• ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΝΝΑΒΗ: ΠΩΣ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ, ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑ

  • Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
 #110783  από Elisa
 Τρί Μάιος 05, 2015 3:05 pm
Αγαπητέ maestro,

δυστυχώς δεν έχω το λαδάκι ακόμα στα χέρια μου :( . Επιμένω και επισημαίνω πως για τη θεραπεία κι όχι απλώς για την ανακούφιση πρέπει να χρησιμοποιηθεί το λαδάκι κι όχι οποιαδήποτε άλλα παράγωγα.
Κατά το Rick Simpson πάντα, ένας "ασθενής" με ΣΚΠ συνήθως χρειάζεται μεταξύ 60gr και 120gr(αν και στους 98% των περιπτώσεων η μια δόση των 60gr είναι αρκετή για να θεραπευτεί κάποιος. Η μια δόση του λαδιού μοιράζεται σε καθημερινή ποσότητα και διαρκεί περίπου 3 μήνες.
ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ σπάνια θα χρειαστεί και η δεύτερη δόση για άλλους 3 μήνες.
Δυστυχώς 60gr κοστίζουν μεταξύ 1800 και 2500 ευρό εάν το προμηθευτεί κάποιος από αξιόπιστη πηγή .
Το να το παραγγείλεις είναι μια κουβέντα γιάτι πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι για την αξιοπιστία του αποστολέα και του λαδιού?? Ακόμα κι αν όντος μπορείς ας πούμε να διασφαλίσεις τα παραπάνω διατρέχεις πάντα ένα μεγάλο ρίσκο να μην παραλάβεις το λαδάκι το οποίο ακριβοπλήρωσες γιατί μπορεί να το κατασχέσουν στο τελωνείο.
Άρα για μένα προσωπικά 3 είναι οι λύσεις,αφού βρεις τη αξιόπιστη πηγή το παραγγέλνεις κι εύχεσαι να μην κατασχεθεί,δεύτερον εάν έχεις ή μπορείς να βρείς την πολυτέλεια της δυνατότητας ταξιδιού και διαμονής σε χώρα που παράγεται, το κάνεις χωρίς δεύτερη κουβέντα γιατί η υγεία σου,η γιατρεία σου, αξίζει όσο τίποτε άλλο σε αυτή τη ζωή. Τρίτον και τελευταίο επιλέγεις λοιπόν να το παράγεις μόνος σου. ;) Βασικά αυτός είναι κι ο μόνος 100% σίγουρος τρόπος να εξασφαλίσεις πως θα έχεις πραγματικά το λαδάκι που πρέπει να έχεις!!
Όποιος λοιπόν αποφασίσει για το τελευταίο,πρέπει να γνωρίζει φυσικά το ρίσκο της σύλληψης από τις αρχές, μιας και η παραγωγή κάνναβης στη χώρα μας είναι απαγορευμένη.
Επίσης απαραίτητο να γνωρίζει κανείς ποιούς σπόρους πρέπει να φυτέψει και πως να κάνει το λαδάκι.
Για περαιτέρω διευκρινήσεις μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου.
Εννοείτε πως όπου και όπως μπορώ θα προσπαθήσω να βοηθήσω. :) :)
 #110784  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Μάιος 05, 2015 3:58 pm
Εγω....οπως εχω ΞΑΝΑΠΕΙ , περιμενω το Sativex !!!!!! Το οποιο , εκτος των αλλων , ανακουφιζει απο τους ...ΝΕΥΡΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ !!!!!!!!! Δεν υπαρχει αλλο τετοιο φαρμακο . Εχω παρει ΟΛΑ τα ισχυρα παυσιπονα ...ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ , χωρις αποτελεσμα.... Περιμενω το Sativex !!!!!!! Θελω να ερθει και στην Ελλαδα !!!! ΔΕΝ ειναι μπαφος ...και ισως με ανακουφισει απο τη :smile-devil: νευραλγια τριδυμου :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang: :smile-headbang:
 #110785  από Γιάννης
 Τρί Μάιος 05, 2015 4:20 pm
Από την εικοσαετή (και βάλε) ενασχόλησή μου με το συγκεκριμένο φυτό (σε ακαδημαϊκό πάντα επίπεδο), είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το "λάδι" του (με την αγοραία ονομασία "χασισέλαιο"), είναι ένα προϊόν ακριβό, καθότι απαιτεί μεγάλη ποσότητα πρώτης ύλης για να παραχθεί. Ως εκ τούτου, πιθανή οικιακή παραγωγή, θα απαιτούσε μεγάλο αριθμό φυτών καλής ποιότητας, με προφανή τον κίνδυνο υπερπολυετούς φυλάκισης του καλλιεργητή.
Συνεπώς αγαπητά μου παιδιά, μόνο στις φαρμακοβιομηχανίες μπορούμε να ελπίζουμε, γιατί με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να καλλιεργούμε στο σπίτι μας λευκή παπαρούνα, να κάναμε οικιακή παραγωγή οπίου, και να γλυτώναμε άπαξ και διαπαντός από τους πάσης φύσεως πόνους.


ΥΓ. Στο ιντερνέτ γράφονται πολλές παπάτζες, μην καταπίνετε αμάσητα.
 #110789  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τρί Μάιος 05, 2015 6:57 pm
Παντως,βρε παιδια,μια πολυ πιο οικονομικη λυση ειναι η κρυσταλλικη κορτιζονη,η οποια δεν εχει παρενεργειες(εκτος απο μυ'ι'κη αδυναμια το πρωτο διαστημα)και το λεω μετα λογου γνωσεως και σας παρακαλω θερμα μην θεωρησετε οτι κανω οποιαδηποτε διαφημιση.Στο παρελθον εξαιτιας του πονου που μου δημιουργουσε η σπαστικοτητα επαιρνα τα mesulid με το τσουβαλι(απορω που οι εξετασεις για το ηπαρ ειναι φυσιολογικες),ακομα και ενεσεις voltaren+stedon για τους αφορητους πονους.Ανατρεχοντας σ'αυτην την περιοδο της ζωης μου,και αντιλανβανομενη οτι η πλειοψηφια των συμπασχοντων εχει αντιστοιχους πονους(ευχομαι μικροτερης εντασης απο τους δικους μου,αν και γνωριζω και παρομοιες περιπτωσεις) κατεγραψα την εμπειρια μου για την κρυσταλλικη κορτιζονη.Φυσικα δεν προκειται για θεραπεια αλλα για αποτελεσματικη αντιμετωπιση της σπαστικοτητας.ΠΟΝΟΙ ΤΕΛΟΣ και σπαστικοτητα τελος κι αυτο δεν το λεω μονο εγω αλλα και αλλοι φιλοι που εκαναν,και κυριως δεν ειναι παρανομο!Και κατι τελευταιο,μια και μοναδικη φορα στη ζωη μου που, πανω στην απελπησια μου,δοκιμασα τσιγαριλικι,το μονο αποτελεσμα που ειχε στην σπαστικοτητα ηταν να με κανει να γελαω σαν βλαμμενο.
 #110793  από Elisa
 Τρί Μάιος 05, 2015 8:48 pm
Το τσιγαρλίκι Ντιάνα τείνω να συμφωνήσω μαζί σου,εκ πρώτης όψεως και μένω στο πρώτης όψεως γιατί δεύτερη όψη δεν μου έγινε αντιληπτή ,φέρνει όντως μόνον ευδιαθεσία και το περιβόητο χαχανητό άνευ λόγου ;) Είχα για πάνω από δυο μήνες εντονότατους πόνους στο στήθος και δεν έλεγαν να υποχωρίσουν με τίποτα...μαστογραφίες, υπέρηχους ,ακτίνες,νευρολόγο κτλ. κτλ. ....voltaren μεγάλη δώση,Norgesic κι άλλα με αποτέλεσμα μηδέν!!! Ο πόνος ,πόνος!! Έχω να προσθέσω πως όσες φορές κι αν δοκίμασα τσιγαρλίκι μπας και δω κάποια ανακούφιση το αποτέλεσμα ήταν πάντα ένα και το αυτό...ευδιαθεσία και χαχανητό...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!
Επομένως άλλο πράγμα το τσιγαρλίκι κι άλλο πράγμα το λαδάκι ;)
Όταν με το καλό το θα γνωρίσω από πρώτο χέρι τα αποτελέσματα της χρήσης του λαδιού θα σας ενημερώσω...αλλά πριν το χειμώνα δεν το βλέπω δυστυχώς :(
 #110812  από Στάθης
 Τετ Μάιος 06, 2015 7:27 pm
Σχετικό με το θέμα της ανάρτησης... απίστευτο βίντεο από μικροσκόπιο μας δείχνει, πως συστατικό στο λάδι της κάνναβης (THC) σκοτώνει τα καρκινικά κύτταρα αφήνοντας τα υγιή κύτταρα.



Όχι Γιάνναρε, δεν θέλουμε τις φαρμακοβιομηχανίες να καπηλευτούν και αυτό. Το Sativex Κοστίζει πολλά το μήνα, ένα προϊόν που η αξία του είναι 0ευρώ. Στην Ελλάδα παράγεται η δεύτερη πιο ποιοτική ποικιλία κάνναβης στον κόσμο λόγο καιρού και γονιδίων, με την πρώτη να βρίσκεται στην Ινδία. Να αγωνιστούμε ώστε να μπορούμε να φτιάχνουμε ότι θέλουμε από κάνναβη εμείς, ρούχα, σπίτια, αμάξια (δείτε εδώ), λάδι, κεκάκια, κουλουράκια, κομποσχοίνια....

Εικόνα
 #110814  από Γιάννης
 Τετ Μάιος 06, 2015 9:15 pm
Στάθης έγραψε:Να αγωνιστούμε ώστε να μπορούμε να φτιάχνουμε ότι θέλουμε από κάνναβη εμείς, ρούχα, σπίτια, αμάξια (δείτε εδώ), λάδι, κεκάκια, κουλουράκια, κομποσχοίνια....
Να τον δω τον γέροντα να το πλέκει το κομποσχοίνι το κανναβουράτο........

Η ελλαδίτσα αγαπημένε μου φίλε Στάθη, είναι πολύ οπισθοδρομική και λαμογίστικη για τέτοιους νεωτερισμούς

ΥΓ. Άραγε τα χορτάρια τα καλαματιανά, για τα οποία τόσα καλά λόγια άκουγα όταν ήμουν νεαρός (σε ακαδημαϊκό πάντα επίπεδο), υπάρχουν ακόμα ή τα εξαφάνισαν κι αυτά οι επιδοτήσεις των ευρωπαίων;
 #110817  από Νίκος_76
 Πέμ Μάιος 07, 2015 12:30 am
Γιάννης έγραψε:
Στάθης έγραψε:Να αγωνιστούμε ώστε να μπορούμε να φτιάχνουμε ότι θέλουμε από κάνναβη εμείς, ρούχα, σπίτια, αμάξια (δείτε εδώ), λάδι, κεκάκια, κουλουράκια, κομποσχοίνια....
Να τον δω τον γέροντα να το πλέκει το κομποσχοίνι το κανναβουράτο........

Η ελλαδίτσα αγαπημένε μου φίλε Στάθη, είναι πολύ οπισθοδρομική και λαμογίστικη για τέτοιους νεωτερισμούς

ΥΓ. Άραγε τα χορτάρια τα καλαματιανά, για τα οποία τόσα καλά λόγια άκουγα όταν ήμουν νεαρός (σε ακαδημαϊκό πάντα επίπεδο), υπάρχουν ακόμα ή τα εξαφάνισαν κι αυτά οι επιδοτήσεις των ευρωπαίων;



«Στης Χούντας το αλισβερίσι λεύτερο ήταν το χασίσι, ποτέ ο λαός να μη ξυπνήσει».
Κ.Βάρναλης


Δε θα πω άλλα πάνω στη πρόταση του Βάρναλη.
Θα ψάξω να βρω πολιτικές θέσεις να τις παραθέσω επι του θέματος και ισως βρουμε κάποια σοβαρή. Τώρα το τι λέει ο καθενας εδω μέσα αν δεν είναι ολοκληρωμένη σκέψη και να λαμβάνει όλες τις παραμέτρους δε θα τη σχολιάσω.
Πάντως αν είναι να μπούμε στη διαδικασία να αγωνιστούμε, πράγμα που δε ξέρουμε να το κάνουμε και δε το έχουμε κάνει τόοοσα χρόνια, προσωπικά θα προτιμούσα να το κάνω για να έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό και δωρεαν νοσοκομειακή περίθαλψη και ας πληρώνω το λαδάκι που θα είναι παράνομο. Βέβαια όπως λέει και η Αννα μας, ο χορτάτος τον πεινασμένο δεν τον πιστεύει, οπότε καταλαβαίνω τις διαφορετικές προτεραιότητες του καθενός μας.
Σκέψεις που μου έρχονται με την ευκαιρία του θέματος (δε τις ασπαζομαι όλες αλλά τις γράφω)
Δικαίωμά μου είναι να διασφαλίζω την ασφάλειά μου και απαιτώ να νομιμοποιηθεί η οπλοκατοχή.
Δικαίωμά μου είναι να αυτοκτονήσω ανώδυνα και απαιτώ να βρίσκω στο φαρμακείο την καλύτερη ένεση (δωρεάν πάντα :emojis-30: ).
Δικός μου είναι ο κήπος στο σπίτι μου και απαιτώ να φυτεύω ντομάτες και πιπεριές πατάτες μαρούλια (είναι και αυτό παράνομο αν το ψάξετε, δε κάναμε κάτι γι αυτό όταν το ψήφιζαν, να το απαιτήσουμε και αυτό - 10 πολυεθνικες εταιρίες τροφίμων και ποτών ελέγχουν σχεδόν ότι καταναλώνουμε).

Δύσκολα θέματα που θέλουν σύνθετες σκέψεις από τα κατάλληλα άτομα. Οτιδήποτε άλλο είναι ύποπτο ή βιαστικό ή λάθος. Σάφώς γνωμη μπορούμε να έχουμε όλοι μας αλλά γνώση δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε για όλα τα πράγματα οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.
 #110848  από Στάθης
 Παρ Μάιος 08, 2015 3:23 pm
Άρθρο της Huffington post για το θέμα:

Μήπως ήρθε η ώρα να συζητήσουμε για την νομιμοποίηση της ιατρικής και ψυχαγωγικής χρήσης της κάνναβης;

Δεν ξέρω για την ψυχαγωγική χρήση... αλλά την ιατρική νομιμοποίηση κατεπειγόντως, όπως αρμόζει σε μια κοινωνία με επιλογές θεραπείας μη τοξικές, και όχι την καταπόντιση ανθρώπων με ΣΚΠ μόνο στην χημεία.

Είναι αδιανόητο να μην γίνεται το αυτονόητο εδώ στην Ελλάδα, με πάνω από ~250 καταχωρίσεις ερευνών και λοιπών στο Pubmed (US National Library of Medicine National Institutes of Health) για την κάνναβη και πολλαπλή σκλήρυνση:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?ter ... +sclerosis
 #110850  από Νίκος_76
 Παρ Μάιος 08, 2015 6:59 pm
Γιάννης έγραψε:Όπα όπα όπα, για πανάκεια το ακούω και πονηρεύομαι και είμαι και κάργα καχύποπτος.
Μιλάμε για σπρέυ ή για μπάφο;
Μιλάμε για ιατρική χρήση ή για νομιμοποίηση;
Μιλάμε για απάλυνση συμπτωμάτων, θεραπεία (χο χο χο) ή (και - κυρίως) μαστούρα;

Και για να τα λέμε όλα, η κατάχρηση φουμαρίσματος κάνναβης, οδηγεί αποδεδειγμένα σε ψυχώσεις, άρα, δεν είναι τόσο αθώα :angry-nono:

Επειδή τα ερωτήματα που θέτει ο Γιάννης είναι σωστή βάση και επειδή συνεχίσαμε τη κουβέντα σαν να μην έγιναν βρήκα μερικά links και εγώ που τελικά η κανναβη μονο αθώα δε βγαίνει. Και επειδή για άλλη μια φορά είναι πολλά τα λεφτά και συμφέρει στη παρούσα φάση να συζητάμε για τέτοια άκυρα θέματα, ή καλύτερα για τέτοιο θέμα αλλά όχι στις σωστές βάσεις που θέτει και ο Γιάννης πραγματοποιείται και ναρκοφεστιβαλ για το χασισακι αυριο. Απο ότι είδα υπάρχει η είδηση και στο link του Στάθη, με τη στήριξη του συριζα, έψαξα να βρώ και άλλη άποψη.

http://www.iatropedia.gr/articles/read/5427

http://www.healthpress.gr/wellbeing/%CE ... %BF%CE%BA/

http://tvxs.gr/uservideo/i-kannabi-sozei-zoes (tvxs ανοικτα υπερ του συριζα)

http://www.rizospastis.gr/story.do?id=8429197

http://www.rizospastis.gr/story.do?id=8143457

Η δική μου γνώμη είναι ότι στη παρούσα φάση θα φάμε πολλές ειδήσεις για το θέμα, θέλουν πολύ να γίνει αλλά το τελευταίο που σκέφτονται είναι τους ασθενείς.
Πιστεύω λοιπόν ότι αν βγει φάρμακο σπρευ χαπι ενεση που κάνει καλό δε με ενδιαφέρει αν έχει THC, όπως δε με ενδιαφέρει τι έχουν μέσα τα άλλα φάρμακα. Θα πηγαίνω στο φαρμακείο και με συνταγή γιατρού θα το χρησιμοποιώ.
Ότι άλλο μου φαίνεται αστείο και πισωγύρισμα. Δε θεωρώ ότι ζω στην Ελλάδα της ξεφτύλας ενώ την ίδια στιγμή ο αμερικάνος ζει σε ένα κοινωνικό μπάχαλο που δε θα το ζήσουμε ποτέ. Για άλλη μια φορά χρησιμοποιούν τη πάθησή μας για να κάνουν business στο όνομα της κανναβης. Με το λίγο ψάξιμο που έκανα απο προχθές, εδώ έχω καταλήξει.
Τέλος για το θέμα της ψυχαγωγικής χρήσης..... έλεος. Πραγματικά δεν έχουμε άποψη? Ας πει ο καθενας μας τη δική του. Εγώ θέλω το κεφάλι μου ενεργό και όχι θολό. Το πρώτο πράγμα που με τρομάζει με τη σκπ είναι μην έχω διανοητικές διαταραχές, και δε θα το κάνω με τα χεράκια μου.
Προτιμώ να γίνει νόμιμη η καλλιέργεια κηπευτικών στον κήπο μας.