• ΑΠΩΛΕΙΑ (ΧΘΕΣΙΝΗΣ) ΜΝΗΜΗΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #40757  από Γιάννης
 Σάβ Οκτ 02, 2010 12:11 pm
Καλημέρα συντρόφισσες και σύντροφοι,
χθες ξέχασα να πάρω το μπεταφερόν μου (μέρα παρά μέρα). Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; Να το πάρω σήμερα ή αύριο;
 #40762  από anni
 Σάβ Οκτ 02, 2010 12:17 pm
ξεχασιαρη Γιαννη............ :scared-shocked: :greetings-waveyellow:
δεν ξερω να σου απαντησω........δεν μου εχει συμβει.........
μαλλον θα συνεχισεις την επομενη κανονικα..........αλλα καλυτερα να
σου πουν οι επομενοι.......ή παρε ενα τηλ.τον γιατρο σου.........
 #40772  από Π.Μ79
 Σάβ Οκτ 02, 2010 12:45 pm
Εμένα είχε σπάσει η σύριγγα και δεν έκανα άλλη, απλά έκανα την επόμενη κανονικά.

Μίλα με το γιατρό σου αλλά οκ, τόσα χρόνια την είχαμε, δεν το ξέραμε και βέβαια δεν παίρναμε φάρμακα. Ξαφνικά η μία φορά θα δημιουργήσει χάος? Δε νομίζω :-D
 #40774  από ahilleas
 Σάβ Οκτ 02, 2010 1:02 pm
Γιάννη,περσι το καλοκαίρι που χρειάστηκε να αλλάξω τη σειρά,την έκανα την επόμενη μέρα
(άρα να την κανεις απόψε).
 #40782  από Νικος
 Σάβ Οκτ 02, 2010 1:36 pm
Betaferon®
Important information, please read carefully.

What to do if you miss an injection

If you forget to administer your injection at the correct time you should give it as soon as you remember. Your next injection should be given 48 hours later.
Καλημέρα Γιαννη, σύμφωνα με αυτό πρέπει να την κάνεις σήμερα και 48 ώρες μετά την επόμενη
 #40965  από ebg
 Δευ Οκτ 04, 2010 2:18 pm
φιλε μου καλημερα, λοιπον εκανα betaferon πιο παλια, πρεπει να κανεισ σημερα την ενεση σου την ιδια ωρα με την προηγουμενη και στην συνεχεια την μεθεπομενη ημερα.
Στο βιβλιαρακι που σου εδωσαν με το betaferon αναφερει και τηλ. που το σηκωνει νοσοκομα τησ εταιρειασ και σου δινει τισ πληροφοριες που θελεις, καλημερα και παλι
 #41125  από Νικολέττα
 Τετ Οκτ 06, 2010 3:21 pm
Δεν νομίζω πως έχεις λόγο να ανησυχείς. Εγώ τις κάνω Δευτέρα, Τετάρτη Παρασκευή σταθερά. Δεν εναλλάσω τις μέρες. Αυτή ήταν η τελευταία οδηγία που μου δώθηκε για να έχω πάντα (σχετικό αυτό) ελεύθερο το Σαββατοκύριακο. :teasing-nutkick: