• Κάνναβη κατά της σκλήρυνσης κατά πλάκας;

  • Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
 #95789  από Ιωάννα
 Δευ Οκτ 21, 2013 11:04 pm
Ρε παιδιά για να συνέλθουμε λίγο.
Δεν μιλάμε για καραμέλες!
Αυτό μήπως σας λέει κάτι;;;
fillcinefil έγραψε: Αν είσαι φανατικός αντικαπνιστής, στα 48 μου δεν το (τα) έχω αγγίξει. Αλλά αν μου πούν ότι, πχ με συγκεκριμένη ουσία (ή και με μια πολύ χειρότερη) θα με βοηθούσε "κάπως", σε "κάτι", τότε να το βάλω κάτω και να το ξανασκευτώ.

(Ευχαριστώ Φιλ......)
 #95797  από Nick.
 Τρί Οκτ 22, 2013 10:15 am
fillcinefil έγραψε:Μήπως είχαμε παρέμβαση από έμπορους καπνού ή αλκοόλ; Στάθη οι έκθεση των απόψεών σου, ήταν πολύ όμορφα εκφρασμένη, ευπρεπώς, αξιοπρεπώς, συντηρητικά... γιατί η διαγραφή (δεν τις έχω και για μια δεύτερη ανάγνωση). Δεν πρέπει να έχουμε απόψεις όταν ενοχλούν κάποιους; (Πάντα αισθανόμουν "κάπως", με τους ζηλωτές.)
Και επειδή κάποιοι χάρηκαν πολύ με κάποια(πληθ.) (και μέχρι και 23 τεμενάδες κάναν). Δεν θα παραθέσω Γρίβα γιατί έτσι κι αλλιώς (μάλλον) δεν τον "ακούτε". Θα παραθέσω στατιστικές... εν τάχει.
Ετησίως, στην Ελλάδα μόνο:
Θάνατοι που σχετίζονται με το κάπνισμα: 14.000
Θάνατοι που σχετίζονται με το αλκοόλ: ... 5.000
........................ απο "κάποιον" άλλο λόγο 0 (άντε κανά "μουμούρι" να γέμισε κανά χαντάκι (έχουμε και τέτοια)).
πηγές των στοιχείων. (το ιντερνέτ βρίθει)
http://www.slideshare.net/qsfnet/50-2338149 είναι παρουσίαση. Περπατάει βήμα βήμα με το βελάκι.
http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8 ... =7524&ct=1

Ερώτηση: Θα μπορούσε να δημιουργηθεί μιά ενότητα που θα επέτρεπε να μπαίνουν μόνο ενήλικα μέλη; Να μιλάμε λίγο... πιό ελεύθερα. Και αν υπάρχει θέμα (απόκρυψης της ηλικίας λόγω μη αποκατάστασής τους :laughing-rolling:) με παλαιότερους(ες) να μπορεί να τις ξεκλειδώνει ο διαχειριστής.
Άποψη: Κακώς που έχει δημοσιοποιηθεί η δεύτερη, ιδιότητά σου.
Δεν είμαι έμπορος καπνού ή αλκοόλ, και απορώ πώς σου δόθηκε αυτή η εντύπωση. Δηλαδή λέω μην πίνετε χασίς για να πιείτε αλκοόλ και τσιγάρο, επειδή τα εμπορεύομαι? Με το ίδιο σκεπτικό, ΕΓΩ σε κατηγορώ ότι είσαι Μr D και ψαρεύεις πελατάκια μέσω του σάιτ. Πρώτα, κάνεις προπαγάνδα για το πώς βοηθάει το χασίς την ΠΣ και μετά κανονίζεις συναντήσεις με ασθενείς δήθεν καλή τη πίστη, όπου και γίνεται η πρώτη γνωριμία.
Είδες? Κι εγώ μπορώ να αρχίσω να σκέφτομαι κάπως περίεργα με όλα αυτά που λέγονται εδώ μέσα. Γι'αυτό και ο Στάθης αναδιπλώθηκε.
Και για να διευκρινίσω ακόμη μία φορά, δεν έχω πρόβλημα με τη συζήτηση για το κατά πόσο κάποιες ουσίες στην ινδική κάνναβη βοηθούν σε συμπτώματα της ΠΣ και το πώς και πότε θα κυκλοφορίσουν σχετικά φάρμακα. Δεν είναι απαγορευμένο φυτό η ινδική κάνναβη, ούτε την έχει δαιμονοποιήσει κανένας.
Εχω όμως πρόβλημα με τη συζήτηση για το πώς η χρήση της ινδικής κάνναβης, με τον γνωστό σε όλους μας τρόπο, είναι θεραπευτική. Αν ήταν έτσι, οι χασικλήδες θα μακροζωούσαν. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.
Και δεν με ενδιαφέρει τί γίνεται με το κάπνισμα και το αλκοόλ. Δεν είναι αυτό το θέμα μας. Και από AIDS πεθαίνει πολύς κόσμος, άρα, καλύτερα να πίνεις χασίς παρά να κάνεις σεξ.
Το ίντερνετ επίσης βρίθει, όπως λες, κι από αντίθετες με τη δική σου απόψεις, απλά εσύ προφανώς δεν το αντιλαμβάνεσαι για κάποιον λόγο. Όσο για την ενότητα που θα επέτρεπε να μπαίνουν μόνο ενήλικα μέλη για να μιλάτε πιο ελεύθερα, σου έχω και τη διεύθυνση να μπεις www.mscannabisiety.gr

Όχι ρε μεγάλε, ε δεν θα πέσουμε και στα ναρκωτικά, δήθεν για καλύτερα.
Και δεν με ενδιαφέρουν οι τεμενάδες. Βλέπεις ότι κινούμαι στα όρια εδώ πέρα.

Eleni POL, τί ήταν αυτό για την κοκαίνη και τη μοφίνη και τα μπισκοτάκια OREO? Φυσικά και δεν εννοείς ότι είναι το ίδιο να δίνουμε κοκαίνη και μορφίνη στα παιδιά μας αντί για μπισκότα OREO.
 #95806  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Οκτ 22, 2013 11:42 am
Nick !!!!!!! Εισαι μεσα στο μυαλο μου !!!!!! Γραφεις ο,τι θα εγραφα κι εγω ! Θα κανω παλι ...ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ ...... :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ !!!!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :romance-kisscheek:
 #95826  από eleni POL
 Τετ Οκτ 23, 2013 12:27 am
Nick!
Eννοώ -με τα μπισκοτάκια-οτι ο κίνδυνος του εθισμού βρίσκεται παντού ,και στα φάρμακα που παίρνουμε και στην κορτιζόνη και στο ντεπόν ακόμη.
Βασικά δε διαφωνώ μαζί σου και απο καιρό ήθελα να αναρτήσω ενα αρθρο για τις παρενέργειες της χρήσης .
προσπαθω να καταλάβω γιατι ενοχλεί τόσο πολύ αυτο το θέμα,εδω εχουν συζητηθεί πολύ σοβαρότερα.Γιατί η κορτιζόνη είναι πιο αθώο θέμα?Σε ξένα φόρουμ θα θεωρουνταν ταμπού να μην αναφέρεται η φαρμακευτική χρήση του φυτού.
Κάποτε είχες πεί:
"Εμένα αυτό που με προβλημάτισε έντονα σχετικά με την "απολυτότητα" μερικών στο σάιτ δεν είναι ότι μιλούν με ειρωνικό ή προσβλητικό ή απαξιωτικό τρόπο, αυτό όπως είπατε μπορεί να είναι και αποτέλεσμα εγκεφαλικών βλαβών, ή παρενέργεια φαρμάκων."
Εδω μας είπες "απελπισμένους ,χωρίς κρίση"?
Τι ειναι αυτά?
Γνωρίζω ανθρώπους απελπισμένους,σε διαβεβαιώ δε μπαίνουν στο φόρουμ.ουτε τους ενδιαφέρει τίποτα απο αυτα που ανησυχούν εμας.
Μια χαρά δουλεύει το μυαλό μας και μπορουμε όλοι να κρίνουμε τα υπερ και τα κατά ενος ανακοινωθέντος.Στον πόνο του ο σκπίτης ψάχνει ,ψάχνει δε σταματάει να ψάχνει για την αιτία για τη θεραπεία,για οτιδηποτε μπορεί να βοηθήσει ...την ανακούφιση απο τα συμπτώματα , την πορεία του ,το μέλλον του.Θέλουμε να τα ξέρουμε όλα! Ο ένας με τον άλλο ενημερώνουμε και πιστεψέ με ...βοηθάει. :think:
 #95878  από Nick.
 Πέμ Οκτ 24, 2013 9:38 am
eleni POL έγραψε:Nick!
Eννοώ -με τα μπισκοτάκια-οτι ο κίνδυνος του εθισμού βρίσκεται παντού ,και στα φάρμακα που παίρνουμε και στην κορτιζόνη και στο ντεπόν ακόμη.
Βασικά δε διαφωνώ μαζί σου και απο καιρό ήθελα να αναρτήσω ενα αρθρο για τις παρενέργειες της χρήσης .
Ο όρος "εθισμός" μπορεί να περικλύει άπειρα πράγματα, από ζάχαρη μέχρι χαρτοπαιξία. Σχετικά με τον εθισμό σε φαρμακευτικές ουσίες, φυσικά και είναι υπαρκτός, γι'αυτό και η χρήση τους ξέρουμε όλοι πως πρέπει να γίνεται υπό την επίβλεψη και μετά από συνταγογράφηση γιατρών.
eleni POL έγραψε:προσπαθω να καταλάβω γιατι ενοχλεί τόσο πολύ αυτο το θέμα,εδω εχουν συζητηθεί πολύ σοβαρότερα.Γιατί η κορτιζόνη είναι πιο αθώο θέμα?Σε ξένα φόρουμ θα θεωρουνταν ταμπού να μην αναφέρεται η φαρμακευτική χρήση του φυτού.
Το θέμα, ξαναλέω, δεν ενοχλεί. Η ναρκοδιαφήμιση ενοχλεί. Δεν το λέω ξεκάθαρα? Γιατί ΠΑΛΙ λες ότι αντιτίθεμαι με την αναφορά στη φαρμακευτική χρήση του φυτού? ΓΙΑΤΙ?

Σχετικά με τη κορτιζόνη, ρώτισε αν είναι πιο αθώο θέμα όλους αυτούς τους ασθενείς που ξαναείδαν, ή ξανασηκώθηκαν, χάρη σε ένα πενθήμερο σχήμα. Εσύ ξέρεις κανέναν που να κάπνισε χασίς και να του διορθώθηκε η διπλωπία ή το μούδιασμα ή το "ξεραμένο" του πρόσωπο?
eleni POL έγραψε:Κάποτε είχες πεί:
"Εμένα αυτό που με προβλημάτισε έντονα σχετικά με την "απολυτότητα" μερικών στο σάιτ δεν είναι ότι μιλούν με ειρωνικό ή προσβλητικό ή απαξιωτικό τρόπο, αυτό όπως είπατε μπορεί να είναι και αποτέλεσμα εγκεφαλικών βλαβών, ή παρενέργεια φαρμάκων."
Εδω μας είπες "απελπισμένους ,χωρίς κρίση"?
Τι ειναι αυτά?
Γνωρίζω ανθρώπους απελπισμένους,σε διαβεβαιώ δε μπαίνουν στο φόρουμ.ουτε τους ενδιαφέρει τίποτα απο αυτα που ανησυχούν εμας.
Μια χαρά δουλεύει το μυαλό μας και μπορουμε όλοι να κρίνουμε τα υπερ και τα κατά ενος ανακοινωθέντος.Στον πόνο του ο σκπίτης ψάχνει ,ψάχνει δε σταματάει να ψάχνει για την αιτία για τη θεραπεία,για οτιδηποτε μπορεί να βοηθήσει ...την ανακούφιση απο τα συμπτώματα , την πορεία του ,το μέλλον του.Θέλουμε να τα ξέρουμε όλα! Ο ένας με τον άλλο ενημερώνουμε και πιστεψέ με ...βοηθάει. :think:
Δεν είπα κανέναν "απελπισμένο, χωρίς κρίση". Παραθέτω αυτό ακριβώς που είπα, και παρακαλώ την προσωπική σου ανάγνωση, να μην την μετατρέπεις σε προσωπική μου άποψη. "... για κάποιους από εσάς έχω την πεποίθησηότι ήσασταν, είσαστε και θα είστε χρήστες κάνναβης, ανεξάρτητα από την ΠΣ που μπήκε στη ζωή σας. Σε εσας λοιπόν λέω ότι είναι απάνθρωπο να παίζετε με το μυαλό ανθρώπων που λόγω της ΠΣ είναι ευάλωτοι σε εξαρτήσεις, καταχρήσεις και καταθληπτικοί, ανήμποροι να αντισταθούν στον πειρασμό της μαστούρας, για την οποία θα πρέπει να σας πω πως έχω την γνώση, αλλιώς και δεν θα μιλούσα, ούτε υποθετικά, ούτε για πλάκα."
Και δεν συμφωνώ πως μπορούν όλοι να κρίνουν τα υπέρ και τα κατά ενός ανακοινωθέντος, και σε αυτό συνηγορούν γεγονότα (Πασχαλίδης, Καματερό κ.ά.).

Τέλος, όσο αφορά την συγκεκριμένη παράθεση σχετικά με τον "ειρωνικό ή προσβλητικό ή απαξιωτικό τρόπο" που μιλούν κάποιοι, πρέπει κάποιος να διαβάσει την συγκεκριμένη συζήτηση όπως είχε γίνει για να έχουν και τα λόγια μου νόημα, έτσι όπως το είχα δώσει τότε.
Γιατί απομονώνοντας μία φράση και τοποθετόντας την κάπου αλλού, απλά δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις. Κάτι άδικο.
 #95899  από nina1972
 Πέμ Οκτ 24, 2013 4:49 pm
Θα πάει μακριά η βαλίτσα με το χασισάκι παιδιά;;;;;;;; Άντε γιατί άρχισα να στραβώνω άγρια!!!!! Όποιος γουστάρει να φουμάρει μαύρο να βγει έξω - με ενοχλεί ο καπνός.....και ο νοών νοήτω!
 #95979  από giannis
 Κυρ Οκτ 27, 2013 12:43 am
Θα συμφωνήσω με τη Nina για το promotion. Μάλλον ξέφυγε το θέμα από το πλαίσιο της ΣκΠ. Αν βγει αύριο ένα θέμα ότι είναι καλό να κολλήσουμε όλοι HIV -γιατί έτσι θα πεθάνουμε και δεν θα έχουμε πιά ΣκΠ- θα καθίσουμε να το συζητήσουμε;
 #95988  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Οκτ 27, 2013 3:59 pm
giannis έγραψε:Θα συμφωνήσω με τη Nina για το promotion. Μάλλον ξέφυγε το θέμα από το πλαίσιο της ΣκΠ. Αν βγει αύριο ένα θέμα ότι είναι καλό να κολλήσουμε όλοι HIV -γιατί έτσι θα πεθάνουμε και δεν θα έχουμε πιά ΣκΠ- θα καθίσουμε να το συζητήσουμε;
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟ.......
 #96098  από teo78
 Τετ Οκτ 30, 2013 2:59 pm
Nick. έγραψε:
eleni POL έγραψε:Nick!


Σχετικά με τη κορτιζόνη, ρώτισε αν είναι πιο αθώο θέμα όλους αυτούς τους ασθενείς που ξαναείδαν, ή ξανασηκώθηκαν, χάρη σε ένα πενθήμερο σχήμα. Εσύ ξέρεις κανέναν που να κάπνισε χασίς και να του διορθώθηκε η διπλωπία ή το μούδιασμα ή το "ξεραμένο" του πρόσωπο?

.
NAI !!! Δυστυχώς ή ευτυχώς.
Και σε χρόνο που δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου . Και όχι μόνο ένα άτομο.

Ξέρω άτομο που ο μόνος τρόπος για κινηθεί να πάει τουαλέτα είναι αυτός. Και έχει δοκιμάσει τόνους φάρμακα-ενέσεις και ότι άλλο του σύστησαν σε όλη την υφήλιο.
Αλλά και αυτό που ξέρω είναι ότι η ΣΚΠ είναι σαν δαχτυλικό αποτύπωμα .Μπορεί να είναι ανακουφιστικό για κάποιους ενώ για άλλους το αντίθετο.