• MS kai symptwmata kourashs!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #1608  από Maria77
 Σάβ Μαρ 07, 2009 8:12 pm
Kalhspera se olous! :)
To teleutaio symptwma pou eixa ths MS -h ypervolikh kourash-mou eixe parousiastei prin merikous mhnes kai eixe ginei gia mena tote poly entonh! Vevaia tote epeidh mou parousiasthke kai mia atyph optikh neuritida ekana therapeia me endofleveia kortizonh! Oso diasthma eixa authn thn entonh kourash enoiwtha poly asxhma...den eixa antoxes gia tpt, ksekinousa na kanw kati kai sto endiameso to stamatousa. Mexri pou eixa parei adeia apo th douleia mou giati mono 2 wres mporousa na apodwsw kai den hksera ti na kanw!!! Eutyxws ston ena mhna to symptwma auto ypoxwrhse...
Twra parathrw pws parolo pou den exw authn thn entonh kourash, entouths kourazomai arketa eukola se sxesh me merika xronia prin. Otan to syzhthsa me ton giatro mou, eipe pws yparxoun eidika farmaka gia thn kourash alla pros to paron auta den einai gia mena. Mou eipe pws to mono pou tha mporousa na kanw gia na veltiwsw thn katastash mou einai entatikh GYMNASTIKH. To thema einai pws na kanw entatikh gymnastikh apo th stigmh pou kourazomai poly eukola?? :roll:
Mhpws kapoios/kapoioi apo esas exete paromoio provlhma kai an nai pws to antimetwpizetai??
Sas euxaristw poly kai naste oloi kala, XXX
 #1615  από LL--MM
 Κυρ Μαρ 08, 2009 12:28 am
Είναι πράγματα που πάνε με όλο το πακέτο, δε μπορείς να τα χωρίσεις από την αδυναμία ανακλησης λέξεων, κουρασης , έλλειψη μνήμης, ανικανότητα σύνθετης σκέψης, και άλλα παρόμοια. Δεν ξέρω το γιατρό σου, αλλά σε περίπτωση αυτό που εννοεί είναι αντικαταθλιπτικά, απο δώ παν και τ' άλλα :evil: Δε ντρέπεται; Σε περίπτωση που εννοεί το Modiodal, ειναι αποτελεσματικότατο :twisted: , δε θα κοιμηθείς 48 ώρες εγγυημένα, και καλα θα κάνεις να κουραστείς σωματικά για να το ξεπεράσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ! αυτο το φάρμακο το δίνουν στους ασθενείς με αλζχάιμερ :roll: Προκαλλεί εκνευρισμό και έχεις την εντύπωση ότι το μυαλό σου είναι μια τόσο τεντωμένη χορδή που και να την αγγίξεις θα σπάσει και ότι δεν έχει καμια "πλαστικότητα" να βγάλει ήχο. :cry:

Όσο για γυμναστική, υπαρχει και η "παθητική", σε βοηθάει να κουνήσεις όταν δεν αντέχεις άλλο και είναι πολύ πιό "soft", και το αποτέλεσμα είναι αυτό περίπου που είπε ο γιατρός σου... άν ενδιαφέρεσαι, να σου στείλω μια διεύθυνση στην Αθήνα... :geek: :geek:

Καλό κουράγιο, και είπαμε: ότι και όσο μπορούμε...
 #1618  από Maria77
 Κυρ Μαρ 08, 2009 10:40 am
Seuxaristw poly gia thn apanthsh sou LL--MM.
Den nomizw o giatros mou otan elege gia farmaka na ennoouse ta antikatathliptika giati poly apla tha mou to elege ksekathara!! Anaferthhke se farmaka pou ta dinoun se poly entones katastaseis kopwshs kai otan o asthenhs den exei allh epilogh...To farmako pou anafereis den to exw ksanakousei, tha rwthsw omws kai tha mathw!
Me ton oro, "pathhtikh" gymnastikh ti ennoeis? den exw katalavei... :roll: Na sou anaferw pws den eimai apo Athina, dystyxws, gia na mou systhseis auto pou les alla apo Kypro! Edw exoume to Inst. Neurologias to opoio kanei diafores ereunes gia ta atoma me neurologika provlhmata kai ofeilw na sou pw oti exei arketa kalous giatrous oi opoioi enhmerwnontai gia tis teleutaies ekselhkseis se oti afora tis neurologikes pathhseis!!

Seuxaristw kai pali kai kalh sou mera! (apo thn allh exeis dikio, isws prepei na apodextw oti ws ena shmeio einai oi antoxes mou kai na periorizw ta pragmata pou exw na kanw, mexri ekei pou mporw...)
 #1622  από LL--MM
 Κυρ Μαρ 08, 2009 1:03 pm
Το πρόβλημα με τα φάρμακα κατά του αλζχάιμερ είναι ότι επιδρούν στις συνάψεις... επομένως χρειάζεται μια σοβαρή στάθμιση με τούς αποψιλωμένους "τραυματισμένους" νευρώνες μας και αυτού του είδους τα σκευάσματα, μπας κα μας κάνουν μεγαλύτερη ζημιά. Κανένας λόγος να παίρνουμε αποφάσεις αποδοχής, η αρρώστια δε μας ρωτάει όταν έρχεται κι εμείς όταν δε μπορούμε, δε μπορούμε! Αλλά όταν μπορούμε, ας ξαναγυρίσουμε σ' αυτό που είναι ακόμα εφικτό :!:

Βασικά πρόκειται για κρεβάτια που κουνιούνται μόνα τους (υπάρχουν διαφορετικοί τύποι, γενικά βρίσκονται σε γυμναστήρια). Αλλά δεν έχω βρεί παρά ένα στην Αθήνα και στο οποίο πηγαίνω. (Ετοιμάζουν και ιστοσελίδα, είπαν) Όποιες(οι) ενδιαφέρονται, να τους στείλλω το mail και το τηλέφωνο ώστε να επικοινωνήσουν κατ' ιδίαν. Μου είπαν και ότι μπορούν να βολευτούν ώστε να υπάρξει και θέση parking για τις (τους) έχοντες ανάγκη... :D :D :D
 #1623  από nikolaras
 Κυρ Μαρ 08, 2009 1:18 pm
Ama 8elete askisoules sto spiti p tis kanw k egw k blepw oti boh8ane arketoutsika alla tis kanw gia 1:30 wra me merika mikra dialimata twn 10 leptwn\







Pisteuw 8a sas boh8isoune arketa
 #1626  από ioanna_melina
 Κυρ Μαρ 08, 2009 2:55 pm
:D Γεια σου Μαρία! ναμπου κάμνεις?! ;) Όχι,δεν είμαι από την Κύπρο,Ομως έχω φίλους 'κυπραίους' και την αγαπώ πολύ :)
Σχετικά με όσα έγραψες,θα ήθελα να σου πω οτι σίγουρα σε όλους μας κακοφαίνεται το γεγονός οτι δεν έχουμε τις δυνάμεις που είχαμε παλιότερα.Ανεξάρτητα από την ηλικία.Εννοώ είτε είσαι νέος,είτε όχι και τόσο, εάν είσαι δυναμικός και δραστήριος αισθάνεσαι λιγάκι εγκλωβισμένος.Νομίζω,αρχικά,πρέπει να προσαρμόσουμε τις δραστηριότητές μας στις 'νέες' μας αντοχές!Μπορούμε να κάνουμε ό,τι και πριν,απλώς όχι τόσο έντονα και με συχνά διαλείμματα. 8-) Μη χάνεις ευκαιρία να κάθεσαι για λίγο!Δε βρίσκω τα φάρμακα καλή ιδέα..
Όσον αφορά τη γυμναστική,εγώ γυμνάζομαι εδώ και κάποια χρόνια(και πριν μάθω για την ΣΚΠ) καθημερινά.Πηγαίνω στο γυμναστήριο για 45λεπτά.Κάνω ασκήσεις που δε με εξουθενώνουν,με το ρυθμό που θέλω και τα διαλείμματα που θέλω.Πιστεύω είναι καλό να φροντίζουμε τη φυσική μας κατάσταση.Οπωσδήποτε διαφορετικά θα αντιδράσει σε ένα σύμπτωμα το δυνατό σώμα.Η αλήθεια είναι,βέβαια,πως όταν είμαι στο δρόμο για το σπίτι μετά τη γυμναστική,νιώθω να βαδίζω σα μεθυσμένη και να έχω χάσει τουλάχιστον 10κιλά! :lol: Αλλά αυτό γρήγορα περνάει και δε συγκρίνεται με την αίσθηση ευεξίας! ;) :D Αισθάνεσαι δυνατή,υγειής σωματικά και ψυχικά!
 #1630  από Maria77
 Κυρ Μαρ 08, 2009 3:58 pm
Sas euxaristw poly olous gia tis apanthseis sas! :) Pisteuw Ioanna-Melina pws exeis apolyto dikio, me th gymnastikh arga kai stathera tha veltiwthoun oi antoxes mou!! Sto katw katw tha gymnazomai mexri ekei pou antexw...den einai anagkh na lipothymhsw mesa sto gymnasthrio gia na kanw perissoteres askhseis ;) Siga, siga tha apokthsw kalyterh antoxh!!! Filakia!
 #1644  από litsa
 Δευ Μαρ 09, 2009 5:46 pm
geia sou nikolara!! ευχαριστούμε για τις ασκήσεις...
για το θέμα της κούρασης αφήστε το.. γύριζα τους γιατρούς τα τελευταία χρόνια και δεν έβρισκαν τίποτα..
η κούραση που νιώθω είναι ότι δεν με αφήνει να κάνω τα πράγματα που έκανα πριν..
είμαι 39 και μάλλον για 55 πρέπει να είναι οι αντοχές μου.. προέρχεται όμως και από το γεγονός που μας λένε να μην κουραζόμαστε και να προσέχουμε... για να δούμε στο μέλλον τι θα ανακαλύψουν οι έρευνες τους, όταν θα βρούνε τη λύση της σκπ...

καλή δύναμη σε όλους μας...