• gilenya μετα απο tysabri

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #86233  από mplearkouda
 Σάβ Φεβ 23, 2013 10:13 am
Παιδιά έχει πάρει κανένας gilenya μετά απο διακοπή tysabri?
Στην Κύπρο τώρα αποφάσισαν να χορηγούν το gilenya, κι αυτό είναι υπό προυποθέσεις. Σε ασθενείς δηλαδή που δε μπορούν να πάρουν το tysabri(αλλεργία ή θετικοί στον ορρό κτλ).
Φεύγω απο ιντερφερόνες, και δεν μου δίνουν το χάπι, προτου πάω στο tysabri.
Από τα όσα έχω διαβάσει, το θεωρω εντελώς παράλογο και επικίνδυνο αυτό το προτόκολλο.
Δυο νευρολόγοι που μίλησα μαζί τους δεν παραδέχονται καν ότι μετά το tysabri υπαρχει rebound effect. Αρα δεν υπαρχει πρόβλημα κανένα κατα τα λεγόμενα τους να πάει κάποιος από το tysabri στο χάπι. Εγώ άλλα έχω υπόψη μου.
Πήρε κανένας το χάπι μετά από tysabri? Είναι όντως όπως τα λένε? Απλά αλλάζεις και δεν τρέχει τίποτα?
 #86265  από Π.Μ79
 Σάβ Φεβ 23, 2013 3:06 pm
Γι'αυτούς δεν τρέχει τίποτα απολύτως ;)

Το gilenya είναι το καινούριο trend, αλλά κάποιοι επιμένουν στο Tysabri, γιατί προφανώς οι θανάτοι και τα περιστατικά PML, δεν τους θορύβησαν καθόλου.
 #86296  από billios
 Σάβ Φεβ 23, 2013 11:31 pm
Επειδη δεν θα το παρουν αυτοι αλλα εσυ,φροντισε να τους κανεις γνωστα [παλι]τα 'ατυχες' περιστατικα τα οποια η' θα τα εχουν 'ξεχασει' η' δεν θα θεωρουν αξια σημασιας μπροστα στις μαγικες του δυνατοτητες :laughing-rolling: :laughing-rolling:
 #86299  από mplearkouda
 Κυρ Φεβ 24, 2013 12:19 am
Νομιζω το κλειδι στην προκειμενη περιπτωση ειναι τα 150 ευρουλακια παραπανω που στοιχιζει το χαπι σε σχεση με το tysabri. Φυσικα δεν το λένε ευθέως, το συγκαλύπτουν κάτω από ιατρικούς λόγους. Και όποια και να είναι η γνώμη του ασθενούς αγνοείται!!!
 #88929  από arianne
 Σάβ Απρ 20, 2013 5:27 pm
καλησπερα...εγω πηγα απο tysabri σε gillenya γτ ημουν θετικη στον ιο.αρχικα σταματησα το tysabri για 6 μηνες να καθαρισει ο οργανισμος..τοτε ξεκινησαν οι υποτροπες που 2 χρονια με tysabri δεν ειχα κανει..ξεκινησα ιουνιο το gillenya κ μετα απο 5 καλες υποτροπες κ νοσοκομειο το gillenya αρχισε επιτελους να δουλευει τον ιανουαριο..6 μηνες μετα...
ο λογος των υποτροπων ηταν αρχικα η διακοπη tyssbri και μετα οτι δεν δρα τοσο γρηγορα το gillenya διοτι εινσι χαπι κ οχι ενδοφλεβιο...
 #88944  από Maria77
 Σάβ Απρ 20, 2013 11:06 pm
Arianne k egw stamathsa twra to tysabri...tha ksekinhsw to xapi omws se 3 mhnes oxi se 6. Giati sou eixan pei 6?? Pragmatika me agxwnei poly h skepsh twn ypotropwn. Euxomai ola na pane kala. O giatros mou epimenei pws den yparxei kindynos kai stous 3 mhnes na ksekinhsw to gilenya...
 #88995  από arianne
 Δευ Απρ 22, 2013 1:33 pm
βασικα 3 ειχαμε πει αλλα οταν παιρνεις gillenya πρωτη φορα σε συνδεουν σε ενα μηχανημα για 6ωρες κ βλεπουν τους παλμους τις καρδιας..αυτο χρειαζετε κρεβατι κ δωματιο..αυτο με καθυστερησε.φλεβαρη εκοψα το tysabri...