• kai pali zestiiiiiiiiii

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #57066  από Ολγακι
 Σάβ Ιούλ 23, 2011 4:18 pm
Τι να σου πω soulla, ετσι εκανα κι εγω καποια εποχη, επειδη δεν ημουν σε αλλη θεραπεια.

Εχεις καποιο καινουριο συμπτωμα? Η προηγουμενη που εκανες σε βοηθησε?

Οσο θυμαμαι εμενα με βοηθουσε, αλλα η αληθεια ειναι πως ολες τις φορες ειχα και κατι καινουριο. Δυστυχως με αδυνατιζε και εχανα μυικο ιστο, με αποτελεσμα τωρα να μην εχω πολυ δυναμη ειδικα στα χερια. Ετσι αποφασισα να παιρνω κορτιζονη μονο σε μεγαλη υποτροπη.

Φιλια
 #57067  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Ιούλ 23, 2011 4:55 pm
soulla έγραψε:ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ 15 ΚΙΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ...ΤΩΡΑ ΟΜΩς ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ (Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ)ΑΡΧΙΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ?????ΔΩΣΤΕ ΙΔΕΕς :violence-hammer:
Τι να σου πω φιλεναδα?????Αν ειναι αναγκη....θα πας....Δεν μπορεις να κανεις αλλιως...Συζητησε το,ομως και με το γιατρο,μηπως και μπορεις να το αποφυγεις!!!!!!Τα κιλα τα εβαλες απο την κορτιζονη?????Αν ναι, χρειαζεται διατροφη ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ !!!!!!Ετσι θα φυγουν!!!!!!ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟ....!!!!!!....Πώς ειναι η Λεμεσος....?????? :romance-kisscheek: υγ.και προσεχε τα κοκκαλακια σου....η κορτιζονη...μπορει να προκαλεσει οστεοπορωση....τρωγε γαλακτοκομικα και ρωτα τον επιστημονα μηπως πρεπει να παρεις κανενα συμπληρωμα ασβεστιου!!!!!!!!!!
 #57070  από litsa
 Σάβ Ιούλ 23, 2011 6:20 pm
με την κορτιζόνη έπαιρνα συμπληρώματα ασβεστίου ...
και εβαλα και 10 κιλάκια...
:scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked:
 #57071  από EFFIE
 Σάβ Ιούλ 23, 2011 7:01 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:....αφου το ηθελε η ψυχουλα σου το παγωτο....δεν πειραζει για μια φορα....Δεν θα τρως και καθε μερα....Ετσι?????Αδυνατιζω ,κι εγω με την κορτιζονη....το μονο ''καλο'' της ,ισως.....Το Πασχα ημουν σε χαπια μεντρολ,μετα απο τριημερη ενδοφλεβια....Εφαγα τα παντα αναλατα....Ομως,τη μαγειριτσα αναλατη δεν την μπορουσα...εβαλα αλατακι,λοιπον,την αλλη μερα ξυπνησα πρισμενη....αλλα το ευχαριστηθηκα....Προσεχοντας ,μετα και πινοντας πολυ νερο ξεφουσκωσα....Πρωτη φορα που ''παρανομησα''....στα 15 χρονια παθησης....Ε!!!!!ανθρωποι ειμαστε... :romance-kisscheek:
αχ κοντευω να σαλταρωωωωωωωω!!!!! με ολα αυτα τα μη............και ειναι ακομα η αρχη....... :( :( :(
 #57091  από passenger
 Κυρ Ιούλ 24, 2011 1:55 pm
Ολγακι έγραψε:Δυστυχως με αδυνατιζε και εχανα μυικο ιστο, με αποτελεσμα τωρα να μην εχω πολυ δυναμη ειδικα στα χερια. Ετσι αποφασισα να παιρνω κορτιζονη μονο σε μεγαλη υποτροπη.

Φιλια

Ακριβως το ιδιο παθαινω και γω με την κορτιζονη, και εχω παρει την ιδια αποφαση με σενα. Ευτυχως την δυναμη μου την ξαναπηρα πισω γιατι δεν εχω παθει μεγαλη ωση τα τελευταια 2 χρονια, και δεν πηρα κορτιζονη, αλλα θυμαμαι οτι οι δικεφαλοι μου ειχαν ζαρωσει λες και ημουν παπους!!!! το ιδιο και οι γαμπες μου, και απο οτι θυμαμαι παθαινα και κραμπες στις γαμπες!!!!
Τωρα αν οι κραμπες αυτες ειχαν σχεση με την κορτιζονη, δεν ξερω αλλα ξερω οτι εγω κραμπες δεν ειχα ποτε, ουτε τα 15 χρονια που επεζα μπαλα
 #57105  από Ολγακι
 Δευ Ιούλ 25, 2011 7:45 am
Οπως το λες passenger, 'ζαρωμα', η οπως το λεω εγω 'κοκκαλα και ζελε'... Και κραμπες πολυ. Και εγω δεν ειχα ραμπες παλαιοτερα καθολου, και εκανα χορο τοσα χρονια! Επρεπε να κανω κορτιζονη μια φορα φετος, αλλα πιο παλια πολυ συχνα. Δυναμη δεν εχω ακομη, ομως ελπιζω καποια στιγμη με γυμναστικη να τα καταφερω.

Ειναι ενδιαφερον πως το ιδιο φαρμακο σε διαφορετικους οργανισμους, εχει τοσο διαφορετικες παρενεργειες. Θεωρω πως το να χανει καποιος σημαντικα τη δυναμη του απο ενα φαρμακο ειναι εξισου 'δυσκολο' με το να βαζει κιλα... Ειμαι σε σημειο που δεν μπορω να σηκωσω ουτε ενα μπουκαλακι νερο ευκολα!
 #57127  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 25, 2011 6:21 pm
....τωρα που το σκεφτομαι....κι εγω παθαινω κραμπες,με την κορτιζονη....φοβερες κραμπες...εχω και τη μονιμη δυστονια στο δεξι ποδι.....οποτε...αστα να πανε....ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!!ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ!!!!!Την περασμενη εβδομαδα,Πεμπτη και Παρασκευη,αναγκαστηκα να βγω τις ωρες της μεγαλης ζεστης!!!!!!Κουραστηκα παρα πολυ!!!!!...Ε!!!!!!....Το Σαββατοκυριακο ημουν ΧΑΛΙΑ!!!!!!Οχι μπαστουνι....πολυθρονα μου χρειαζοταν!!!!!!Ετοιμαζομουν να παω στα επειγοντα του ''Γ.Γεννηματας''!!!!!Ειπα ,ομως να περιμενω μια-δυο μερες.Χτες,δεν βγηκα καθολου απο το σπιτι και ξεκουραστηκα.Σημερα το πρωι,ολα τα συμπτωματα του Σαββατοκυριακου ,ειχαν περασει!!!!!!ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ??????Μακρια απο ζεστη και κουραση!!!!!!Ελα ομως που αυτο δεν μπορει να γινει παντα!!!!!Μονο αν εχεις υπηρετικο προσωπικο να φροντιζει και να τρεχει για ολα....Κι εσυ να δροσιζεσαι,να κολυμπας και να καααααααααθεσαι...!!!!!!Γι'αυτο λεω οτι η σκπ ειναι για πλουσιους τεμπεληδες!!!!!!!!!!!!!..... Ακομα,κανοντας μια αναδρομη στο 15χρονο παρελθον μου,με τη νοσο,βλεπω οτι ολες τις υποτροπες(εκτος απο μια),τις επαθα καλοκαιρι!!!!!!Το πιο φοβερο συμπτωμα μου,η νευραλγια τριδυμου συνηθως αρχιζει να με ''χτυπαει'' στο τελος του χειμωνα αλλα κορυφωνεται καλοκαιρι :evil: :doh: :twisted: ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ!!!!!!Μεχρι τοτε...ΠΡΟΣΟΧΗ :romance-kisscheek:
 #57132  από EFFIE
 Δευ Ιούλ 25, 2011 9:09 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:....τωρα που το σκεφτομαι....κι εγω παθαινω κραμπες,με την κορτιζονη....φοβερες κραμπες...εχω και τη μονιμη δυστονια στο δεξι ποδι.....οποτε...αστα να πανε....ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!!ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ!!!!!Την περασμενη εβδομαδα,Πεμπτη και Παρασκευη,αναγκαστηκα να βγω τις ωρες της μεγαλης ζεστης!!!!!!Κουραστηκα παρα πολυ!!!!!...Ε!!!!!!....Το Σαββατοκυριακο ημουν ΧΑΛΙΑ!!!!!!Οχι μπαστουνι....πολυθρονα μου χρειαζοταν!!!!!!Ετοιμαζομουν να παω στα επειγοντα του ''Γ.Γεννηματας''!!!!!Ειπα ,ομως να περιμενω μια-δυο μερες.Χτες,δεν βγηκα καθολου απο το σπιτι και ξεκουραστηκα.Σημερα το πρωι,ολα τα συμπτωματα του Σαββατοκυριακου ,ειχαν περασει!!!!!!ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ??????Μακρια απο ζεστη και κουραση!!!!!!Ελα ομως που αυτο δεν μπορει να γινει παντα!!!!!Μονο αν εχεις υπηρετικο προσωπικο να φροντιζει και να τρεχει για ολα....Κι εσυ να δροσιζεσαι,να κολυμπας και να καααααααααθεσαι...!!!!!!Γι'αυτο λεω οτι η σκπ ειναι για πλουσιους τεμπεληδες!!!!!!!!!!!!!..... Ακομα,κανοντας μια αναδρομη στο 15χρονο παρελθον μου,με τη νοσο,βλεπω οτι ολες τις υποτροπες(εκτος απο μια),τις επαθα καλοκαιρι!!!!!!Το πιο φοβερο συμπτωμα μου,η νευραλγια τριδυμου συνηθως αρχιζει να με ''χτυπαει'' στο τελος του χειμωνα αλλα κορυφωνεται καλοκαιρι :evil: :doh: :twisted: ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ!!!!!!Μεχρι τοτε...ΠΡΟΣΟΧΗ :romance-kisscheek:
:handgestures-salute:
kalisperes!!
emana h neyralgia tridimou mou kratise 1 xrono m ola ta parelkomena, kai ti de pira gia na feugoun ta moudiasmata kai ta magkomata sto prosopo.............kai meta o ponos.
1 xronos frikis!! elpizo toulaxiston auto na min xanrthi pote,
perastika anna!!!
 #57134  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 25, 2011 9:46 pm
Τα μουδιασματα και τα μαγκωματα ,δαγκωματα τα λεω εγω,δεν ειναι τιποτα μπροστα στον ΠΟΝΟ και μπροστα στη σταση πολλων γιατρων που ή αδιαφορησαν ή με μπουκωσαν αντικαταθλιπτικα και αντιεπιληπτικα με μονο αποτελεσμα 20κιλα επιπλεον και κινητικα προβληματα!!!!!!Υποφερω 8,5 χρονια απ'αυτο το :evil: Οταν ειμαι σε κριση,δεν μπορω να περπατησω....κανεις ομως νευρολογος δε δινει σημασια σ'αυτο....Με βοηθαει ο βελονισμος και (δυστυχως) η κορτιζονη....
 #57138  από soulla
 Δευ Ιούλ 25, 2011 11:10 pm
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΔΥΜΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΧΤΗΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ...ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ ΟΧΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ :violence-hammer: Ο ΘΕΟς Ας ΜΑς ΒΟΗΘΗΣΕΙ :greetings-waveyellow: ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥς