• ΠΡΗΞΙΜΟ ΠΟΔΙΩΝ..

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #56887  από maestro
 Τρί Ιούλ 19, 2011 10:25 pm
Έφτασε το καλοκαίρι σχεδόν στη μέση και όπως πάντα παρατήρησα πως τα πόδια μου, άρχισαν να πρήζονται όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια.
Πατώντας με το χέρι στο σημείο που είναι πρησμένα τα πόδια (κυρίως απ' τον αστράγαλο και κάτω), βλέπω πως το δέρμα είναι κάπως φουσκωμένο και πατιέται εύκολα σαν μαξιλάρι ένα πράγμα.
-----------------------
είμαι ασθενής από το 2006 και κάνω αγωγή με Copaxone τα τελευταία 5 χρόνια (ίσως και λίγο παραπάνω)...
-----------------------
Δεν έχω πει ακόμα σε κάποιο γιατρό, επειδή το θεωρούσα φυσιολογικό.
Και το άλλο, δεν ξέρω σε τι είδους γιατρό να απευθυνθώ!
-----------------------
Δώστε μου καμιά γνώμη, αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και αν/πως το αντιμετωπίσατε...
-----------------------
 #56888  από EFFIE
 Τρί Ιούλ 19, 2011 11:29 pm
maestro έγραψε:Έφτασε το καλοκαίρι σχεδόν στη μέση και όπως πάντα παρατήρησα πως τα πόδια μου, άρχισαν να πρήζονται όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια.
Πατώντας με το χέρι στο σημείο που είναι πρησμένα τα πόδια (κυρίως απ' τον αστράγαλο και κάτω), βλέπω πως το δέρμα είναι κάπως φουσκωμένο και πατιέται εύκολα σαν μαξιλάρι ένα πράγμα.
-----------------------
είμαι ασθενής από το 2006 και κάνω αγωγή με Copaxone τα τελευταία 5 χρόνια (ίσως και λίγο παραπάνω)...
-----------------------
Δεν έχω πει ακόμα σε κάποιο γιατρό, επειδή το θεωρούσα φυσιολογικό.
Και το άλλο, δεν ξέρω σε τι είδους γιατρό να απευθυνθώ!
-----------------------
Δώστε μου καμιά γνώμη, αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και αν/πως το αντιμετωπίσατε...
-----------------------
γεια σου Μaestro
κ εγω copaxone κανω και δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο.Εκεινοι που θα σε βοηθησουν σιγουρα για τις παρενεργειες κ ειναι υποχρεωμενοι ειναι η εταιρια και η νοσηλευτρια που σου παρ ειχε το copaxone, αρκει να το κανουν και να το ψαξουν.
 #56889  από geor.gia
 Τρί Ιούλ 19, 2011 11:33 pm
EFFIE έγραψε:
maestro έγραψε:Έφτασε το καλοκαίρι σχεδόν στη μέση και όπως πάντα παρατήρησα πως τα πόδια μου, άρχισαν να πρήζονται όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια.
Πατώντας με το χέρι στο σημείο που είναι πρησμένα τα πόδια (κυρίως απ' τον αστράγαλο και κάτω), βλέπω πως το δέρμα είναι κάπως φουσκωμένο και πατιέται εύκολα σαν μαξιλάρι ένα πράγμα.
-----------------------
είμαι ασθενής από το 2006 και κάνω αγωγή με Copaxone τα τελευταία 5 χρόνια (ίσως και λίγο παραπάνω)...
-----------------------
Δεν έχω πει ακόμα σε κάποιο γιατρό, επειδή το θεωρούσα φυσιολογικό.
Και το άλλο, δεν ξέρω σε τι είδους γιατρό να απευθυνθώ!
-----------------------
Δώστε μου καμιά γνώμη, αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και αν/πως το αντιμετωπίσατε...
-----------------------
γεια σου Μaestro
κ εγω copaxone κανω και δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο.Εκεινοι που θα σε βοηθησουν σιγουρα για τις παρενεργειες κ ειναι υποχρεωμενοι ειναι η εταιρια και η νοσηλευτρια που σου παρ ειχε το copaxone, αρκει να το κανουν και να το ψαξουν.

Maestro μας καλησπερες!!!! η γνωμη μου ειναι οτι πρωτο και βασικο ειναι να μιλησεις με το γιατρο που σε παρακολουθει και τη νοσηλυετρια του στο νοσοκομειο που πηγαινεις. και απο κει και μετα ισως ενας καλος παθολογος θα μπορουσε να σε διαφωτισει μην τυχον και προερχεται απο κατι αλλο ανεξαρτητο απο τη σκληρυνση.

ευχομαι να ειναι η τελευταια φορα που σου συμβαινει :greetings-waveyellow: :)
 #56891  από Κώστας
 Τετ Ιούλ 20, 2011 12:25 am
Maestro, πριν από περίπου 1,5 μήνα, είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο δεξί μου πόδι. Πρήστηκε ξαφνικά στο ύψος του αστραγάλου και είχα την αίσθηση του "μαξιλαριού" που περιγράφεις. Έκανα υπομονή και σε 2-3 μέρες περίπου το πόδι μου επανήλθε. Από τότε δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο. Αρχικά υπέθεσα κι΄ εγώ ότι δεν σχετίζεται με τη ΣΚΠ. Τώρα όμως βλέπω να τυχαίνει το ίδιο και σε σένα. Δεν γνωρίζω αν είναι επικίνδυνο ή όχι. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, ας μας πει σε τι είδους γιατρό πρέπει ν΄ απευθυνθούμε
Υγ. Τα κινητικά προβλήματα που έχω είναι από τη δεξιά πλευρά (χέρι - πόδι)
 #56892  από Ευτυχία
 Τετ Ιούλ 20, 2011 12:32 am
εχω ακούσει...οτι το πρήξιμο στα σημεία αυτά κ όπως το περιγράφεις εχει να κάνει με τη κακή κυκλοφορία του αίματος κ οτι αντιμετωπίζεται με κρύο νερό στο οποίο εχεις διαλύσει χοντρό αλάτι.. ξέρεις, λεκάνη με νερό κ τα πόδια για λίγη ωρα μέσα
συνταγές της γιαγιάς αλλά ποτέ δε ξέρεις..
δοκίμασε το να δεις ..μηπως σε ανακουφίσει
εννοείται βέβαια οτι θα επικοινωνήσεις κ με κάποιο γιατρό..
περιμένουμε νεα σου
 #56893  από tzitzifia
 Τετ Ιούλ 20, 2011 12:41 am
maestro καλησπέρα. Το είχα αυτό για κάποιους μήνες πριν .....3-4 (?) χρόνια. Ούτε το παντελόνι δεν έβγαινε!! Πήγα σε παθολόγο, με παρέπεμψε για τρίπλεξ κάτω άκρων για πιθανή φλεβίτιδα το οποίο ήταν καθαρό. Δεν έπαιρνα φάρμακο εκείνη την εποχή. Ο νευρολόγος έλεγε κάτι χαζά, οτί είναι από ζέστη κ κούραση. Έλα όμως που ούτε κουραζόμουν, ούτε ήμουν σε ζέστη!!! Το αποτέλεσμα ήταν να κόψω κάτι κ...λοχάπια που μου είχα φορτώσει -remeron- και να περάσει μετά από λίγο καιρό. Τσέκαρε παρενέργειες που γράφει το copaxone -προσωπικά δεν μου είχε κάνει καμία για 3 χρόνια- κ αν παίρνεις άλλα φάρμακα, έστω κ φυτικά. Νομίζω π.χ. η σπιρουλίνα απαγορεύεται για μας το καλοκαίρι. Εύχομαι να βρεις άκρη :greetings-waveyellow:
 #56895  από mariakod
 Τετ Ιούλ 20, 2011 12:55 am
γεια σας κ απο εμενα!πρηξημο κ πονος.εχω να κοιμηθω τουλαχιστον 15 ημερες.κουτουλαω απο τη νυστα.ξεκινησα φυσιοθεραπειες σημερα,μηπως κ περασει.πηρα σχεδον οτι παυσιπονο υπαρχει,αλλα......ποναω.
respect :handgestures-salute:
 #56897  από pelopidas
 Τετ Ιούλ 20, 2011 1:03 am
"για χενφα κοιταχτηκες?"
 #56900  από βικυ
 Τετ Ιούλ 20, 2011 8:47 am
maestro ειχα το ιδιο θεματακι, συν εντονο πρηξιμο στα χερια ολες τις εποχες,γινοταν ομως ποιο εντονο και αφορητο αν ετρωγα το βραδυ .Επισης αν κατα την διαρκεια μιας μερας ετρωγα αλμυρα ή πολυ ψωμι ή ζυμαρικα και γενικα οτιδηποτε ειχε πολυ αμυλο και αλατι ειχα παλι το ιδιο θεμα σε σημειο το πρωι,γιατι κυριως το πρωι ημουν σαν μπαλονι, να μην εχω ενεργεια.Αυτο μου συνεβαινε απο τοτε που θυμαμαι την "Βικυ" δηλ. παντα.
Η μαμα μου λοιπον με πηγε σε γιατρους ...το ψαξαμε...και διαπιστωθηκε πως εχω υψηλα επιπεδα λευκωματος στο αιμα μου για αυτο τον λογο ειχα αυτη την ....κατακρατηση.
Οποτε λοιπον δεν ετρωγα "πειραχτικα" φαγητα και φυσικα το βραδυ,ημουν σε καλη κατασταση το πρωι!Μεγαλωνοντας παρατηρησα πως και το αλκοολ εχει τα ιδια αποτελεσματα......δηλ. με φουσκωνε το πρωι!

Τωρα ,εδω και δυο μηνες περιπου που πινω οζονοποιημενο νερο εχω απαλαγει απο αυτο το βασανο.Δεν ξερω αν ειναι μονιμο αλλα εγω ειμαι το πρωι σαν πουπουλο!!!!!!!!!!!
Τονιζω πως δεν ειμαι με αγωγη!
Και εγω πιστευω πως πρεπει να πας σε εναν καλο παθολογο.
 #56902  από soulla
 Τετ Ιούλ 20, 2011 9:35 am
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΟΥ ΦΟΥΣΚΕς ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...ΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΟς ΟΥΤΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟς ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΝ..ΕΥΤΥΧΩς ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟς