• γ σφαιρίνη

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #103582  από Γιάννης
 Πέμ Ιουν 05, 2014 4:55 pm
Αυξημένη σπαστικότητα, αυξημένη κόπωση και γενικώς δείγματα επιδείνωσης.
Η γιατρός μου πρότεινε γ σφαιρίνη, έχει δοκιμάσει κανείς;
Για πείτε εντυπώσεις...
 #103583  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Ιουν 05, 2014 7:27 pm
Γιάννη μου η πρώτη αγωγή που έκανα, με τη διάγνωση δηλαδή, ξεκίνησα γ' σφαιρίνη και κράτησε 5 χρόνια, παράλληλα με ιντερφερόνη.
Αν με ρωτάς αν με ωφέλησε, θα σου πω δεν ξέρω. Πάντως κάποιοι συμπάσχοντες που συναντούσα κάθε μήνα στο νοσοκομείο, έλεγαν ότι μόλις τελείωνε ο μήνας και λίγο πριν την επόμενη δόση, ένοιωθαν κατάπτωση.
Είναι ακίνδυνη μάλλον να δοκίμαζες :smile-thinking:
 #103592  από Στάθης
 Παρ Ιουν 06, 2014 1:08 am
Αυτό νομίζω έχει κάτι να κάνει με το πλάσμα στο αίμα, γίνεται επανεκκίνηση στο ανοσοποιητικό... :occasion-birthdaymulticolor:

Ηταν η πρώτη θεραπεία που μου είχαν προτείνει :dance: . !!

Μου ακουγόταν πολύ Hardcore Γιάνναρε... Ψάξε στα goole και για Intravenous Immunoglobulin MS, τι γνώσεις μπορείς να βρεις :techie-typing:
και αποφασίζεις.


---------------------------------
immunoglobulin G

Ορισμός:
Η κυρίαρχη ανοσοσφαιρίνη στον ορό. Λόγω του ότι διέρχεται τον πλακουντιακό φραγμό, η είναι σημαντική στην παροχή ανοσίας στο έμβρυο πριν την γέννηση. Αποτελεί το βασικό αντίσωμα έναντι αντιτοξινών, ιών και βακτηρίων. Επίσης, ενεργοποιεί το συμπλήρωμα και δρα ως οψωνίνη. Ως γ-σφαιρίνη, η IgG μπορεί να χορηγηθεί για την παροχή προσωρινής αντίστασης στην ηπατίτιδα ή σε άλλες νόσους.

---------------------------------
 #103593  από βικυ
 Παρ Ιουν 06, 2014 8:38 am
Γιαννη,για την γ σφαιρινη δεν ξερω,αυτο που ξερω ειναι πως θελω να συνελθεις γρηγορα. :smile-muscle:
Αντε γιατι......
 #103595  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 06, 2014 8:57 am
Μου το πρότεινε και θα δούμε τους επόμενους μήνες, ούτως ή άλλως έχει μία διαδικασία ώστε να εγκριθεί γιατί δεν θεωρείται φάρμακο για τη σκλήρυνση και είναι ακριβό.
Από δευτέρα αρχίζω κορτιζόνη, μου είπε για σχήμα αλλά εγώ με δημοκρατικές διαδικασίες επέλεξα χάπια, δυσκολότερη φάση αλλά και ευκαιρία για δίαιτα :happy-cheerleadersmileyguy:

Τι να ψάξω βρε Στάθη, για ψαξίματα είμαι; Βλέπω ότι διαγνώστηκα πριν τέσσερα χρόνια και με έχει πηδήξει γρήγορα-γρήγορα. Θεωρώ τη γιατρό μου πολύ συνεννοήσιμο άνθρωπο, δεν πιέζει και σε αφήνει να συμμετέχεις στην τελική απόφαση, άρα... :confusion-waiting:
 #103596  από βικυ
 Παρ Ιουν 06, 2014 9:05 am
Της κορτιζονης το καναμε..........
Καλη επιτυχια Γιαννη.....ευχομαι ολα να πανε καλα.....ενημερωνε μας!!!!
 #103597  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 06, 2014 10:48 am
Ή που θα γίνω fit δρομέας μεγάλων αποστάσεων ή που θα γίνω κροταλίας φαρμακερός και θα σούρνομαι απειλητικά...


Βικούλα :romance-kisscheek:
 #103598  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 06, 2014 10:56 am
Κωνσταντίνα έγραψε:Γιάννη μου η πρώτη αγωγή που έκανα, με τη διάγνωση δηλαδή, ξεκίνησα γ' σφαιρίνη και κράτησε 5 χρόνια, παράλληλα με ιντερφερόνη. <br abp="1191">Αν με ρωτάς αν με ωφέλησε, θα σου πω δεν ξέρω. Πάντως κάποιοι συμπάσχοντες που συναντούσα κάθε μήνα στο νοσοκομείο, έλεγαν ότι μόλις τελείωνε ο μήνας και λίγο πριν την επόμενη δόση, ένοιωθαν κατάπτωση.<br abp="1192">Είναι ακίνδυνη μάλλον να δοκίμαζες :smile-thinking:
Μάλλον πρέπει να μου τα πεις αναλυτικά, θα σε πάρω...



Στάθης έγραψε:Ορισμός:Η κυρίαρχη ανοσοσφαιρίνη στον ορό. Λόγω του ότι διέρχεται τον πλακουντιακό φραγμό, η είναι σημαντική στην παροχή ανοσίας στο έμβρυο πριν την γέννηση. Αποτελεί το βασικό αντίσωμα έναντι αντιτοξινών, ιών και βακτηρίων. Επίσης, ενεργοποιεί το συμπλήρωμα και δρα ως οψωνίνη. Ως γ-σφαιρίνη, η IgG μπορεί να χορηγηθεί για την παροχή προσωρινής αντίστασης στην ηπατίτιδα ή σε άλλες νόσους.
Καλός μου ακούγεται ο ορισμός... ή όχι;
 #103605  από sofia13
 Σάβ Ιουν 07, 2014 12:07 am
Γιάννη, κορτιζόνη έκανα... δε λέει τίποτα.
γ-σφαιρίνη κάνει και η Ορθούλα Παπαδάκου.
Παλικάρι μου , όλα καλά να σου πάνε ότι κι΄αν κάνεις βρέ !
Και να μαθαίνουμε τα νέα σου, εντάξει;;;
 #107476  από Γιάννης
 Παρ Νοέμ 21, 2014 9:16 pm
Έκανα την πρώτη δόση την τετάρτη, τρία μπουκάλια γ-σφαιρίνη και καπάκι 1g κορτιζόνα. Πρώτες εντυπώσεις...το boostάκι που μου έλεγαν όσοι την έχουν δοκιμάσει όντως ισχύει, μου ελλάτωσε κατά πολύ το μούδιασμα στα πόδια και ιδίως στα γόνατα και βλέπω βελτίωση (μικρή) στη σπαστικότητα και στη δυσκαμψία. Να δούμε πόσο θα κρατήσει. Επαναλαμβάνω ότι η γιατρός μου σχεδόν μου επέβαλε ΚΑΙ την κορτιζόνα.
Η χορήγηση εγκρίθηκε για ένα χρόνο ανά τρίμηνο.
Αυτά, θα ενημερώνω.