• ΕΛΑΙΟ ΝΥΧΤΟΛΟΥΛΟΥΔΟΥ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #70696  από elpida
 Τετ Απρ 25, 2012 6:57 pm
Γνωρίζεις κανείς κάτι σχετικά με το έλαιο νυχτολούλουδου;
Κάπου διάβασα ότι μας βοηθάει.
Είναι όντως έτσι ή η κάθε εταιρεία προκειμένου να πουλήσει μας πλασάρει ότι θέλει;!
 #70703  από Γιάννης
 Τετ Απρ 25, 2012 8:44 pm
Μόνο ο Chuck Norris ξέρει τι μας πουλάνε αυτές οι εταιρείες
Που βρίσκουν άραγε τόσο πολύ ιχθυέλαιο και βασιλικό πολτό εεεεεεεεε;
 #70726  από Κώστας
 Πέμ Απρ 26, 2012 9:52 am
Είμαι σίγουρος πως η θεραπεία του προβλήματός μας βρίσκεται κρυμένη κάπου μέσα στη φύση!
Ένα άγγιγμα μιας πεταλούδας, λίγη γύρη από κάποιο φυτό της Μαδαγασκάρης, ο χυμός του μίσχου ενός Εντελβάις και ποιος ξέρει τι άλλο.
Αλλά ναι!!!
Κάθε εταιρεία προκειμένου να πουλήσει μας πλασάρει ότι θέλει;!
 #70744  από elina
 Πέμ Απρ 26, 2012 11:51 am
Το έλαιο νυχτολούλουδου (evening primerose oil) κάνει καλό στο δέρμα και βοηθάει και στους πόνους περιόδου....
 #70749  από Teo
 Πέμ Απρ 26, 2012 1:56 pm
Γιάννης έγραψε:Μόνο ο Chuck Norris ξέρει τι μας πουλάνε αυτές οι εταιρείες
Που βρίσκουν άραγε τόσο πολύ ιχθυέλαιο και βασιλικό πολτό εεεεεεεεε;
Ωπα μη μπερδευόμαστε. Το ιχθυέλαιο είναι αντιοξειδωτικό και ο βασιλικός πολτός για ενέργεια και βιταμίνες. Κανείς δεν είπε οτι είναι θεραπείες. Επίσης, υπάρχουν και τα δύο σε μεγάλες ποσότητες στη φύση. Αν παίρνεις πολτό απο φαρμακείο κακώς είναι η προσωπική μου άποψη. Ψαξε βρες κανενα μελίσσοκόμο. Οσο για το ιχθυέλαιο μπορείς να τρως καθημερινα σολωμο.
 #70764  από Vassiliki
 Πέμ Απρ 26, 2012 7:02 pm
και εμένα μου έχουν πει ότι βοηθάει και το παίρνω ανελλιπώς εδώ και έναν χρόνο.
Επειδή το αγοράζω και σε υγρή μορφή το προσθέτω και στις σαλάτες ;)


όντως, όμως, προωθείται κανονικά για μαλλιά, νύχια και για πόνους περιόδου...

νομίζω (αν θυμάμαι καλά) ότι υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ σε άλλη κατηγορία, κοίταξε το λίγο
 #70767  από Γιάννης
 Πέμ Απρ 26, 2012 8:29 pm
Teo έγραψε:Επίσης, υπάρχουν και τα δύο σε μεγάλες ποσότητες στη φύση
Τόσο μεγάλες ώστε χιλιάδες εταιρείες να διατείνονται ότι πουλάνε "καθαρά" αυτά τα προϊόντα με τις αναγραφόμενες περιεκτικότητες στα ευεργετικά συστατικά; Έχω σοβαρές αμφιβολίες.
 #70800  από Teo
 Παρ Απρ 27, 2012 9:53 am
Γιάννης έγραψε:
Teo έγραψε:Επίσης, υπάρχουν και τα δύο σε μεγάλες ποσότητες στη φύση
Τόσο μεγάλες ώστε χιλιάδες εταιρείες να διατείνονται ότι πουλάνε "καθαρά" αυτά τα προϊόντα με τις αναγραφόμενες περιεκτικότητες στα ευεργετικά συστατικά; Έχω σοβαρές αμφιβολίες.
Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς πολύ απλά να μην τα παίρνεις. Αλλά οι ποσοτητες τους στις συσκευασίες είναι τοσο μικρές που ναι μπορούν να αντλούνται ολα απο τη φύση. Οσο για τον βασιλικό πολτό, δεν μπορεί να φτιαχτεί από ανθρωπο. δεν μπορεί ο ανθρωπος να κανει αυτό που κανει η μέλισσα. Αν ήταν έτσι θα έφτιαχνε και μέλι (όλοι γνωριζουμε φανταζομαι οτι αυτό δε γίνεται) Δε χρειάζεται να είμαστε καχύποπτοι με τα πάντα.

Πάντως εγώ που δεν παίρνω ιχθυέλαιο, φροντίζω να τρωω αρκετά συχνά σολωμό. είναι εξαιρετικά πλούσιος σε ω3 και έχει και πολύ ωραία γεύση!!! (περι ορέξεως αυτό βέβαια)
 #70801  από Γιάννης
 Παρ Απρ 27, 2012 10:03 am
Στα λόγια μου έρχεσαι, αυτό που έγραψα αφορούσε στην ακόρεστη δίψα για χρήμα των φαρμακοβιομηχανιών και συμπληρωματοβιομηχανιών δύο κλάδων οι δραστηριότητες των οποίων μας αφορούν άμεσα.

Οι συμπαθείς κλάδοι των μελισσοκόμων και των ψαράδων είναι φίλοι μας. :-D
 #70829  από billios
 Παρ Απρ 27, 2012 11:33 pm
Και οι γερμανοι επισης :teasing-neener: