• κανναβη και ΠΣ

  • Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
 #110177  από Γιάννης
 Δευ Μαρ 23, 2015 7:16 pm
Τσαντίζομαι, πολλές μαλακιες μαζεμένες σε λίγα λεπτά, η μεγαλύτερη; Ο ΤΥΠΟΣ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΦΟΥΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ


ΥΓ. Ως υπερήφανος απεξαρτημένος πρώην χρήστης ουσιών και ως πάσχων από σπαστικότητα η οποία μου περιορίζει όλο και περισσότερο την κινητικότητα και μου προκαλεί έντονους πόνους, θεωρώ τέτοιου είδους ρεπορτάζ τον χειρότερο τρόπο διεκδίκησης της εισαγωγής του συγκεκριμένου φαρμάκου. Με τέτοιες χοντρομαλακίες το μόνο που επιτυγχάνεται είναι το ακριβώς αντίθετο από το επιδιωκόμενο.
 #110178  από Στάθης
 Δευ Μαρ 23, 2015 7:20 pm
tom80 έγραψε:ειναι το χθεσινο δελτίο του ΑΝΤ1
δείτε το από το 31' και 26''

http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=l ... _nk_os8%3d
Ευχαριστούμε Tom80, για την ενημέρωση, πολύ ενδιαφέρον βίντεο το οποίο καλό είναι να το αναλογιστεί κράτος, γιατί ιατρικά έχει μια βαρύτητα το θέμα και ενδιαφέρει.

Κυκλοφορεί το Sativex στην παγκόσμια αγορά σαν θεραπεία συμπτωμάτων την σκλήρυνσης όπως την σπαστικότητα και νευροπαθητικό πόνο.

Επίσης το Pubmed έχει απίστευτο αριθμό σημαντικών ερευνών για το θέμα της κάνναβης στην σκλήρυνση...

Δυστυχώς στην Ελλάδα, η καφρίλα χρήσης του τσιγαραλικίου από την κοινωνία, στερεί ένα σημαντικό φυσικό βότανο από την φαρέτρα των ασθενών με σκλήρυνση, το οποίο το καπηλεύεται η μαφία της νύχτας και των επικίνδυνων ναρκωτικών ουσιών.
 #110179  από costas
 Δευ Μαρ 23, 2015 7:48 pm
Δε νομίζω ότι είναι σωστό να το ρίξουμε στα ναρκωτικά.......
 #110180  από Στάθης
 Δευ Μαρ 23, 2015 7:55 pm
costas έγραψε:Δε νομίζω ότι είναι σωστό να το ρίξουμε στα ναρκωτικά.......
Το έχεις ήδη ρίξει στα ναρκωτικά...... φίλτατε Costa...
To Gilenya τι νομίζεις ότι είναι; Βότανο;

Καλό είναι πριν αρχίζουν να πετάγονται άλλα άτοπα για το θέμα, μια μικρή μελέτη στις έρευνες, για να έχουμε μια χρήσιμη συζήτηση.
 #110181  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Μαρ 23, 2015 8:43 pm
:emojis-14: Εχουμε ξανα-ακουσει τα ιδια .....Εγω , ενα ΔΕΝ καταλαβα : Οταν λενε ''φαρμακευτικη κανναβη '' τι εννουν? Τσιγαριλικι ή φαρμακα που περιεχουν ουσιες της κανναβης ; Ε ;;;;;;;; Αλλο το ενα αλλο το αλλο......Προσωπικα , περιμενω πώς και πώς , να ερθει το SATIVEX στην Ελλαδα !!!!!!!! Να το δοκιμασω , μηπως και σωθω απο τον :smile-devil: που με βασανιζει εδω και ΔΩΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ !!!!!!!!!!! Το χειροτερο συμπτωμα μεσα στα δεκαεννεα χρονια που πασχω απο σκπ . Που ...μου εχει προκαλεσει ενα σωρο προβληματα ...Που κανει την προηγουμενη πορεια μου στη νοσο , να μοιαζει με ...ευχαριστο περιπατο.....(αυτη τη στιγμη ...ΠΟΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩ) .Λοιπον , τι εννοουν;;; Και κατι αλλο ....Περιπλανιωμουν κι εγω στα επικινδυνα δρομακια της Αθηνας ...Για αρκετα χρονια .......Για να παρω τη ''δοση μου '' .Τα χρονια που εκανα χρηση ιντερφερονης .....Η βολτα στο ΙΚΑ της Πλατειας Θεατρου και φαρμακειο του ΙΚΑ , ηταν κατι ...ακρως συναρπαστικο και ολιγον επικινδυνο......... ........ΧααααααααΧααααααΧαααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχχχχ!!! ΥΓ. Γιαννη !!! :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Τρί Μαρ 24, 2015 3:56 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #110186  από Γιάννης
 Δευ Μαρ 23, 2015 9:16 pm
Αυτοί που πετάνε άτοπα για το θέμα είναι οι καραγκιοζοδημοσιόγραφοι και τα παπαγαλόνια τους, έπονται (όταν θα κοντοζηγώνει η δικαίωση) οι μητροπολίτες και οι γεροντάδες, κι εσύ μaλάκα άρρωστε μείνε να πονάς.


ΥΓ. Κι εσύ Ανώτερη Δύναμη να ξέρεις, θα βρίσκω πάντα τρόπους να παρακάμπτω τους αυτοματισμούς :smile-rock:
 #110188  από Νίκος_76
 Δευ Μαρ 23, 2015 10:20 pm
Γιάννης έγραψε:Αυτοί που πετάνε άτοπα για το θέμα είναι οι καραγκιοζοδημοσιόγραφοι και τα παπαγαλόνια τους, έπονται (όταν θα κοντοζηγώνει η δικαίωση) οι μητροπολίτες και οι γεροντάδες, κι εσύ μaλάκα άρρωστε μείνε να πονάς.


ΥΓ. Κι εσύ Ανώτερη Δύναμη να ξέρεις, θα βρίσκω πάντα τρόπους να παρακάμπτω τους αυτοματισμούς :smile-rock:
΄

Όταν θέλουν να αποροσανατολισουν τη προσοχή μας κάνουν ότι μπορουν Γιάννη.
Οι νευρολόγοι λοιπον κάνουν τις έρευνες και σαν επιστήμονες και η ιατρική κοινότητα επιτρέπει ή όχι τα φάρμακα. Στη συνέχεια κάθε χώρα, ανάλογα πόσο στοκ φαρμάκων υπάρχει στις αποθήκες της φαρμακοβιομηχανίας και αν η προηγούμενη γενια φαρμάκων μπορεί να είναι κερδοφόρα και ανάλογα με το πόσο αδύναμη ή ανεξάρτητη είναι παίρνει τη σειρά της για το πότε θα το προσφέρει στους πολίτες της. Έτσι παίζεται το παιχνιδι έτσι αποφασίσαμε έτσι θέλουμε(??!!).
Τώρα επειδή το θέμα φούντα είναι πιασάρικο και πολυ in και μοντέρνο πολλά κομματα το έχουν εκμεταλευθει. Η σε επίπεδο φαρμακου δε προκαλει εξαρτήσεις και είναι τελείως μα τελείως άλλο με το τσιγάριλικι που σαφώς και δε πρέπει να κυκλοφορεί. Σε χώρες βουρκους σαν την Ολλανδία ίσως να κυκλοφορεί και με τη σφραγίδα του κράτους.
 #110190  από costas
 Δευ Μαρ 23, 2015 11:06 pm
Στάθης έγραψε:
costas έγραψε:Δε νομίζω ότι είναι σωστό να το ρίξουμε στα ναρκωτικά.......
Το έχεις ήδη ρίξει στα ναρκωτικά...... φίλτατε Costa...
To Gilenya τι νομίζεις ότι είναι; Βότανο;
..........................

Χαχαχαχαχα ναι όντως εχεις απόλυτο δίκιο , άσε που έχω εθιστεί κιόλας ....... χαχαχαχαχααχα.
Τώρα θα μου πείτε φασκω και αντιφάσκω, αλλά ναι δεν είναι και τόσο κακά τα ναρκωτικά στην περιπτωσή μας ....... το εννοώ....... :violin:
 #112509  από alex_1983
 Δευ Αύγ 03, 2015 1:12 pm
Ευτυχώς ή Δυστυχώς η κάνναβη είναι πλέον αναγνωρισμένη για τις ευεργετικές - θεραπευτικές ιδιότητες της.
Εγώ δεν είμαι γιατρός για να μιλήσω με βαρύτητα και γνώσεις πάνω στο θέμα.
Σε επίσκεψή μου στην Αμερική πάντως (και σε γιατρό εκεί) μου σύστησαν Ιατρική Κάνναβη για την Π.Σ.
Μου έκαναν και μία πλήρη ενημέρωση με αρκετές πληροφορίες που δεν ήξερα καθόλου. Μου έδωσαν και ολόκληρη λίστα με έρευνες και διάφορα άλλα επιστημονικά (τα μισά κατάλαβα).
Τώρα είμαι έτοιμος για το Δεύτερο ταξίδι μου στις Η.Π.Α.

Είμαι σε μηδενικό σημείο όσον αφορά την εκδήλωση της ασθένειας εδώ και κάποιο μεγάλο διάστημα.
Προσωπικά μιλώντας μπορώ να πω ότι σίγουρα κάποιοι μπορούν να δουν τρομερή βελτίωση με την Κάνναβη.
Αρκεί αυτή να γίνετε με τις υποδείξεις Επαγγελματία Ιατρού, και με την χρήση εξιδεικευμένης και ελεγμένης ποικιλίας από τις Ιατρικές - Φαρμακευτικές ενώσεις.
Μην βγείτε στους δρόμους να ψάχνεστε για ότι νά ναι ... Ήμαρτον ...

Αν κάποιος ενδιαφέρετε καλό θα ήταν να κάνει τις σωστές και νόμιμες διαδικασίες. Κυρίως για την υγεία του.