• Μεθοτρεξάτη

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #108107  από GeorgiaB
 Πέμ Δεκ 18, 2014 8:18 pm
Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς την μεθοτρεξάτη. Ξέρω ότι είναι για την ρευματοειδή αρθρίτιδα αλλά κάποιοι γιατροί την προτείνουν. Τη δοκίμασε κανείς;
 #110096  από panos59
 Παρ Μαρ 20, 2015 10:00 am
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panos59 την Παρ Μαρ 20, 2015 9:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #110098  από Greg
 Παρ Μαρ 20, 2015 12:08 pm
Ειναι μυστικο το οποιο δεν πρεπει να μαθουμε οι υπολοιποι?
 #110100  από panos59
 Παρ Μαρ 20, 2015 12:32 pm
(ωραία λοιπόν ... και για να μην γίνομαι αινιγματικός...)

Ναι, την μεθοτρεξάτη, μου τη δίνει εδώ και 9(??) 10(??) χρονάκια ΚΑΙ ο ''δικός μου'' νευρολόγος ''στα πλαίσια ανοσοτροποποίησης''....
[4 μικρούλικα χαπάκια των 2,5mg, μια φορά τη βδομάδα]
(έχω διαγνωστεί θετικός σε: ΣΚΠ, και μάλιστα δευτερογενώς προϊούσας μορφής)

Ξέρω ότι στοχεύει κύρια στην αντιμετώπιση άλλων παθήσεων, αλλά ξέρω επίσης και ότι κάποια ''σχολή'' νευρολόγων ΔΙΝΕΙ μεθοτρεξάτη στην m/s, στα πλαίσια ανοσοτροποποίησης...

Ενόψει επιτροπών ΚΕΠΑ επισκέφθηκα, εξετάστηκα και πήρα γνωμάτευση ΚΑΙ από δντη Νευρολογικής Κλινικής Κρατικού Νοσοκομείου.
Και τις 3 φορές που με είδε (και με ρώτησε ιστορικό και φάρμακα) ΔΕΝ του φάνηκε παράξενο το ότι έπαιρνα ιντερφερόνη και/ή μεθοτρεξάτη...
Λες και είναι γνωστό και σύνηθες ''σχήμα'' φαρμακευτικής αγωγής για ΣΚΠ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panos59 την Παρ Μαρ 20, 2015 9:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.