• Εν αναμονή..

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129054  από Maya
 Τετ Νοέμ 08, 2017 3:37 am
Πριν 3 χρόνια περίπου, ενώ καθόμουν χαλαρή στο κρεβάτι μου και ετοιμαζόμουν να κοιμηθώ νιώθω ξαφνικά ένα έντονο μούδιασμα σε όλο μου το κεφάλι, λες και είχε σταματήσει η ροή οξυγόνου και αίματος. Διήρκησε λίγα δευτερόλεπτα μόνο, με παραξένεψε λίγο αλλά το αγνόησα και κοιμήθηκα. Τον τελευταίο χρόνο ξαναένιωσα το ίδο περίπου πέντε φορές. Συμβαίνει όταν τρώω ή διαβάζω και δουλεύω. Μάλιστα όταν έτρωγα, μιλούσα με τον φίλο μου και μετά από αυτό το παροδικό μούδιασμα είχα δυσκολία στην ομιλία για ελάχιστα λεπτά, σαν να δυσκολεύομουν να ελέγξω την γλώσσα μου και μια παροδική ελαφριά σύγχυση. Επίσης τα αγνόησα και τα απέδωσα σε άγχος (ψυχοσωματικά κτλ). Τον τελευταίο 1,5 χρόνο μένω εξωτερικό. Τον Οκτώβριο ξανά το ίδιο...θορυβήθηκα λίγο αλλά είπα να ηρεμήσω και να το ξεχάσω...ωσπου την προηγούμενη βδομάδα το ξαναένιωσα και πλεόν δεν μπορώ να το αγνοήσω. Δυστυχώς αυτήν την στιγμή είμαστε εκτός Ευρώπης και γυρνάμε σε ένα μήνα στο σπίτι μας, οπότε δεν έχει νόημα να επισκεφθώ εδώ γιατρό, γιατί ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να ξανακάνω εξετάσεις μόλις γυρίσω. Θα περιμένω να πάω στη χώρα μονίμου διαμονής μου και να τις κάνω... Κάτι περιστασιακά μουδιάσματα στα χέρια μου όταν γράφω στο pc τα αγνοούσα ως τώρα, όπως και κάτι μικρούς πόνους στα πόδια. Τα απέδιδα σε έλλειψη γυμναστικής (στην Ελλάδα γυμναζόμουν αρκετά ενώ τώρα σχεδόν καθόλου). Δεν ξέρω τι να υποθέσω ειλικρινά, το μόνο που ξέρω είναι οτι από την προηγούμενη βδομάδα μου χουν κοπεί λίγο τα φτερά και το ένστικτό μου μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά... Εν αναμονή λοιπόν και βλέπουμε!
 #129055  από Στάθης
 Τετ Νοέμ 08, 2017 10:23 am
Γεια σου Maya,
το "στην Ελλάδα γυμναζόμουν αρκετά ενώ τώρα σχεδόν καθόλου", αυτό το σχεδόν καθόλου είναι που δημιουργεί μεγάλη αστάθεια στο σώμα, διότι η οξυγόνωση των ιστών και του εγκεφάλου είναι ελλειπής, και το σώμα μας χρειάζεται οξυγόνο για να λειτουργεί ομαλά. Προπάντων άμα υποβόσκουν άλλες επιπλοκές, μπορεί κανείς με την καθημερινή άσκηση να τα τιθασεύει, και να τα θεραπεύει διότι το οξυγόνο είναι η φαιά ουσία που μας κρατάει στην ζωή και αναζωογονεί τα κύτταρά μας από τα νύχια του ποδιού μέχρι την τρίχα της κεφαλής μας.

Ζούμε σε ένα ιδιαίτερα μολυσμένο περιβάλλον. Δεν γίνεται να ξεχνάμε τον εαυτό μας, να στρογγυλοκαθόμαστε στις σπουδαίες ανάγκες του σώματός μας. Το γράφω αυτό πρωτίστως να το ακούω και εγώ.

Πιστεύω Maya, μπορεί να είναι κυκλοφορικό το πρόβλημα που βιώνεις και να το στέλνει στο νευρολογικό, συνηθίζεται να υπάρχει μια σύνδεση μεταξύ των δύο με συμπτώματα όπως μουδιάσματα, πόνοι, κόπωση κτλ.. Θα κάνεις τις εξετάσεις που χρειάζονται και χωρίς άγχος, θα ξαναφτιάξεις ένα πρόγραμμα που θα περικλείει μπόλικη άσκηση, ποιοτική διατροφή, και μπόλικη Αγάπη, Συγχώρεση, Προσευχή και Διαλογισμό.

Όλα στην Ζωή μας είναι μηνύματα προς την Αφύπνισή μας, καμπανάκια που βιώνεις και εσύ, σε ένα μικρό λήθαργο που ίσως βρίσκεσαι, είναι ευκαιρία να κάνεις πράγματα προς την πνευματική σου εξέλιξη, και σε αυτήν την κατεύθυνση μας βοηθά θαυματουργά η Ζωή.
http://www.awakengr.com/therapefse-oles-tis-asthenies/
 #129060  από Maya
 Πέμ Νοέμ 09, 2017 12:33 am
Γειά σου Στάθη και σε ευχαριστώ πολύ για τα καθησυχαστικά σου λόγια. Έχεις απόλυτο δίκιο, η γυμναστική είναι μέγα φάρμακο για όλα! Και το σώμα μου σίγουρα διαμαρτύρεται και οφείλω να το ακούσω, για αυτό η γυμναστική από σήμερα ξαναμπαίνει στη ζωή μου. Θα κάνω και τις εξετάσεις και ο,τι βρέξει, ας κατεβάσει... Αν έχω κάτι πάντως, δεν θα αναρωτηθώ "γιατί σε μένα?", θα πω απλώς "γιατί όχι και σε μένα?" και θα συνεχίσω τη ζωή μου :)