• Μελισσοθεραπεία για ΠΣ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #36915  από Γιάννης
 Πέμ Αύγ 26, 2010 2:06 pm
Συντρόφισσες και σύντροφοι γεια σας.
Το πιθανότερο είναι αυτό το post να μην κινήσει κανενός το ενδιαφέρον, αλλά το θέμα δεν το βρήκα, με βρήκε. Πέρασε πριν λίγο απο το γραφείο ένας γνωστός, ο οποίος εδώ και λίγο καιρό ασχολείται επαγγελματικά με τη μελισσοκομία. Απο κάπου θα άκουσε οτι διαγνώστηκα με ΠΣ και φεύγοντας μου πέταξε ένα υπονοούμενο οτι μπορεί να τον χρειαστώ (το έκανε πάρα πολύ ευγενικά και μπράβο του). Τον κράτησα λίγο για να το συζητήσουμε και μου είπε εν συντομία τις απόψεις του για τις ευεργετικές ιδιότητες του τσιμπήματος της μέλλισας. Θέλω να σημειώσω οτι δεν έχει κανένα προσωπικό συμφέρον για να μου προτείνει αυτή την εναλλακτική θεραπεία απλά λόγω της ενασχόλησής του με το αντικείμενο, γνωρίζει 2 θεραπευτές στην Ελλάδα και στη Γερμανία που εφαρμόζουν τη θεραπεία αυτή.
Ας μην μιλήσουμε θεωρητικά. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο; Είδε κάποιο αποτέλεσμα; Προσωπικά, αν με βοηθούσε να περπατάω καλύτερα και τον Δράκουλα θα άφηνα να με δαγκώσει.
 #36920  από Π.Μ79
 Πέμ Αύγ 26, 2010 3:30 pm
Είχα βρει παλιότερα μια ιστοσελίδα για αυτά τα θέματα.

http://www.beewelltherapy.com/

Έχει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα μέσα και είναι γνωστό σε αρκετό κόσμο ότι το τσίμπημα της μέλισσας έχει καλά αποτελέσματα σε διάφορες παθήσεις (εκτός και αν είστε αλλεργικοί :-D )

Αν και μέσα λέει και για το MS, δυστυχώς το θέμα πολύ μεγάλη διερεύνηση...
 #36932  από Γιάννης
 Πέμ Αύγ 26, 2010 6:57 pm
Ευχαριστώ παιδιά. Θέλω να σας ενημερώσω οτι το παληκάρι αυτό επιμένει για τα ευεργετικά αποτελέσματα (ευεξία, ενέργεια κλπ) των τσιμπημάτων που αναπόφευκτα δέχεται την ώρα της δουλειάς του. Δε λέω, μπορεί να αυθυποβάλλεται λόγω του ενθουσιασμού και της αγάπης του γι αυτό που κάνει, το σίγουρο όμως είναι οτι τα τσιμπήματα και τα προϊόντα της μέλισσας χρησιμοποιούνται στην ιατρική απο αρχαιοτάτων ετών.