• Ερώτηση για αναλγητικά

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #42535  από Blacksand
 Δευ Νοέμ 01, 2010 2:55 pm
Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω για το πότε θα ήταν ¨λογικό" να κόψω τα ντεπόν μετά την ένεση.
Παίρνω τώρα ένα χρόνο+ και μερικά πειράματα που έκανα, να μην πάρω μετά την ένεση, με τσάκισαν!

Απλά ανησυχώ μήπως απο τα πολλά ντεπόν πάθει τίποτις το στομάχι μου.
 #42537  από FANTOMAS
 Δευ Νοέμ 01, 2010 3:52 pm
Δυστυχώς θα σου πω κάτι τετριμμένο: με τον γιατρό σου το συζήτησες ?
 #42540  από Blacksand
 Δευ Νοέμ 01, 2010 4:07 pm
"Στη μάνα σου το πες?"

Ναι αλλά δεν πήρα και πού σαφή απάντηση απο τον γιατρό.
"Δες άμα μπορείς να τα ελαττώσεις ,αού-ξέρω'γω,και βρές το μόνος σου και τα @@κια μου κουνιούνται.
Βασικά ρωτάω εδώ για να δώ αν κανείς τα έχει κόψει τελείως και κατά πόσο τους ενοχλεί η ένεση.

(πολύ πιθανόν να έχει ξανασυζητηθεί εδώ)
 #42542  από Γιάννης
 Δευ Νοέμ 01, 2010 4:11 pm
Blacksand έγραψε:Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω για το πότε θα ήταν ¨λογικό" να κόψω τα ντεπόν μετά την ένεση.
Παίρνω τώρα ένα χρόνο+ και μερικά πειράματα που έκανα, να μην πάρω μετά την ένεση, με τσάκισαν!

Απλά ανησυχώ μήπως απο τα πολλά ντεπόν πάθει τίποτις το στομάχι μου.
Τι συμπτώματα έχεις; Τα έχεις κάθε φορά;
Το depon (σύμφωνα με μια παλιά διαφήμιση) δεν πειράζει το στομάχι, πειράζει όμως το σηκώτι
 #42545  από FANTOMAS
 Δευ Νοέμ 01, 2010 4:24 pm
Αυτο που λες φιλε το παθενα εγω 10 χρονια πηγαινα στον ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ με 10 απορίες και γυρναγα σπιτι με 15 ΟΛΑ ΘΟΛΑ ΟΛΑ ΧΛΩΜΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΗΛΑΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ τιποτα ξεκαθαρο.

Εδω δεν μπορουν να σου δωσουν μια απλη απαντηση, σκεψου θα μπορουν να σε ΄΄θεραπευσουν΄΄?
 #42558  από Blacksand
 Δευ Νοέμ 01, 2010 5:56 pm
@ Γιάννης: ναι έχω κάθε φορά που δοκιμάζω να μην πάρω, πολύ βαρύ κεφάλι+ζαλάδα+πονοκέφαλο,τι hungover και μ@λ@κίες...,σαν να έχω 40 πυρετό και βάλε.
Κυρίως βαρύ κεφάλι.

@FANTOMAS:
FANTOMAS έγραψε:Εδω δεν μπορουν να σου δωσουν μια απλη απαντηση, σκεψου θα μπορουν να σε ΄΄θεραπευσουν΄΄?
Και εγώ το σκεφτόμουνα που στην προηγούμενη υποτροπή έλεγα
-"γιατρέ βουίζουν τα αυτιά μου"
-δε με ανησυχεί αυτό
-άμα το είχες εσύ ούτε εγώ θα ανησυχούσα
-θα περάσει μην ανησυχείς
-πότε γιατρέ?έχουν περάσει 2 μήνες
-υπομονή

Πάω σε μια νευρολόγο στο Ρέθυμνο
-"γιατρέσα μου βουίζουν τα αυτιά μου"
-δε με ανησυχεί αυτό
-άντε πάλι τα ίδια
-πάρε 2 στεντόν και ξεμπέρδεψες\

και όντως σε 2 μέρες μου είχε περάσει.Και λέω ρε ο άλλος ούτε σ'αυτό το απλούστατο δεν μπορούσε να με βοηθήσει,θα με βοηθήσει στη σκλήρυνση??
Kαλά ίσως να γίνομαι υπερβολικός απλά θέλω να σου πώ οτι συμφωνώ με την άσχημη αντιμετώπιση ορισμένων.......όχι όλων όμως.
Δεν μένω ούτε στον πρώτο και να πώ "όλοι οι γιατροί είναι μαλάκες"
ούτε και στην δεύτερη που με βοήθησε μέσα σε 2 μέρες.

Γιατροί=άνθρωποι =παρλαπίπες/σωστοί, ευγενικοί/αγενέστατοι, λειτουργοί/έμποροι κτλ/κτλ
Τόσα έζησα,τόσα ξέρω,τόσα λέω
 #42566  από georgeand
 Δευ Νοέμ 01, 2010 7:08 pm
Blacksand έγραψε:Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω για το πότε θα ήταν ¨λογικό" να κόψω τα ντεπόν μετά την ένεση.
Παίρνω τώρα ένα χρόνο+ και μερικά πειράματα που έκανα, να μην πάρω μετά την ένεση, με τσάκισαν!

Απλά ανησυχώ μήπως απο τα πολλά ντεπόν πάθει τίποτις το στομάχι μου.

βασικα τη ενεση κανεις εμενα το avonex μετα απο κανενα εξαμηνο δεν μου εφερναι κανενα συμπτομα αλα τo rebif τωρα με ξεσκισει ειδικα οταν ειμαι κουρασμενος η λιγο αδιαθετος με τσακισει
το ντεπον εγω το περνω καμια ωρα μετα την ενεση γιανα εξησοροποισω την ωρα της επιδρασεις του με την εναρση τον συμπτοματων της ενεσης μην πεινεις ντεπον την επομενη της ενεσης για τον πονοκεφαλο εμενα μετα απο λιγο μου περναει στο ξεκαρφοτο οπως ερχεται και αν κανεισ rebif προσπαθεισε να μην χανεις ουτε μια ενεση γιατι στην επομενη θα εισαι με τα ντεπον στην τσεπη και προσπαθεισε να την κανεις πανω κατω την ιδια ωρα καθε φορα :confusion-seeingstars:
 #42571  από Μαρία
 Δευ Νοέμ 01, 2010 8:08 pm
Η απάντηση του γιατρού ήταν, το πας όπως σε πάει.
Αν είσαι καλά δεν παίρνεις depon.
Εμένα δεν σταμάτησε ποτέ να με πειράζει η Avonex και μετά και από κάποια άλλα προβλήματα άλλαξα θεραπεία. :eusa-dance:
 #42576  από efi
 Δευ Νοέμ 01, 2010 9:09 pm
emena basika....kalhspera katarxhn....pou kanw rebif....exw kapoia syptwmata dekatwn.....zalades atonias synhthws otan eimai kourasmenh...ligotero spania otan eimai 3ekourasth...gnwmh mou...na arxiseis na perneis kanena miso nteponaki ...gia ena diasthma den eperna katholou alla pleon logo douleias wres wres to xreiazomai.....eidika tis deyteres...de 3erw gt alla ayth h enesh ths deyteras mou bgazei dekata syxna pykna....filiaaaaa
 #42578  από passenger
 Δευ Νοέμ 01, 2010 11:22 pm
Εμενα το αβονεξ τα 4-5 χρονια που το επερνα μου εκανε παντα τα ιδια συμπτωματα. Δεν γινονταν να μη παρω ντεπον πριν και μετα ανα 4 ωρες περιπου 3-4 ντεπον. Με το κοπαξον που παιρνω τωρα, εκτος του οτι δεν ποναει, δεν εχω και κανενα απολυτως συμπτωμα. Μετα την ενεση που την κανω περιπου 4 το απογευμα, παω κατ ευθειαν για δουλεια η οτιδηποτε αλλο. :whistle: :whistle: :whistle: