανεις παντα ντους πριν πας για δουλεια και ριχνεις νερο στους μυς των ποδιων οχι με πιεση αλλα απλα να τρεχει.Το ιδιο κανεις και το βραδυ πριν τον υπνο.Οταν μενεις σπιτι καντο ανα μιση ωρα μονο στα ποδια για 5 λεπτα.Τωρα ειδικα το καλοκαιρι εγω τα απλωνω σε καρεκλα κατω απο το κλιματιστικο ωστε να ερχεται ο αερας μονο στις γαμπες.(συνηθως εγω εκει εχω το καψιμο)
Μια αλλη πρακτικη συμβουλη ειναι να τα εχεις απλωμενα τα ποδια ωστε να κινειται καλυτρεα το αιμα , ενω αν μοπρεις ξαπλωνεις στο κρεβατι και τα ποδια τα βαζεις ορθια στον τοιχο.(τωρα αυτο με τον τοιχο αν δεν μπορεις μν το κανεις.Εγω λογω κοιλιας δυσκολευομαι...)
χι χι χι
Παντως μην σε ανησυχουν αυτα:οταν περασουν ουτε καν δεν θα τα θυμασαι!!!
ΒΒ
:banana-dreads:
 #92419  από βικυ
 Πέμ Ιουν 27, 2013 10:47 am
csst0294 μην ανησυχεις .........καψιματα οπως καταλαβες εχουμε ολοι.
Αυτο που κανω ειναι να δροσιζω τα ποδια μου με νερο και να τα ξεκουραζω,οσο γινεται.......δεν βοηθα βεβαια παντα ομως καποιες φορες εχει αποτελεσμα.Ειναι κατι που ερχεται,φευγει,ξαναερχεται και ουτω καθεξης.Καποια στιγμη ενας γιατρος μου συνεστησε να παρω φαρμακα για να "φυγει".Δεν το εκανα και περασε μονο του.Αγνοησε το, οπως ειπαν και οι προηγουμενοι.
 #92443  από csst0294
 Πέμ Ιουν 27, 2013 10:12 pm
Σας ευχαριστώ παιδιά όλους

Με θετική σκέψη προχωράμε μαζί και όλα θα είναι καλύτερα

Καλή συνέχεια σε όλους
 #129810  από Kpoplistener
 Τετ Μαρ 28, 2018 10:17 pm
Συγνώμη...θέλω να αναφέρω κάτι..νιώθω ξαφνικά ένα παράξενο κάψιμο στο αριστερό ποδι μου σαν να το ετριψα με βιξ..πως όταν τρως μαστίχα μέντα και σου καίει το στομα με μια δροσερή αίσθηση..κάπως έτσι...να φοβηθω? Έχω νιώσει και άλλες φορές κάψιμο αλλά όχι σαν αυτό...απλά ένιωθα κάψιμο σαν να έκανα ποδολουτρο..τώρα είναι ασυνήθιστη αισθηση
 #129822  από Νικολετα
 Δευ Απρ 02, 2018 12:14 am
Μιας και ηρθε το θέμα στην επιφάνεια, να αναφέρω κι εγω με τη σειρά μου οτι νιώθω υπερβολικο και ασταμάτητο κάψιμο σε όλη την δεξια πλευρά απο τον αυχένα και κάτω εδώ και 9 μήνες..Η γιατρος προτεινε στην αρχη Lyrica και μετα Tegredol. Κανενα απο αυτά δεν με εχει βοηθησει.. Παντως πραγματικα δεν αντέχεται.. αλλα τουλάχιστον μακαρι να είναι το λιγότερο!
 #130082  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 06, 2018 9:05 am
Αργά πολύ απαντάω αλλά τώρα σου έχει περάσει; Αν ναι τι ακριβώς ακολούθησες; Αν όχι μιπως να δοκίμαζες 1/3 από το χάπι της κορτιζόνης; Εγώ όταν βλέπω κάτι που δεν σταματά περνώ την πρωτοβουλία και το κάνω και γιατρεύομαι αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου..οπότε μια γνώμη είπα να ξέρεις
 #130085  από Konstantinos
 Τετ Ιουν 06, 2018 4:11 pm
Η κορτιζόνη δεν είναι depon ούτε lexotanil για να την παίρνουμε ευκαιριακά όποτε νιώθουμε κάτι ενοχλητικό.
Οι μικροδόσεις δεν έχουν αποτέλεσμα.
Η κορτιζόνη στην ΣΚΠ χρησιμοποιείται σε πολύ μεγαλύτερες δόσεις (64mg) για 3-5 ημέρες και μετά ακολουθεί σταδιακή μείωση για άλλες 10-12 ημέρες. και δεν επαναλαμβάνεται αν δεν περάσει τουλάχιστον 1-2 μηνες.
Η μακροχρόνια και κατά συνήθεια χρήση έστω και μικρών δόσεων διαταράσσει μόνιμα τη φυσική παραγωγή κορτιζόνης του οργανισμού, ενώ οι σύντομες μεγάλες δόσεις όχι.
Για τους πόνους και τα καψίματα στα άκρα είναι τα neurontin και pregabalin, καθώς και το ταπεινό λιποϊκό οξύ
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7