• απογοητευση

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #76152  από arianne
 Σάβ Αύγ 11, 2012 10:55 am
σταματησα το τυσαμπρι το φλεβαρη λογω του ιου κ ξεκινησα τζιλενια 15 ιουνιου μεχρι να καθαρισει ο οργανισμος μου..απτις 15 εχω μπει 2 φορεσ για κορτιζονη..τη δευτερη φορα ενιωθα πολυ καλυτερα για καμια βδομαδα κ ξανα απτην αρχη.το δεξι μου χερι παρα πολυ μουδιασμενο κ αισθηση οτι κατι με σφιγγει καθε μερα κ περισσοτερο..δε μπορω ουτε να φαω,κ αλλου θελω να παει το χερι κ αλλου παει..οταν το αγγιζω νιωθω σαν να ειναι ξενο σωμα..
εκανα μαγνητικες παλι κ ολεσ σχεδον οι εστιεσ ειναι ενεργοποιημενες κ εχω κ μερικες καινουργιες.ο γιατρος ειπε οτι ειμαι σε μια μεγαλη υποτροπη κ να περιμενω το τζιλενια ναα δουλεψει κ να φυγουν οι ζεστες..
κανεις καμια παρομοια εμπειρια?
 #76153  από anosiairis
 Σάβ Αύγ 11, 2012 2:50 pm
Αrianne, καλημέρα,

Πέρασα τα ίδια και χειρότερα (πολύ χειρότερα) -τελικά οι γιατροί κατέληξαν ότι είναι αντίδραση (iris syndrome) από τη διακοπή του τισάμπρι (που το διέκοψα τον Οκτώβριο του 2011 λόγω ύπαρξης αντισωμάτων στον ιό της εγκεφαλοπάθειας). Ταλαιπωρούμαι από το Φεβρουάριο και πολύ πλύ αργά βελτιώνομαι. Θέλει φουλ φυσικοθεραπεία - εργοθεραπεία.

Δεν ξέρω αν είναι η περίπτωσή σου -ό,τι και νά΄ναι θέλει ψυχή να μη σε πάρει από κάτω.
Την αγάπη μου.
 #76166  από arianne
 Σάβ Αύγ 11, 2012 11:33 pm
αυριο παω για 3η δοση κορτιζονης μεσα σε 2 μηνεσ..τι να πω.............μαλλον δεν ειχα δει εως τωρα το πραγματικο προσωπο τις σκπ κ ομολογω πως τι φοβαμαι........