• restless leg syndrom???

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #56002  από tzitzifia
 Δευ Ιούλ 04, 2011 5:09 am
Μόλις αρχίζει να χαλαρώνει το σώμα μου όταν πάω για ύπνο, αρχίζουν τα πόδια να τινάζονται σα να με τσίμπησε κάτι ή σα να περνάει ηλεκτρικό ρεύμα.Το ανέφερα στον γιατρό μου κ μου είπε οτί δεν είναι τίποτα :violence-hammer: . Νόμιζα οτί είναι σπαστικότητα, αλλά μετά βρήκα κ το restless leg syndrom, "ανήσυχα πόδια". Επειδή δε μου χει ξανατύχει, υπάρχει κάποια συμβουλή για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος? :drool:
 #56003  από pelopidas
 Δευ Ιούλ 04, 2011 8:48 am
tzitzifia έγραψε:Μόλις αρχίζει να χαλαρώνει το σώμα μου όταν πάω για ύπνο, αρχίζουν τα πόδια να τινάζονται σα να με τσίμπησε κάτι ή σα να περνάει ηλεκτρικό ρεύμα.Το ανέφερα στον γιατρό μου κ μου είπε οτί δεν είναι τίποτα :violence-hammer: . Νόμιζα οτί είναι σπαστικότητα, αλλά μετά βρήκα κ το restless leg syndrom, "ανήσυχα πόδια". Επειδή δε μου χει ξανατύχει, υπάρχει κάποια συμβουλή για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος? :drool:
καλημερα, ναι υπαρχει
το ειπες σε αλλο θεμα του φορουμ:" θα παω το συντομοτερο"
 #56008  από tzitzifia
 Δευ Ιούλ 04, 2011 10:22 am
Δηλαδή κι ας έχω κάνει triplex κάτω άκρων δεν παίζει ρόλο? Το πρώτο που έκανα ήταν αυτό κ βγήκε πεντακάθαρο. Να συνεχίσω άμεσα τα επόμενα? Τονίζω οτι με το γιατρό μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ με τίποτα!!!! Προχθες που πήγα κ του μίλησα γι αυτό κ για τη χενφα, γελαγε!!!:scared-eek: Ένας οικογενειακός φίλος αγγειολόγος θα μου κάνει τις εξετάσεις αλλά κ αυτός δεν έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα Anyway έστω κάτι φυτικό που να ηρεμεί αυτή την κατάσταση ξέρεις pelopida?
 #56016  από Nick.
 Δευ Ιούλ 04, 2011 12:57 pm
Ο άντρας μου είχε αυτό πριν δύο χρόνια όταν περνούσε την μεγάλη ώση. Σε συμβουλεύω να πας στον νευρολόγο, ή να έχεις το νου σου για καινούργια συμπτώματα-προβλήματα κίνησης κλπ. Αν κάτι σε "προβληματίσει" έχε το νού σου. Εύχομαι να μην πλησιάζει η ώρα της κορτιζόνης.
 #56025  από Π.Μ79
 Δευ Ιούλ 04, 2011 3:42 pm
To restless leg syndrome, είναι από μόνο του μία πάθηση.

Μιλώντας κάποτε με ένα γιατρό, (έχει η θεία μου το RLS και η μαμά της και η γιαγιά της), μου είχε πει ότι τουλάχιστον στατιστικά, ενοχοποιούνται κληρονομικοί παράγοντες.

Επίσης, το RLS, δεν έχει μόνο τίναγμα στα πόδια. Έχει επίσης πολλές και δυνατές κράμπες, ειδικά στο γαστροκνήμιο (γάμπα) και στους δικέφαλους μηριαίους (οι μυς στο πίσω μέρος του μηρού).

Πέρσι για περίοδο 2 μηνών, το δεξί μου πόδι ψιλοτιναζόταν και από τότε δε ξανάγινε.
Δεν είχα κράμπες, τις οποίες είχα όμως αρκετά χρόνια (από το 2003 έως το 2009).
Από τότε, ούτε αυτές ξαναπαρουσιάστηκαν.

Απλά όσον αφορά το RLS σαν ασθένεια, υπάρχουν πολλοί περιορισμοί.

Αποφυγή αλκοόλ, ήπια γυμναστική, συνήθως αερόβια, σταθερές ώρες ύπνου (δηλαδή κοιμάσαι πχ 23:00-07:00, το διατηρείς όσο μπορείς σταθερό, όχι μία 23:00-07:00 και μία 05:00-15:00.
Επίσης και στη διατροφή, αποφυγή δυνατών φαγητών, δηλαδή πικάντικα, καυτερά, τηγανητά κλπ.

Μίλα το με ένα γιατρό γενικώς το θέμα, αλλά σκπ και rls, ε ήμαρτον πήγαινε να παίξεις τζόκερ :D
 #56028  από Μαριάννα
 Δευ Ιούλ 04, 2011 4:12 pm
εγω τωρα μπερδευτηκα αυτο εχει καμια σχεση με την ΣΚΠ εχει ιδια συμπτωματα με την σπαστικοτητα? ή και εμεις μεχρι τωρα λεγαμε σπαστικοτητα οτι ειναι και του αντρα μου τα ποδια και οταν καθεται αλλα και οταν κοιμαται τιναζονται και κραμπες παθαινουν και τρεμουλο εχει και μερικες φορες δεν λυγιζει το ποδι ειναι σκληρο
τι ειναι ολα αυτα τελικα γιατι ο γιατρος του λεει σπαστικοτητα και παιρνει και το miorel αλλα τιποτα
 #56030  από Π.Μ79
 Δευ Ιούλ 04, 2011 4:28 pm
Μαριάννα, το τίναγμα ενός άκρου, δε σημαίνει σπαστικότητα.

Το γεγονός ότι δε λυγίζει το γόνατο ο σύζυγος καμιά φορά, ότι έχει τρέμουλο σε κάποιους μυς, αυτά υποδηλώνουν σπαστικότητα.

Στο τίναγμα του ποδιού, όταν επανέλθει στην αρχική θέση, δεν έχει τρέμουλο ή δυσκολία στην κίνηση.

RLS και σκπ, δεν έχουν καμία σχέση σαν ασθένειες, άσχετα που καμιά φορά μπερδεύονται τα συμπτώματα με ίσως υποτροπές ή σχέτισης με την σκπ.
 #56033  από tzitzifia
 Δευ Ιούλ 04, 2011 5:04 pm
@podiki: μία απ'τα ίδια με τους γιατρούς γενικώς. Και υποτίθεται οτι θα πρεπε να το ψάξουν λίγο για τους λόγους που έχω αναφέρει, αλλεργίες, χαμηλό ζάχαρο, αναιμία κτλ. Και όταν μίλησα για το θέμα των αγγείων γέλαγε!! Επίσης αφού είδε τις τελευταίες μαγνητικές κ με εξέτασε μετά μου είπε το θεικό " Η κλινική σου εικόνα δεν έχει καμία σχέση, θα έπρεπε να είσαι με μπαστουνι". ΤΕΛΕΙΑ!!!!Εμψύχωσέ με κι άλλο!! Δε φτάνει που κάνω τον καραγκιόζη για να μη με παίρνει από κάτω να κάτσω να σκεφτώ κιόλας γιατί είμαι ακόμη καλά!!! :violence-hammer:

@Π.Μ79: Κληρονομικότητα στην οικογένεια υπάρχει σε ms κ σε φλεβίτιδα. Στο RLS απ όσο ξέρω όχι. Κράμπες δεν είχα ποτέ κι ούτε έχω τώτα, έχω όμως πολύ έντονο πόνο στις γάμπες λες κ έτρεχα στον στοίβο :happy-bouncymulticolor: Στους μηρούς είναι αρκετά λιγότερο. Έψαξα για το rls και απ' όλους τους τρόπους αντιμετώπισης που βρήκα, όπως κ απ αυτά που λες εσύ, εκτός από την καφείνη κατά τα άλλα τα κάνω όλα έτσι κι αλλιώς! Το κακό είναι οτί τα συμπτώματα ξεγελούν. Τα ίδια υπάρχουν και στην ms,στην rls και στην αναιμία. Ο γιατρός δεν ασχολείται, τον ενδιαφέρει αν θα πάρω το gilenya μόνο. Τι να πω... :confusion-seeingstars:
 #56035  από Π.Μ79
 Δευ Ιούλ 04, 2011 5:15 pm
Δηλαδή με λίγα ο νευρολόγος σου δεν ενδιαφέρεται, θεωρεί την ιντερφερόνη θεΐκό φάρμακο, η χένφα είναι μια απατεωνία κλπ κλπ.

Πρωτότυπο, πρώτη φορά το ακούω!!!!

Οι πόνοι στους μυς είναι άλλο πράμα, μιλάμε για κράμπες.

Κοίτα να μειώσεις λίγο τα παραπάνω που έγραψα και βλέπεις.
 #56036  από Μαριάννα
 Δευ Ιούλ 04, 2011 5:16 pm
και σκεψου να σου λεει κι ολας οτι με τις λιγες εστιες που εχεις δεν δικαιολογει την κακη σου κλινικη εικονα



θα πρεπε να πεταει :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: