• ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #92937  από Μαρία
 Τετ Ιούλ 10, 2013 2:36 pm
swtiria12345 έγραψε:ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΖΑΘΙΟΠΡΙΝΗ ΓΙΑ ΤΥΧΩΝ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΓΤ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΙΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Μ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?? ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΦΥΓΕ? ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟ ΠΑΣΤΕΡ.. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΣΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕ Μ ΜΗΝΥΜΑ ΕΔΩ
Εμένα το μουδιασμα μου έφυγε αφού εκανα κορτιζόνη σε 15-20 μερες αν θυμάμαι καλά. Απο θεραπεία έκανα αρχικα ιντερφερόνη και μετα copaxone. Τώρα που πέρασα την οπτική νευρίτιδα μου είπε η γιατρός να κάνω και αυτή την εξέταση στο paster.
Εσύ στα μάτια δεν είχες πρόβλημα; Μόνο μουδιάσματα;
 #93021  από swtiria12345
 Παρ Ιούλ 12, 2013 2:17 pm
egw exw optokh neuromuelitida nosos devic kai to moydiasma to xw enamisi xrono twra interferoni 6erw oti kanoun sthn sklhrinsi esu ti exeis telika? ti diagnosh sou exoun kanei?
 #93024  από Μαρία
 Παρ Ιούλ 12, 2013 3:59 pm
Εγω έχω σκλήρυνση (αυτο ξερω τουλάχιστον μεχρι στιγμής) αλλά η νευρολογος μου είπε ότι πρέπει να κάνω και την εξέταση NMO και μου βαλε ψύλλους στα αυτιά
 #94151  από xara
 Δευ Σεπ 02, 2013 1:22 am
Γεια σας!
Έχω διαγνωστεί με οπτική νευρομυελίτιδα (νόσο devic) εδώ και τρεις μήνες.
Είναι κάτι καινούριο για μένα και είμαι στη φάση τόσο της προσαρμογής στα νέα δεδομένα
όσο και στην αναζήτηση όσο το δυνατόν περισσοτέρων πληροφοριών από άτομα
με την ίδια νόσο ή που γνωρίζουν για την συγκεκριμένη νόσο.
Μπορώ να καταλάβω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά σε οποιαδήποτε θεραπεία σε σχέση με κάποιον άλλον, ωστόσο θα' θελα να ακούσω τι συμπτώματα παρουσιάστηκαν σε κάποιους από εσάς, αν έχουν υποχωρήσει και σε πόσο χρονικό διάστημα, τι θεραπεία ακολουθείτε και αν υπάρχει κάποιος που μετά από κάποιο διάστημα(όποιο και να είναι αυτό το διάστημα, είτε 5 μήνες, είτε ένα χρόνος, είτε 5 χρόνια)
έχει επιστρέψει στην καθημερινότητά του ή τουλάχιστον την έχει κάνει υποφερτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #107402  από Gorge
 Τρί Νοέμ 18, 2014 10:09 pm
καλισπερα να σας ροτισω τωρα και 2 μερες με ποναει το αριστερο μου ματι μεσα ο βολβος ειναι δινατον να ειναι απο την μς που την εχω 9 χρονια και τι μου προτινετε να κανω ευχαριστω
 #107409  από neroxytis
 Τετ Νοέμ 19, 2014 10:58 am
Δε νομίζω ότι πρέπει να προτείνουμε κάτι αλλο απ΄το να επισκεφθείς ένα γιατρό. Ο πόνος μπορεί να είναι από οτιδήποτε, ακόμα και από μυική κόπωση.
 #107418  από Gorge
 Τετ Νοέμ 19, 2014 4:48 pm
σε ευχαριστω αυριο θα παω σε οφθαλμιατρο αν μπορεσω νασε καλα
 #129360  από stav
 Δευ Δεκ 18, 2017 9:44 pm
ego exo mperdeuti me ola auta pou sxetizonte peri neurologikon provlimaton .... apogoiteusi ine i moni leksi pou mporo na xrisimopiio
ine olla toso idia kai paraplisi pou ine adinato na vgis apo auto ton kikeona
ego ime apo 2016 xoris ousiastiki diagnosi exo ola ta siptomata pou perigrafete moudiasma mirmiggiasma se olokliro to soma ponous stin plati kai den anexome oute fanela pano mou to 4 (AQP4). to exo kani kai den dixni kati (parepiptontos na sas po kai oti perasa kai apo stadio pou me paralisee
 #130279  από Νικολετα
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 10:45 pm
Καλησπέρα σας! Ξέρετε που μπορώ να κάνω την εξέταση για αντισώματα ΝΜΟ με 100 ευρώ όπως προαναφέρατε? Μου την έχει γράψει η νευρολόγος αλλά όπου έχω ρωτήσει μου έχουν πει από 150 και πάνω. Ευχαριστώ!