• ημικρανιες με αυρα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #36951  από so-fi
 Πέμ Αύγ 26, 2010 10:44 pm
Καλημερα σε ολους.
Μιας και υποφερω απο μικρη απο ημικρανειες με αυρα, θα ηθελα να ρωτησω την ομηγυρη αν ειμαι η μονη π υποφερει απο αυτην την φρικουλιαρικη κατασταση: διαταραχες ορασης μουδιασματα και καποιες φορες αδυναμια λογου συγχιση κτλ..??? Αν υπαρχει και αλλος με παρομοια ημικρανια πως την βιωνει και πως την αντιμετωπιζει? εμενα η γιατρος μ εχει πει να παιρνω ασπιρινη για την πυκτικοτητα τ αιματος ( αυτο πριν την διαγνωση για ΣΚ τωρα πρεπει να παω να την ξαναδω να μ πει αποψη για ολο το πακετο:ημικρανιες+ ΣΚ). Τωρα πια ( τα τελευταια 2 χρονια) παθαινω περιπου μια κριση τον μηνα λιγο πριν αδιαθετησω συνηθως .
Διαβασα κατι αρθρα στ νετ που λενε οτι οσοι εχουν ΣΚ ειναι πολυ πιθανον ν εχουν κ ημικρανειες αλλα δεν ξερουν πως συνδεονται αυτα.
Πολυ θα χαιρομουν αν καποιος ειναι παθων ή ξερει κατι παραπανω να μου δωσει τα φωτα του!!
 #37007  από Νικος
 Παρ Αύγ 27, 2010 7:32 pm
σοφι υπέφερα και εγώ απο έντονες ημικρανίες για κάποιο διάστημα η λύση ήταν depon με τις σακούλες, ο νευρολόγος που με παρακολουθούσε τότε μου συνταγογράφησε κάποια δυνατά αναλγητικά τα οποία όμως δεν πήρα πότε
εδώ κάποια κορίτσια είχαν αναφερθεί στο θέμα
viewtopic.php?f=10&t=1146
για τις ημέρες του κύκλου σου που συμβαίνει αυτό δηλώνω πλήρη άγνοια :oops: ίσως να σχετίζεται με το θέμα
 #37028  από βικυ
 Σάβ Αύγ 28, 2010 9:37 am
so-fi ημικρανιες με αυρα εχω κι εγω κυριως τις ημερες που αδιαθετω....
Αυτο βεβαια ηταν πολυ συχνοτερο πριν τα 30...σχεδον καθε φορα .
Επισης μετα απο πολλη κουραση ή αγχος.
Αυτο που κανω ειναι να χαπακωθω πριν γινει η κατασταση αφορητη...

Ριξε μια ματια και εκει που σου λεει ο Νικος...
 #74660  από ρενια
 Τρί Ιούλ 03, 2012 11:40 pm
Αχ ημικρανια με αυρα αυτο τον εφιαλτη τον ζω χρονια !! Την πρωτη φορα νομιζα οτι ηταν εγκεφαλικο !!! Μονο η ασπιρινη με βοηθαει !! Ακομα δεν εχω καταλαβει αν σχετιζετε με την σκπ !! και μια απαντηση σιγουρη δεν εχω παρει απο κανενα γιατρο !!!!!
 #74661  από kate2002
 Τρί Ιούλ 03, 2012 11:45 pm
:think: :think: :think: σκ...ημικρανιες....με αυρα.... ασπιρινη.... αιμα.... ροη.... :think: :think: :think: :snooty: :snooty: :snooty:
 #74682  από litsa
 Τετ Ιούλ 04, 2012 6:25 pm
τι είναι η ημικρανία με αύρα??
πονοκέφαλο έχω πριν ή κατά την διάρκεια της περιόδου, - παλαιότερα δεν είχα σχεδόν τίποτα-
κατά την περίοδο ή πριν έχω και έντονη ένταση και ανησυχία...

Θα σας πω τον επόμενο μήνα, γιατί αυτή την φορά με την αγωγή που κάνω, είδα βελτίωση.... στο πριν.. μετατέθηκε η αδιαθεσία κατά την διάρκεια...
θα δείξει..!
 #74696  από billios
 Τετ Ιούλ 04, 2012 10:42 pm
Ενδιαφερον,ομολογουμενως.
 #76634  από Γιουλη
 Δευ Αύγ 27, 2012 9:25 am
Και εγω το ιδιο,ημικρανιες 3μερες πριν και κατα την διαρκεια που δεν περναγε με τιποτα,αυτο για 10 χρονια.Τωρα οι ημικρανιες ερχονται στα μεσα του κυκλου και ευτυχως περνανε παντα ομως με διαφορετικο παυσιπονο.
 #76635  από litsa
 Δευ Αύγ 27, 2012 9:34 am
εδώ και δύο μήνες που έχω γίνει πολυβιταμινούχα κόπηκαν οι πονοκεφάλοι και οι αδιαθεσίες... πριν και μετά και κατά την διάρκεια του κύκλου...μόνο κάτι φυσιολογικά ελαφρά πράγματα...
κομμένα και τα παυσίπονα...

περιμένω να περάσουν οι ζέστες και όλα θα είναι καλύτερα...

θα ενημερώσω ξανά!!!
 #76638  από Γιουλη
 Δευ Αύγ 27, 2012 9:42 am
Αν επιτρεπεται να μας πεις τα πολυβιταμινουχα θα το εκτιμουσα,δεν ειναι οτι καλυτερο να χαπακωνομαι και δεν το θελω.Ευχαριστω.