• Υδροθεραπεία και σκπ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #35806  από litsa
 Δευ Αύγ 09, 2010 2:24 pm
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: χαιρετώ το λαό του φόρουμ..
ηθελα να ρωτήσω αν στην σκπ ,την κυρά φίλη μας δηλ, της αρεσει η υδροθεραπεία ..
κοινώς εισαι σε μια μπανιερα με νερό που πεφτει με πιεση πάνω σου...= υδρομασάζ..

βέβαια εχω και κοιλες στους δίσκους ... μάλλον πρεπει να ψιλορωτήσω τους γιατρούς μου?? :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :banana-stoner:

η πιεση του νερού επηρεάζει τα νεύρα ?
οι τις παλιές βλάβες??
:character-oldtimer: :think: :think: :think: :think:
 #35808  από FANTOMAS
 Δευ Αύγ 09, 2010 3:52 pm
Εγω βγαίνοντας απο το υδρομασαζ αισθανομαι το ποδι αρκετα πιο ''ελαφρυ'' και λιγότερο ''σφιγμένο'' απο οτι πριν (δεν ξερω αν οι χαρακτηρισμοι ειναι ευστοχοι) αλλα απο την επόμενη ημερα παλι το ιδιο.....
 #35809  από Νικος
 Δευ Αύγ 09, 2010 4:50 pm
χωρίς να έχω εμπειρία στο θέμα μόνο καλό βλέπω οτι μπορεί να κάνει η υδροθεραπεία

α. Ρίχνεις την θερμοκρασία σώματος μέσα στο νερό με αποτέλεσμα όλα να δουλεύουν
καλύτερα έστω και για λίγο
β. Τονώνεις την ψυχική σου διάθεση αφού είσαι σε κάτι σαν spa
 #35811  από litsa
 Δευ Αύγ 09, 2010 5:04 pm
:banana-stoner: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
ρωτάω γιατί δεν μπορώ να ξερω τι μπορεί να σκεφει η κυρία σκπ...

ναι ειναι κάτι σαν θαλασο σπα... και λενε οτι χάνεις κιλα.. σε συνδυασμό με διατροφή βέβαια...
η πιεση του νερου ήταν μέτρια και το νερό δροσερο δηλ στους 30 βαθμούς ..την άλλη φορά θα το κάνω πιο κρύο και με καθόλου αερα στην πλάτη...

βασικά εχω παρει 12 κιλά απο την δευτερη φορά που εκανα κορτιζόνη πριν 2 χρονια..

εάν σκεφτω οτι με επισκέπτεται ανα διετια τότε ειμαι μες στον φόβο για κάθε τι κάνω...


ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!!!!!!! :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
 #35813  από Π.Μ79
 Δευ Αύγ 09, 2010 6:03 pm
Η κρυοθεραπεία είτε είναι με κρύο νερό είτε με παγοκύστες κλπ, προσφέρει πολλά.

1) Μειώνει την πιθανότητα φλεγμονής.
2) Μειώνει ήδη υπάρχουσες φλεγμονές.
3) Προσφέρει μυική χαλάρωση.
4) Βοηθά στην απομάκρυνση καματογόνων ουσιών από τους μυς.
5) ''Ξεκουράζει'' τους μυς και τις αρθρώσεις.

Φίλε Σταύρο, ο μόνος τρόπος να αυξηθεί η ένταση ενός μυός με κρύο νερό, είναι αν το ρίξεις απότομα πάνω στον μυ. Ο μυς αν είναι ζεστός και τον κτυπήσει αναπάντεχα κάτι κρύο, αντιδρά με σύσπαση.
Γενικώς όμως, τα δινόλουτρα, οι υδροθεραπείες με θερμοκρασία νερού περίπου στους 20-25 βαθμούς, προσφέρουν αρκετά πλεονεκτήματα και προτιμούνται κατά κόρον από συναδέλφους σε οποιαδήποτε πάθηση. Η θερμοκρασία βέβαια εννοείται ότι ρυθμίζεται ανάλογα με τις αντοχές του ασθενούς.