• Ερώτηση για την σπαστικότητα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #66260  από Vassiliki
 Τρί Ιαν 10, 2012 1:24 am
φοβάμαι πολύ την σπαστικότητα !!!

πήρα μπακλοφέν, δεν έκανε τίποτε...
πήρα (παίρνω) Sirlalud, είμαι σε κατάσταη ζόμπι το περισσότερο της ημέρας για να απολαύσω 4 ώρες (στο σύνολο) φυσιολογικού περπατήματος...
μάλλον θα ξεκινήσωμ, οσονούπω, το fampyra, αλλά φοβάμαι γιατί τα σχόλια στο Ιντερνετ δεν είναι ενθαρρυντικά...

Κώστα τι κάνεις εσύ ;;; από τις διάφορες περιγραφές νοιώθω ότι μοιάζουν πολύ οι περιπτώσεις μας
 #66333  από Κώστας
 Πέμ Ιαν 12, 2012 11:08 am
Arianne, το μιραπαρκιν που παίρνεις σταματάει το ακούσιο κούνημα των ποδιών ή τα χαλαρώνει κιόλας βοηθώντας στο περπάτημα;. Δεν ξέρω αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα, αλλά το δικό μου είναι κυρίως η ακαμψία των κάτω άκρων που όπως λέει και η Βασσιλική με κάνει να περπατάω σαν robocop. Ευτυχώς;! στον ύπνο μου κοιμάμαι βαρεια και δεν καταλαβαίνω το κούνημα των ποδιών μου. Η γυναίκα μου λέει πως τα κουνάω ανά διαστήματα. Εκείνη την ώρα, εγώ στον ύπνο μου νοιώθω μια διάθεση να τα τεντώσω όσο γίνεται, κάτι που στην πράξη μου είναι αρκετά δύσκολο. Έτσι η προσπάθεια για τέντωμα γίνεται το πρωί όταν ξυπνάω. Πριν το "υπερβαρικό" κατά την διαδικασία αυτή πέθαινα από τις κράμπες. Τουλάχιστον τώρα προσπαθώ χωρίς να με πιάνουν.
 #66531  από arianne
 Τρί Ιαν 17, 2012 4:56 pm
ΚΩΣΤΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΓΟ ΕΧΩ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΣΩ Κ ΧΑΛΑΡΩΣΩ..ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΚΟΥΝΑΩ,ΤΕΝΤΩΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ Κ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ.ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΜΙΡΑΠΑΡΚΙΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ.ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ Κ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΝΩ ΠΡΟΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ Κ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΑΠΙ.ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κ ΕΙΠΕ ΚΑΚΩΣ Κ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΟΣΗ Κ ΟΤΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΠΗΡΑ ΕΝΑ Κ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ..Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ??ΝΑ ΤΑ ΚΟΥΝΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ???
 #66534  από Gorge
 Τρί Ιαν 17, 2012 6:14 pm
παιδια εμενα ο γιατρος για το κουνιμα των ποδιων μου ειπε να τρογω μπανανες και να αφισω τα φαρμακα
 #66800  από Vassiliki
 Δευ Ιαν 23, 2012 7:02 pm
Gorge δεν ξέρω εάν αστειεύεσαι με το παραπάνω για τις μπανάνες, αλλά εδώ και ένα τετράμηνο τρώω καθημερινά μια μπανάνα (και δεν μου αρέσουν:-(}, παίρνω και μαγνήσιο και διαπιστώνω ότι, και τα δύο με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ στην σπαστικότητα, στα ελαφρά τινάγματα και στις κράμπες.
Άργησα να το καταλάβω και να το πιστέψω, αλλά η διατροφή έχει μεγάλη επιδραση στην ΣΚΠ (στην δική μου τουλάχιστον)
 #66815  από Κώστας
 Τρί Ιαν 24, 2012 12:39 am
Vassiliki έγραψε:Gorge δεν ξέρω εάν αστειεύεσαι με το παραπάνω για τις μπανάνες, αλλά εδώ και ένα τετράμηνο τρώω καθημερινά μια μπανάνα (και δεν μου αρέσουν:-(}, παίρνω και μαγνήσιο και διαπιστώνω ότι, και τα δύο με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ στην σπαστικότητα, στα ελαφρά τινάγματα και στις κράμπες.
Άργησα να το καταλάβω και να το πιστέψω, αλλά η διατροφή έχει μεγάλη επιδραση στην ΣΚΠ (στην δική μου τουλάχιστον)
Δεν ξέρω αν κάνω μεγάλο λάθος, αλλά νομίζω πως ένας από τους λόγους που ευθύνονται για τις κράμπες, είναι και η κακή κυκλοφορία του αίματος. Αν βασανίζεσαι συχνά από κράμπες κι αυτό ισχύει και για οποιονδήποτε άλλο έχει παρόμοιο πρόβλημα, 5-6 συνεδρίες υπερβαρικού οξυγόνου θα λύσουν σχεδόν ολοκληρωτικά το πρόβλημα. Αυτό έγινε με μένα που βασανιζόμουνα με εξαιρετικά επώδυνες κράμπες στις γάμπες και στις πατούσες, ακόμη και κατά τη διάρκεια του βραδινού μου ύπνου.
 #66852  από Vassiliki
 Τρί Ιαν 24, 2012 8:13 pm
συνεδρίες υπερβαρικού οξυγόνου
Κώστα με ενδιαφέρον είχα διαβάσει ένα παλαιότερο μήνυμα σου και είχα μεταφερθεί στο λινκ. Το έχω κατά νου για ένα άμεσο μέλλον. Προς το παρόν έχω όντως επικεντρωθεί στην σωστή κυκλοφορία του αίματος και παίρνω αρκετά συμπληρώματα. Σ ευχαριστώ
 #66857  από Κώστας
 Τετ Ιαν 25, 2012 12:58 am
Με πολύ μα πάρα πολύ μεγάλη μου λύπη, διαπιστώνω για άλλη μια φορά, πως ακόμα και η ασθένεια είναι για τους πλούσιους!!!
Έχεις χρήματα, θεραπεύεσαι στα καλύτερα νοσοκομεία ή τουλάχιστον βελτιώνεις πολύ την καθημερινότητά σου.
Δεν έχεις χρήματα, τσακώνεσαι διαρκώς απαιτώντας και προσπαθώντας ν΄ αποδείξεις τα δικαιώματά σου και φτάνεις στο σημείο ν΄ αγχώνεσαι αν η όποια επιτροπή σου δώσει τουλάχιστον το 67%, μπας και καταφέρεις να πάρεις κανένα επίδομα που θα εξανεμιστεί ακαριαία σε ανάγκες που επιβάλει το Κράτος μας και όχι η κατάστασή μας.
Αφ΄ ενός πίστευα ότι ποτέ στη ζωή μου δεν θα νοσήσω με ανίατη ασθένεια, αφ΄ ετέρου όντας ασθενής, πραγματικά δεν θέλω να πιστέψω ότι μας αναγκάζουν να "διεκδικούμε" την αναπηρία μας.
Σκληρή η πραγματικότητα και ακόμη σκληρότερος ο τρόπος που μας αναγκάζουν να την αντιμετωπίζουμε....!!!
 #66860  από κατερινα 55
 Τετ Ιαν 25, 2012 8:54 am
ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ :bow-yellow: :bow-yellow:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7