• NEUROASPIS PLP10

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #111633  από anastasis
 Πέμ Ιουν 11, 2015 8:08 pm
ΑΑΑαα, και κατι αναμενομενο θα λεγα...

http://apokalipsi.com/site/?p=7796
 #111637  από adrCy
 Πέμ Ιουν 11, 2015 8:54 pm
εγω αυτό που παρατήρησα με τα ω3 του σκευάσματος είναι οτι το DHA σε σχέση με το EPA είναι τριπλάσιο.
Σε διάφορα σκευάσματα ω3 που έψαξα παρατήρησα ότι το DHA ειναι λιγότερο σε ποσότητα από το EPA αλλά δε θυμάμαι αναλογία.. Μόνο σε ένα σκευασμα το DHA ήταν περισσοτερο από το EPA και αυτό κυκλοφορούσε μόνο σε Αμερική..
 #111638  από nanablue
 Πέμ Ιουν 11, 2015 10:25 pm
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να σας πω οτι γνωρίζω αρκετά καλά και τους 3 επιστημονες που είναι πίσω από αυτή την ανακάλυψη και οφείλω να πω ότι δεν βγήκαν και είπαν αυτά που είπαν έτσι αφθαίρετα.. Αυτή η προσπάθεια γίνεται χρόνια τώρα και σε χαμηλούς τόνους. Προσωπικά ο διατροφολόγος προσπάθησε να μου δώσει σε μικρές δόσεις αυτά τα συστατικά μεσα απο κάποια άλλα σκυασματα, απο τα οποία είδα μεγάλη διαφορά.

Τώρα όσο αφορά τους γκρινιάριδες του φορουμ που πίσω βρισκονται προσωπικά θέματα, θα πω να σταματήσουν να αποθαρρινουν εμάς τους υπόλοιπους που στην τελική δεν εχουμε καλύτερη λύση και να παραμείνουν στα συμβατικά φάρμακα! Η μισή θεραπεία είναι η θετική σκέψη. Αν κάποιος έχει αμφιβολίες πολύ απλά να μην το πάρει.

Εγώ είμαι στο 2ο μπουκαλι και νιώθω σούπερ!
Άσε που τα μαλιά μου και τα νύχια μου μακραίνουν πολυ.. :smile-muscle:
 #111645  από mplearkouda
 Παρ Ιουν 12, 2015 12:55 am
Lυπάμαι πραγματικά για την τάση που υπάρχει σε αυτό το φόρουμ να αλληλοεπιτιθόμαστε ο ένας στον άλλον.
Το μόνο που είπα, είναι ότι είμαι δύσπιστη με τους πάντες και τα πάντα πλεον.
Ευχαριστώ για την παρατήρηση για το bmj και το impact factor. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Αν και το ίδιο το περιοδικό στην ιστοσελίδα του αναφέρει ότι τα κριτήρια για δημοσίευση στο open version δεν είναι τόσο αυστηρά, από πλευράς να πρέπει να υπάρχει innovation κτλ. Δεν ξέρω, τι να πω. Απλά την σκέψη μου είπα να μοιραστώ μαζί σας, κακώς προφανώς.
Αντιλαμβάνομαι ότι είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει για τα συγκεκριμένα θέματα και να κάνει ότι ο ιδιος θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Για την τάση που υπάρχει στο φόρουμ για απαξίωση της συμβατικής ιατρικής, δεν βλέπω να έχει κανένας πρόβλημα αν και αρκετοί τα παίρνουν ακόμα τα συμβατικά φάρμακα. Κάποιοι φαίνεται δεν μπορούν να δεχτούν ότι κάποιοι από μας είναι δύσπιστοι όχι μόνο με την συμβατική ιατρική αλλά και με οτιδήποτε άλλο.
Και επειδή η ελπιδα πεθαίνει πάντα τελευταία, θα το δοκιμάσω κι εγώ αυτό το σκεύασμα, δεν έχω τίποτε να χάσω. Αλλά προτιμώ τελικά να κρατώ μικρό καλάθι.

(Προσωπικό θέμα με τους τρεις κυριους δεν έχω κανένα. Τους δυο ούτε καν τους γνωρίζω. Με τον ένα εκ των τριων έχω ξαναγράψει εδώ ότι δεν είχα καλή εμπειρία σε ιατρικό επίπεδο, όχι προσωπικό)
 #111650  από dm123
 Παρ Ιουν 12, 2015 12:10 pm
anastasis έγραψε:ΑΑΑαα, και κατι αναμενομενο θα λεγα...

http://apokalipsi.com/site/?p=7796

Μόνο αυτό βρήκαν να πούν..εγώ αναμένω να πουν για την συμμετοχή τους σε κύκλωμα παιδεραστίας, για την ανάμειξή τους σε κατασκοπεία στη Ρωσία, για την δωροδοκία της uefa σε παιχνίδι Κυπριακής ομάδας, ακόμα και για την σύσταση συμμορίας ανάδειξης νικητών στην EUROVISION..

Mplearkouda μην κολλάς..έδωσες μία πληροφορία που έκανες κάποιους αναγνώστες να το ψάξουν όπως και εγώ..λίγο είναι αυτό;

..και για το μικρό καλάθι, αλήθεια πιστεύεις ότι κάποιος από εμάς κρατάει μεγάλο καλάθι; Αφού και αυτοί οι ίδιοι οι ερευνητές μιλάνε για ποσοστά..Είναι νευροπροστατευτικό σκεύασμα όχι πανάκεια..Και εννοείται σε άλλους θα έχει όφελος και σε άλλους καμία επίδραση. Οι μεν θα βγουν και θα μιλούν διθυραμβικά και οι άλλοι κατηγορώντας θεούς και δαίμονες (βλ. Γεωργακόπουλος).

Μόνο όταν βρούν την αιτία του προβλήματος θα μιλάμε για μεγάλο καλάθι. Και τότε πίστεψέ με, Θεό θα την κάνω την συμβατική νευρολογία στον τομέα της σκλήρυνσης(διότι η απαξίωση εντοπίζεται μόνο εκεί και όχι στο σύνολο της συμβατικής ιατρικής, αλίμονο!) και θα δεχτώ την όποια θεραπεία προτείνουν
 #111656  από anastasis
 Παρ Ιουν 12, 2015 3:39 pm
Καλησπερα και παλι παιδια. Σημερα ειχα απαντηση μεσω mail απο τον γιατρο μου σχετικα με το σκευασμα και η αληθεια ειναι οτι με προβληματισε.

Σας παραθετω την απαντηση και εσεις βγαζετε τα συμπερασματα σας.

"κ. Ρ.
Έριξα μια ματιά στη μελέτη που κάναν στην Κύπρο για το PLP10. Είχε πολύ σημαντικούς περιορισμούς ως μελέτη. Δε νομίζω ότι κανείς μπορεί να βγάλει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα με τα δεδομένα που υπάρχουν επί του παρόντος. Δεν επαρκουν για να συστήσω το σκεύασμα ως αγωγή. Ξέρετε πόσα σκευάσματα δίνουν κάποιο πιθανό θετικό αποτέλεσμα σε τέτοιου τύπου μελέτες; Αλίμονο αν καθε ένα από αυτά τα δοκιμάζαμε στους ασθενείς μας.
Με εκτίμηση,
Γ.Κ"

ΥΓ. Τα ονοματα τα τροποποιησα για ευνοητους λογους.
 #111658  από mplearkouda
 Παρ Ιουν 12, 2015 4:04 pm
Η αληθεια ειναι οτι διαβαζουμε συνεχως διαφορα ελπιδοφορα.Οσοι ειναι εξω απο το χορο νομιζουν οτι η νοσος ειναι πληρως σε ελεγχο με τα οσα διαφημιζονται κατα καιρους στον τυπο.Θελω επιτελους να παρω μεγαλο καλαθι και να το δω να γεμιζει ομως...!
Eυχαριστουμε ανασταση για τις πληροφοριες απο το γιατρο σου.Με τις πενιχρες γνωσεις που εχω κ εγω αυτο καταλαβα για τη μελετη.Πολλοι περιορισμοι πολλες επιφυλαξεις επομενως για γενικευμενα συμπερασματα
Ας ειναι.Παρηγγειλα ηδη ενα μπουκαλακι απο το φαρμακειο προς 50 ευρα κ βλεπουμε..Απο οτι διαβαζω χρειαζεσαι 2 το μηνα δηλ 100 ευρω.Ειναι αρκετα λεφτα.Ευχομαι να κανει κατι τουλαχιστον...
Θα ρωτησω κ εγω το δικο μου γιατρο σε λιγο μπου θα τον δω να δουμε τι θα πει.
 #111661  από Yiannis
 Παρ Ιουν 12, 2015 5:35 pm
mplearkouda έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι διαβαζουμε συνεχως διαφορα ελπιδοφορα.Οσοι ειναι εξω απο το χορο νομιζουν οτι η νοσος ειναι πληρως σε ελεγχο με τα οσα διαφημιζονται κατα καιρους στον τυπο.Θελω επιτελους να παρω μεγαλο καλαθι και να το δω να γεμιζει ομως...!
Eυχαριστουμε ανασταση για τις πληροφοριες απο το γιατρο σου.Με τις πενιχρες γνωσεις που εχω κ εγω αυτο καταλαβα για τη μελετη.Πολλοι περιορισμοι πολλες επιφυλαξεις επομενως για γενικευμενα συμπερασματα
Ας ειναι.Παρηγγειλα ηδη ενα μπουκαλακι απο το φαρμακειο προς 50 ευρα κ βλεπουμε..Απο οτι διαβαζω χρειαζεσαι 2 το μηνα δηλ 100 ευρω.Ειναι αρκετα λεφτα.Ευχομαι να κανει κατι τουλαχιστον...
Θα ρωτησω κ εγω το δικο μου γιατρο σε λιγο μπου θα τον δω να δουμε τι θα πει.


καλα κανετε φιλοι μου και ροτατε τους γιατρους σας αλλα ξεχνατε κατι πολι βασικο.. ποιους χρισιμοποιουν οι φαρμακευτικες εταιρειες για να προοθουν τα φαρμακα τους. Εμενα η μιπως εσενα.... τροφη για σκεψη. Δευτερον, ας μας πει ο κιριος γιατρος με την απαντιση εστω και ενα αλλο παρομιο (οπως λεει) σκευασμα που υπαρχει στο εμποριο που να εχει πισω του εστω και καποιο ιδος μελετης με τους οπουςδιποτε περιορισμους.. Ουτε και ενα.. ουτε και αυτος θα σας πει γιατι αρεσκονται οι γιατροι στο οτι τους λεν οι φαρμακευτηκες και μηδενιζουν ολα τα αλλα.. ιδιως οταν αυτα προερχονται απο φυσικους πορους. Τριτο, τι καινουργιο μας λεει ο κυριος γιατρος αφου τους περιορισμους τους αγραφουν και οι ιδιοι οι επιστημονες μεσα στο δημοσιευμενο σινγραμμα... το μονο που λεει ο κυριος γιατρος ειναι οτι δεν θα το σιστισει... και ρωταω. Που θα κριφτει ο κιριος αν και στα αλιθεια δουλευει... Δωστε την απαντηση εσεις. Οι περισσοτεροι απο εμας περνουμε ομεγα 3 και χιλια αλλα διο. Τρεχουμε Βραζιλια, Υεμενη, Τουρκμενισταν γιατι ακουμε για ενα βοτανο... αυτο δηλαδη ειναι δηλιτηριο?? Επειδη ειλικρινα ερχονται καποιοι ανθρωποι και λενε τι παρατηρισαν σε καποους απο εμας οταν πηραν αυτο το σκευασμα να τους στησουμε στον τοιχο?? Εγω προσωπικα αν και Ελλαδιτης γνωριζω ανθρωπο που ηταν στην προηγουμενη μελετη για αυτο το σκευασμα και εκανε σαν τρελλος περιμενοντας το... αυτος δηλαδη ειναι απο αλλο πλανητη η απλα ειναι ο καποιος αλλος και οχι εγω.. Στο κατω κατω το συνκεκριμενο ειναι διατροφικο συμπληρωμα και δεν χρειαζεται συνταγη.. Στηριζετε στον καθε ενα απο μας αν θελησει να το δοκιμασει, αν και χριαζετε 4-6 μηνες σινεχους προσληψης για ολοκλιρομενα αποτελεσματα..Εγω προσωπικα απλα θελω να πω ενα ευχαριστω στους κυριους που παλευουν για να σωσουν εμας και ο Θεοσ να τους δινει δυναμη.Καποιος παρα πανω περνει το δευτερο μπουκαλι και λεει οτι νοιωθει σουπερ!!!! Και εγω το ιδιο θα κανω για να νοιωσω σουπερ και εσεις ρωτατε τον οποιο κιριο γιατρο που δεν εχει ιδεα απο αυτα..
 #111720  από dm123
 Δευ Ιουν 15, 2015 10:14 am
Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα;..Ακόμα και τώρα που βγαίνει κάτι επίσημα και τώρα αμφιβολίες..Θα δανειστώ ένα διάλογο από μία παράσταση: "Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει;..όχι..η Ελλάδα ποτέ δεν μαθαίνει"...

Πιάνει και την γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στον ελληνικό χώρο αλλά πιάνει και την δική μας περίπτωση..

Καληνύχτα μας και επίσημα!!
 #111724  από litsa
 Δευ Ιουν 15, 2015 10:42 am
Δοκιμάστε!! δεν χάνουμε κάτι...

και εγώ δοκιμαστής στις βιταμίνες είμαι... πειραματόζωο... ε και?
θα δείξει η ιστορία!!!

:smile-flower: :smile-flower: :smile-sun:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23