• Codex Alimentarius

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #46209  από FANTOMAS
 Σάβ Ιαν 08, 2011 2:21 pm
Aλήθεια ή ψέμα εγώ πάντως τρόμαξα ..... :scared-eek:

αν κάποιος ξέρει κάτι ας γράψει σχετικά.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/0 ... arius.html
 #46211  από sunny
 Σάβ Ιαν 08, 2011 4:45 pm
Είναι ένα θέμα το οποίο ψάχνω εδώ και αρκετούς μήνες επειδή ακριβώς αναστατώθηκα και εγώ όταν το πρωτοδιάβασα. Δυστυχώς είναι αλήθεια.

Πολύ περιληπτικά και σε γενικές γραμμές, αυτό το πράγμα που ονομάζεται Διατροφικός Κώδικας είναι μια συμφωνία που υπέγραψαν όλες οι χώρες μετά από πρωτοβουλία των ΗΠΑ, τον Δεκέμβριο του 2009 και αυτή η συμφωνία προβλέπει μια σειρά από φρικτά πράγματα προκειμένου να ελέγξουν τον πληθυσμό και κυρίως να μειώσουν κατακόρυφα τον πληθυσμό μέσω της τροφής. Ουσιαστικά, πρόκειται για την εφαρμογή μιας μεθοδολογίας που βρίσκεται σε αντιστοιχία με άλλες πρακτικές που ήδη τίθενται σε εφαρμογή για τον ίδιο σκοπό, όπως π.χ. η εισαγωγή ουσιών και στοιχείων στα εμβόλια που καταστρέφουν το DΝΑ και αναστέλλουν τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος (ακόμα και στελέχη της γρίπης των πτηνών ή του ιού του ΑIDS), η γενικευμένη χρήση της ασπαρτάμης, η επιβολή των αεροψεκασμών, κ.λπ

Μερικά από αυτά που ορίζει ο Διατροφικός Κώδικας:

Όλα τα θρεπτικά στοιχεία (π.χ. δι βιταμίνες Α, Β, C, D, ο ψευδάργυρος και το μαγνήσιο) ανακηρύσσονται παράνομα σε θερα­πευτικές δοσολογίες και θα μειωθούν σε ποσότητες αμελητέες, με μέγιστο όριο το 15% της σημερινής συνιστώμενης ημερήσιας δόσης.

Όλα τα ζώα που θα χρησιμοποιούνται για τη διατροφή θα υποβάλλονται σε αγωγή με ισχυρά αντιβιοτικά και εξωγενείς αυξητικές ορμόνες, Θα επανεισαχθεί η χρήση στη διατροφή επικίνδυνων και καρκινογόνων εντομοκτόνων συμπεριλαμβανομένων και επτά από τα θεωρούμενα ως δώδεκα χειρότερα (όπως π.χ. το DDT, το εξαχλωροβενζόλιο, το αλντρίν και το τοξαφαίνιο), η χρήση των οποίων απαγορεύτηκε στη σύνοδο της Στοκχόλμης το 1991 από 176 χώρες (συμπεριλαμβανομένων και των ΗΠΑ).

Θα απαγορευτεί δια νόμου η καλλιέργεια οργανικών (βιολογικών) λαχανικών και φρούτων ακόμα και αν προορίζονται για ιδιωτική χρήση.

Ειδικά για το τελευταίο, πριν απο λίγες μέρες, με νομοσχέδιο απάτη (κάτι σαν το δικό μας ασφαλιστικό που το κόλλησαν μαζί με ένα άλλο για να το περάσουν νύχτα από τη Βουλή), κατάφεραν και το πέρασαν στην Αμερική. Θεωρητικά, οι ιδιωτικές καλλιέργειες, δυο λαχανικά στους κήπους των ανθρώπων δηλαδη, είναι πλέον παράνομες. Επίσης, πέρασαν προχθές και άλλο νόμο να μην επιτρέπεται να συλλέγουν βρόχινο νερό, ώστε να μην μπορεί κανείς να ξεφύγει από το χλώριο, φθόριο και τις άλλες ουσίες που βάζουν στο νερό που πίνει ο κόσμος.

Όλα αυτά μοιάζουν με σενάρια επιστημονικής φαντασίας, το ξέρω...δυστυχώς όμως δεν είναι... :(
 #46214  από sunny
 Σάβ Ιαν 08, 2011 5:10 pm
sou έγραψε:Μου θυμίζουν τα σενάρια για το τέλος του κόσμου. Όλα έχουν ένα κοινό: Κανένα δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα.

Αυτός ο codex alimentarius έχει καμιά 10αριά χρόνια που εμφανίζεται σε συνωμοσιολογικά site, ενώ τον έχει αναφέρει και έγκυρος ερευνητής-πλασιέ που πουλά βιβλιοπακέτα κατά τις βραδινές ώρες. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά. Νομίζω ότι το 50-60% του πληθυσμού της γης δεν έχει επαρκή τροφή. Πώς θα εξοντωθούν με το φσγητό κάποιοι που δεν τρώνε καθόλου, πόσο μάλλον συσκευασμένα/εμπορικά προϊόντα;

Τον Λιακόπουλο λες?? Οι πηγές πάντως που έχω διαβάσει δεν περιλαμβάνουν Λιακόπουλο. Έχω όμως περιέργεια να τον διαβάσω γιατί ποτέ δεν έχει τύχει να πέσει βιβλίο του στα χέρια μου, δεν ξέρω το ύφος που γράφει :lol: :lol:

Θα ψάξω να βρώ την πρόσφατη ψηφοφορία στην Αμερική για το θέμα των ιδιωτικών καλλιεργειών. Όσο γι αυτούς τους λαούς που δεν τρώνε καθόλου, έχουν τα επικουρικά μέσα για να τους εξοντώνουν : ασιτία, νερό, ψεκασμούς, ακτινοβολίες, πυρηνικές δοκιμές. Δεν μπορεί όλοι να αντέξουμε σε όλα. Δεν είμαστε και κατσαρίδες, άνθρωποι είμαστε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sunny την Σάβ Ιαν 08, 2011 6:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #46218  από sunny
 Σάβ Ιαν 08, 2011 5:50 pm
Λοιπόν, κάτι βρήκα. Ο νόμος που απαγορεύει τις ιδιωτικές καλλιέργειες και ψηφίστηκε στην Αμερική πριν από λίγες μέρες, είναι ο νόμος «S 510».
Στην πορεία της ψηφοφορίας όμως και μετά από τις αντιδράσεις, κατάλαβαν ότι ήταν αντισυνταγματικός και τον πήραν πίσω. Οπότε ,μετά από την ήττα τους τι έκαναν οι πονηροί? το ''κόλλησαν'' πάνω σε ένα άσχετο νομοσχέδιο και το πέρασαν στη ζούλα ως τροπολογία ενός νόμου για... πιστώσεις του κράτους. Αυτό συνέβη και στην Ελλάδα με το πέρασμα απο την καθαρεύουσα στην δημοτική και δεκάδες άλλες τροπολογίες. Οπως η αυταρχική τροπολογία για να συμμαζευτούν οι φορτηγατζήδες που κατατέθηκε νύχτα, ως ουρά σε άλλο τελείως άσχετο νομοσχέδιο. Ψήφισαν 212 υπέρ και 206 κατά, οπότε ο νόμος S510 δεν αποτελεί πια σενάριο αλλά πραγματικότητα, τουλάχιστον για την Αμερική. Εδώ είναι οι ψήφοι αναλυτικά: http://clerk.house.gov/evs/2010/roll622.xml

http://www.newswithviews.com/NWV-News/news233.htm

To ερώτημα είναι, εδώ στην Ελλάδα τι γίνεται? Έχουμε υπογράψει τον τροποποιημένο Διατροφικό Κώδικα του 2009 που συνεπάγεται τέτοια ακραία σενάρια ή όχι?
Αν κάποιος ξέρει ας μας φωτίσει ως προς αυτό το κομμάτι...
 #46222  από κωστας
 Σάβ Ιαν 08, 2011 6:57 pm
Ρε παιδια χρονια τα ακουω αυτα οπως και αλλα παραπλησιααν,αν γινει κατι τετοιο ποιος θα επιβιωσει?ποιος θα εργαζεται μεχρι τα 70 που θελουν?ουτε στα μισο μεσο ορο ζωης θα φτανουμε!μου φαινεται απιστευτο κατι τετοιο,οι μισοι θα εχουμε σοβαρες παθησεις(ανικανοι δλδ) και οι αλλοι μισοι θα λοιμοκτονουν στην ουσια εχουν σκοπο να αρρωστησουν ολοι!ποιος θα βγει κερδισμενος,για ποιον θα υπαρχει ωφελος?εκτος αν μιλαμε για τελος του κοσμου η αλλιως να επιζησουν οι λιγοι που εχουν εξουσια και χρηματα κατι σαν την ταινια 2012 που επεζησαν 400000 ατομα με ενα δις ευρω ο καθενας!το σιγουρο ειναι οτι ετσι οπως παμε θα καταστραφουμε απο μονοι μας οπως λεει και ο φυσικος steven hawkins o oποιος πασχει απο als!
Αρα αυτο αν ισχυει εχει την λογικη να σωθουνε λιγοι για να μην εξαντληθουν οι ποροι(φαγητο,νερο κτλ) η αλλιως θα πρεπει να φυγουμε απο την γη καποια στιγμη!φαντασια?
 #46223  από FANTOMAS
 Σάβ Ιαν 08, 2011 7:15 pm
κωστας έγραψε:Ρε παιδια χρονια τα ακουω αυτα οπως και αλλα παραπλησιααν,αν γινει κατι τετοιο ποιος θα επιβιωσει?ποιος θα εργαζεται μεχρι τα 70 που θελουν?ουτε στα μισο μεσο ορο ζωης θα φτανουμε!μου φαινεται απιστευτο κατι τετοιο,οι μισοι θα εχουμε σοβαρες παθησεις(ανικανοι δλδ) και οι αλλοι μισοι θα λοιμοκτονουν στην ουσια εχουν σκοπο να αρρωστησουν ολοι!ποιος θα βγει κερδισμενος,για ποιον θα υπαρχει ωφελος?εκτος αν μιλαμε για τελος του κοσμου η αλλιως να επιζησουν οι λιγοι που εχουν εξουσια και χρηματα κατι σαν την ταινια 2012 που επεζησαν 400000 ατομα με ενα δις ευρω ο καθενας!το σιγουρο ειναι οτι ετσι οπως παμε θα καταστραφουμε απο μονοι μας οπως λεει και ο φυσικος steven hawkins o oποιος πασχει απο als!
Αρα αυτο αν ισχυει εχει την λογικη να σωθουνε λιγοι για να μην εξαντληθουν οι ποροι(φαγητο,νερο κτλ) η αλλιως θα πρεπει να φυγουμε απο την γη καποια στιγμη!φαντασια?


Μπραβο Κωστα ωραια προσεγγιση του θεματος, έχεις δικιο , καποιοι πρεπει να δουλέυουν για να μπορουν ''οι εκλεκτοι'' να απολαμβανουν ......
 #46224  από κωστας
 Σάβ Ιαν 08, 2011 8:08 pm
επομενως ισως να μιλαμε για συνομωσια των ισχυρων :


ΛΕΣΧΗ ΜΠΙΛΝΤΕΜΠΕΡΓΚ
 #46226  από κωστας
 Σάβ Ιαν 08, 2011 8:31 pm
αυτοι που θα επιβιωνουν εως τα 35 με λιγο νερο και φαγητο(λεω εγω τωρα),εχω πει οτι εχω πολυ φαντασια
!!!μηπως το παρακανα?
 #46230  από sunny
 Σάβ Ιαν 08, 2011 9:14 pm
Mπορεί πράγματι πολλά από αυτά που γράφουμε να είναι εικασίες και να μην γίνουν ποτέ (μακάρι δηλαδή γιατί είναι σκέτοι εφιάλτες). Το ερώτημα είναι αν οι 2 οργανισμοί που βρίσκονται πίσω από αυτή την ιστορία, δηλαδή ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων, οι οποίοι επισήμως ελέγχουν και ορίζουν τον Διατροφικό Κώδικα,είναι αθώοι. Προσωπικά διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις γιατί από πίσω τους βρίσκονται οι μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες.

Υπάρχει μια γυναίκα γιατρός, η Δρ Rima Lainbow, η οποία φαίνεται πως κάνει μεγάλο αγώνα για να βγάλει στη φόρα αυτή την ιστορία και υποστηρίζει ότι από το 1962 που ιδρύθηκε αυτή η επιτροπή του Διατροφικού Κώδικα μέχρι και το 2000 περίπου, ήταν πιο αλτρουιστικές οι αρχές του. Από το 2002 όμως, που άρχισαν να το ελέγχουν-στηρίζουν οι μεγαλύτερες φαρμακοβιομηχανίες και οι βιομηχανίες αγροτικών χημικών προϊόντων το χρησιμοποιούν καθαρά πλέον για να αυξήσουν τα κέρδη τους σε βάρος των ανθρώπων.
 #46231  από sunny
 Σάβ Ιαν 08, 2011 9:31 pm
sou έγραψε:Νομίζω ότι αρχίζει να εκτροχιάζεται... Σε λίγο θα βγουν και τα ερπετά του David Icke.
xaxaxaxa όχι μη φοβάσαι, αυτά τα έχουνε ταϊσμένα και φυλαγμένα στον αστερισμό Draco.

(Πάντως αν ο διατροφικός κώδικας ήταν τέτοιου τύπου μουρλάδα σαν αυτές του David Icke θα γελούσα και θα διασκέδαζα. Τώρα μου μοιάζει πιο σοβαρό γιατί παίζονται συμφέροντα και ξέρουμε πόσο σκληρές και απάνθρωπες είναι αυτές οι εταιρείες.)