• γ-GT

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131104  από passenger69
 Δευ Φεβ 18, 2019 11:35 am
Γεια σας. Τον τελευταίο χρόνο όποτε κανω εξετάσεις αίματος ( 2 φορές τον χρόνο ) ειναι αυξημένες οι τιμές του γ-GT
Συγκεκριμένα με μέσο όρο 10 - 60 εγω εχω 68 .
Παίρνω το GILENYA εδω και 5-6 χρονια ισωs και παραπάνω δεν θυμάμαι. Μου εχει κατεβάσει τα λευκά
απο 4,10 - 10,80 στα 3.56 , αλλα ξερω απο την αρχη οτι το gilenya ευθύνεται γιαυτο και αναρωτιέμαι μηπως ευθυνεtαι και για το ( τσιμπημένο ) γ-GT
 #131106  από Στάθης
 Δευ Φεβ 18, 2019 7:50 pm
passenger69 έγραψε: Δευ Φεβ 18, 2019 11:35 am Γεια σας. Τον τελευταίο χρόνο όποτε κανω εξετάσεις αίματος ( 2 φορές τον χρόνο ) ειναι αυξημένες οι τιμές του γ-GT
Συγκεκριμένα με μέσο όρο 10 - 60 εγω εχω 68 .
Παίρνω το GILENYA εδω και 5-6 χρονια ισωs και παραπάνω δεν θυμάμαι. Μου εχει κατεβάσει τα λευκά
απο 4,10 - 10,80 στα 3.56 , αλλα ξερω απο την αρχη οτι το gilenya ευθύνεται γιαυτο και αναρωτιέμαι μηπως ευθυνεtαι και για το ( τσιμπημένο ) γ-GT
Ο λόγος που κάνεις διαγνωστικές εξετάσεις για Τρανσαμινάσες (SGPT \ ALT) - (ενζύμα ήπατος) είναι διότι το Gilenya περνάει από το συκώτι και σαν χημικό που είναι το επιβαρύνει. Οι γιατροί που το χορηγούν ελέγχουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα ηπατικά ένζυμα για τυχόν παρενέργεια, βλάβη.

Αν έρθουν τα πράγματα έτσι και υπάρχει ανάγκη να συνδυαστεί με αντιβίωση (π.χ. λόγο λοίμωξης) ή άλλα φάρμακα τότε υπάρχει κίνδυνος υπατικής βλάβης.

Ότι ισχύει για το gilenya ισχύει και για τις ιντερφερόνες και το tecfidera (αλλά όχι για το copaxone το οποίο δεν περνάει από συκώτι). Μάλιστα μου συνέβη με την ιντερφερόνη, όπου παρενέργειά της (ακμή) με ανάγκασε να πάρω αντιβίωση με αποτέλεσμα την νοσηλεία μου με ηπατική βλάβη (και μετέπειτα υποτροπή λόγου του στρες που πέρασα).
 #131110  από Konstantinos
 Τρί Φεβ 19, 2019 2:11 am
Έτσι είναι, πάρα πολλά φάρμακα (ακόμα και συνήθους χρήσης αντιφλεγμονώδη όπως mesulid, voltaren, arcoxia, depon κλπ και αντιβιοτικά ζορίζουν το συκώτι και ανεβάζουν τρανσαμινάσες), πόσο μάλλον τα παραπάνω φάρμακα της ΣΚΠ που είναι και καθημερινής χρόνιας χρήσης.
Χρειάζεται προσοχή και αποφυγή παράλληλης χρήσης φαρμάκων που μεταβολίζονται στο συκώτι και της κατανάλωσης αλκοόλ που κάνει το ίδιο.
 #131111  από GUS
 Τρί Φεβ 19, 2019 5:52 pm
συνοδοιπόροι...ειχα τετοιες τιμες στα ηπατικά π έσπασα τα κοντερ!χαχα!!ιντερφερονη κ μια αντιβιωση για κτ δερματολογικο,με οδηγησαν εκτος θεραπειας για 5μηνο...με συμπληρωμα γαιδουρανκαθου κ κουρκουμα τα κατεβασα...!τωρα ειμαι με tecfidera κ τα συμπληρωματα παραλληλα κ ολα ειναι οκ...υπομονη κ καλη συνεχεια
 #131112  από passenger69
 Τρί Φεβ 19, 2019 8:23 pm
Ξέχασα να αναφέρω ότι ταυτόχρονα παίρνω και συμπληρώματα όπως ubiquinol , Alpha lipoic acid , multiomega , D3 και τώρα τελευταια παίρνω και βιοτινη . Δεν νομίζω ότι τα συμπληρώματα ευθύνονται για την αύξηση του γ-gt , αλλά δεν ξέρω αν σε συνδυασμό με το gilenya να υπάρχει πρόβλημα. Οπότε ποια είναι η λύση ; Ισως αν χρειαστεί να πάρω αντιβίωση να πρέπει να κόβω για αυτές τις μέρες το gilenya ;
Depon παίρνω συχνά , σχεδόν 1 χάπι την εβδομάδα γιατί συχνά έχω πονοκεφάλους , αλλά 1 χάπι την εβδομάδα είναι λόγος να ανεβεί το γ-gt ;
 #131114  από Konstantinos
 Τετ Φεβ 20, 2019 1:18 am
Αυτά δεν έχω δει πουθενά να φέρονται ότι ζορίζουν το συκώτι (μάλλον το αντίθετο φαντάζομαι), ούτε φυσικά 1 depon την εβδομάδα, παρά μόνο με βαριά ή μακροχρόνια καθημερινή χρήση. H βιοτινη όμως φέρεται να αλλοιώνει κάποιες αιματολογικές εξετάσεις και ίσως να αλληλεπιδρά αν την παίρνεις σε μεγάλες δόσεις, οπότε καλό θα ήταν να το αναφέρεις στον γιατρό σου.
 #131117  από passenger69
 Τετ Φεβ 20, 2019 10:25 am
Υποψιάζομαι οτι ο κυριος λογος που ανεβαίνει το γ-gt είναι το gilenya , το οποίο θα έπρεπε να το ειχα σταματήσει ισως απο καιρο . Το παίρνω εδω και 5-6 χρονια και μια και εχω περασει στη δευτεροπαθούς αν ετσι το λενε , νομιζω οτι δεν με καλύπτει πια. Το οτι εχω περασει στη δευτεροπαθούς το πιστεύω γιατι εχω να κανω υποτροπή πανω απο 4-5 χρονια . Και εγω δεν θυμάμαι ποτε πήρα κορτιζόνη γα τελευταία φορα . Ομως νομιζω οτι καθε χρονο επιδεινώνεται η κατάσταση μου λίγο λίγο. Το καλό ειναι οτι η νευρολόγος που επισκέπτομαι καθε χρονο ( εχω την ιδια 17 χρονια ) παντα μου λεει οτι ακομα ειμαι στο 0 .Βέβαια εγω ξερω οτι μπορει η κλινική εικόνα μου να ειναι καλη αλλα στο 0 δεν ειμαι . Τα εχει αφήσει τα σημάδια της η ασθένεια . καποια μουδιασματακια , καποιες θολούρες οταν κουραστώ , και αρκετά αλλα τα οποια ομως δεν επηρεάζουν την κλινικη μου εικονα. Τωρα γιατι δεν σταματάω το gilenya ;
Φοβαμαι παρα πολυ το rebound effect . Επερνα το Avonex για 7 χρονια και ημουν πολυ καλα . Καποια στιγμη κουράστηκα πολυ με τις ενέσεις και το σταματησα . Το αποτέλεσμα ηταν δραματικό . Εκανα την τελευταία μου υποτροπη η οποια μου αφησε και ολα αυτα τα συμπτωματακια που εχω μεχρι και τωρα . Φοβαμαι τι θα γινει αν σταματησω και το gilenya . Μάλλον σας κούρασα.....
 #131118  από Στάθης
 Τετ Φεβ 20, 2019 7:55 pm
passenger69 έγραψε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:25 am Φοβαμαι τι θα γινει αν σταματησω και το gilenya .
Το σύστημα αυτό θέλει... να φοβόμαστε να αποκόψουμε τις σχέσεις δια βίου πελατείας, και δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις το πετυχαίνει.

Όχι οι βιταμίνες, δεν είναι το πρόβλημά σου. Το σώμα σου αρχίζει και ξενερώνει με την χημεία που συνειδητά πλέον δεν γουστάρεις εσύ ο ίδιος. Να που το σώμα και η ψυχή είναι άρτια συνδεδεμένα. Πάντως είναι καλό που η κλινική σου εικόνα έχει την υγεία της (με όποια μικρο-προβλήματα), και αν στα σοβαρά θες να κόψεις αυτό το πράγμα, μπορείς να το παλέψεις, φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο των ιατρών για την μείωση της πιθανότητας του rebound effect. Βέβαια το πρωτόκολλο φαρμα-ιατρών μας πάει στο επόμενο, και στο επόμενο και στο επόμενο... φάρμακο. Παγίδα στην παγίδα έτσι το βλέπω προσωπικά.

Είναι πασιφανές ότι τα φάρμακα είναι περισσότερο πρόβλημα που το βρίσκουμε μπροστά μας, παρά κάτι που μας συντηρεί και όλα καλά. Και αυτό διότι η χρόνια ανοσοτροποποίηση, ανοσομετάλλαξη είναι εκφύσεως μια ασθένεια.

Προσωπικά προτιμώ να έχω μουδιασματάκια και να κοιτώ πως να καθαρίσω το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα από τα φάρμακα, κάτι που με έχει βοηθήσει στα μέγιστα. Βότανα, κουρκουμάς, μαγνήσια, αμινοξέα, λιποικό οξύ, βιταμίνη B, βιταμίνη D, φυσική άσκηση, διαλογιστική άσκηση, γνώσεις πνευματικές και αυτογνωσία, καλή παρέα και μπόλικη Αγάπη είναι η πιο γλυκιά Συντήρηση ενός ασθενή με ΣΚΠ, ακόμα και η Θεραπεία του! Η Ελευθερία και Επιλογή είναι στο Χέρι μας.

Καλή Δύναμη και εύχομαι να επέλθει γρήγορα η ισορροπία στον οργανισμό σου, ή μάλλον πρωτίστως στην Ψυχή σου όπου όλα μετά ακολουθούν την πορεία τους.
 #131120  από Konstantinos
 Πέμ Φεβ 21, 2019 3:11 am
passenger69 έγραψε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:25 am Υποψιάζομαι οτι ο κυριος λογος που ανεβαίνει το γ-gt είναι το gilenya , το οποίο θα έπρεπε να το ειχα σταματήσει ισως απο καιρο . Το παίρνω εδω και 5-6 χρονια και μια και εχω περασει στη δευτεροπαθούς αν ετσι το λενε , νομιζω οτι δεν με καλύπτει πια. Το οτι εχω περασει στη δευτεροπαθούς το πιστεύω γιατι εχω να κανω υποτροπή πανω απο 4-5 χρονια . Και εγω δεν θυμάμαι ποτε πήρα κορτιζόνη γα τελευταία φορα . Ομως νομιζω οτι καθε χρονο επιδεινώνεται η κατάσταση μου λίγο λίγο. Το καλό ειναι οτι η νευρολόγος που επισκέπτομαι καθε χρονο ( εχω την ιδια 17 χρονια ) παντα μου λεει οτι ακομα ειμαι στο 0 .Βέβαια εγω ξερω οτι μπορει η κλινική εικόνα μου να ειναι καλη αλλα στο 0 δεν ειμαι . Τα εχει αφήσει τα σημάδια της η ασθένεια . καποια μουδιασματακια , καποιες θολούρες οταν κουραστώ , και αρκετά αλλα τα οποια ομως δεν επηρεάζουν την κλινικη μου εικονα. Τωρα γιατι δεν σταματάω το gilenya ;
Φοβαμαι παρα πολυ το rebound effect . Επερνα το Avonex για 7 χρονια και ημουν πολυ καλα . Καποια στιγμη κουράστηκα πολυ με τις ενέσεις και το σταματησα . Το αποτέλεσμα ηταν δραματικό . Εκανα την τελευταία μου υποτροπη η οποια μου αφησε και ολα αυτα τα συμπτωματακια που εχω μεχρι και τωρα . Φοβαμαι τι θα γινει αν σταματησω και το gilenya . Μάλλον σας κούρασα.....
Στο 0 δεν είναι ούτε οι μη πάσχοντες μετά από μία ηλικία. Τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι ελάχιστα.
Επίσης αφού τα ελάχιστα αυτά συμπτώματα τα έχεις από την τελευταία υποτροπή εδώ και 10 χρόνια και παραμένουν ελάχιστα, δεν βλέπω γιατί θεωρείς ότι εφτασες στην 2παθώς προϊούσα, η οποία απαιτεί σταθερή αύξηση της αναπηρίας και όχι από το λίγο ελάχιστο στο πολύ ελάχιστο στα 10 χρόνια.
Μικρή αύξηση των συμπτωμάτων υφίσταται και στην ΣΚΠ με εξάρσεις, διότι στα σημεία που προσβλήθηκαν από προηγούμενες εξάρσεις συνεχίζονται τοπικά τα εκφυλιστικά φαινόμενα, ασχέτως αν η ενεργή φλεγμονή δεν υπάρχει πλέον.
Καλά κάνεις και φοβάσαι το rebound effect, μην το σταματήσεις χωρίς σοβαρό πλάνο για τη διαδικασία διακοπής (αιματολογικές, μαγνητικές, κορτιζόνες)
 #131121  από passenger69
 Πέμ Φεβ 21, 2019 10:47 am
Στάθης έγραψε: Τετ Φεβ 20, 2019 7:55 pm
passenger69 έγραψε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:25 am Φοβαμαι τι θα γινει αν σταματησω και το gilenya .
Το σύστημα αυτό θέλει... να φοβόμαστε να αποκόψουμε τις σχέσεις δια βίου πελατείας, και δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις το πετυχαίνει.

Βέβαια το πρωτόκολλο φαρμα-ιατρών μας πάει στο επόμενο, και στο επόμενο και στο επόμενο... φάρμακο. Παγίδα στην παγίδα έτσι το βλέπω προσωπικά.

Είναι πασιφανές ότι τα φάρμακα είναι περισσότερο πρόβλημα που το βρίσκουμε μπροστά μας, παρά κάτι που μας συντηρεί και όλα καλά. Και αυτό διότι η χρόνια ανοσοτροποποίηση, ανοσομετάλλαξη είναι εκφύσεως μια ασθένεια.

Στάθη σ ευχαριστω για την απαντηση . Δεν νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος που λατρεύει να παίρνει φάρμακα , και ειδικά τοσο δυνατα φαρμακα οπως το gilenya .
Ομως οταν εισαι ασθενης αυτης της νοσου και εχεις περασει υποτροπές με τα συμπτώματα της ΣΚΠ , οπως μερικη τύφλωση , η να εισαι ετοιμος για καροτσάκι ( περπατουσα και μπερδευα τα ποδια μου ) και ειχα αρχίσει να σκέφτομαι πως θα ειναι η ζωη μου στο αναπηρικο καροτσακι . μετα οταν υπαρχει εστω και 1% να ξαναγυρίσεις σε αυτα δεν το διακινδυνεύεις.
Και όντως η γιατρος μου οταν της ειπα οτι σκέφτομαι να το σταματησω , μου πρότεινε αλλο φαρμακο .
Και οντως και εγω πιστεύω οτι η καλη πορεια μου τα τελευταία χρονια οφείλετε στις βιταμινες (ήμουν απο τους πρωτους που πηγαν στο γενετιστή ) στη καλη ψυχολογία ( ποτε δεν θεώρησα οτι αυτη η ασθενεα θα με αποτρέψει να κανω σχεδια για το μέλλον , σε κανενα τομέα , επαγγελματικό , προσωπικό , κτλ ) αλλα και σην γυμνασικη .
Τωρα αν βρω ενα ασφαλη τροπο να το σταματησω πιστεψε με θα ειμαι απο τους πρωτους που θα το κανουν .