• κορτιζονη

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #32763  από zen4741
 Σάβ Ιούλ 03, 2010 12:53 pm
πρωτη φορα εδω...
μολις βγηκα απο 3ημερη ενδοφλεβια κορτιζονη και ειμαι χειροτερα απο πριν.
10 χρονια ms..απο φαρμακα μονο κορτιζονη 1 φορα τον χρονο το καλοκαιρι.
Δε νιωθω το δεξι μου χερι πρωτη φορα και συνεχιζεται το γνωστο μουδιασμα στα ποδια.
Η κορτιζονη με εχει κανει χαλια...
δεν ειμαι καλα.



anyway....καλα να ημαστε!
 #32765  από soulla
 Σάβ Ιούλ 03, 2010 1:18 pm
γεια σου ζεν...πρεμιε...είσαι άντρας ή γυναίκα??δεν κατάλαβα ότι και να σαι πάντως ευχομαι σύντομα να νιώσεις καλύτερα...από τα χρόνια που εχεις σκπ καθώς και τα προβληματα που περιέγραψες ότι αποκτησες ειμαι σιγουρη ότι θα σου λένε ότι είσαι από τις καλές περιπτώσεις σκπ...εσύ φυσικα ξέρεις τι περνάς και κανένας δεν σου υπογράφει πως θα εισαι και θα είμαστε αυριο....
πρώτη φορά ακούω να σε κάνει η κορτιζόνη πιο χάλια...ως συνήθως βοηθά ...νομίζω δώσε ακόμη λίγο χρόνο και θα σε βοηθησει...υπομονη...
 #32788  από FANTOMAS
 Σάβ Ιούλ 03, 2010 7:25 pm
καλως τον/την

βλεπω εισαι νεος/α στο forum επειδη μπορει να σου εκατσαν λιγο ''βαρια'' αυτα που εγραψε ο φιλος sou (παρόλο που ειναι 100% σωστα) βρες και εσυ λιγο χρονο να διαβασεις οσα περισσοτερα θεματα μπορεις για να αποκτησεις μια πιο σφαιρικη αποψη για την Π.Σ.

όπως και να χει αυτο που περνας ειναι παροδικο, μην ξεχνας οτι εδω μηλας με ανθρωπους που ξερουν ΑΚΡΙΒΩΣ τι περνας οχι επειδη το εχουν διαβασει στα βιβλια αλλα επειδη το ΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ.

Την ανοσοκαταστολη και την ανοσοτροποποιηση την εχουμε ζησει ΟΛΟΙ μας τα τελευταια χρονια τα αποτελεσματα τους τα εχουμε δει ...... τα γραφουμε ολα εδω

αναρωσε και σε περιμενω δυναμικα πισω
 #32796  από manos81
 Σάβ Ιούλ 03, 2010 8:13 pm
kalos orises!perastika sou kai sintoma na eise kalitera...auto uxome kai ston eafto mou mias kai 1 evdomada tora einai moudiasmeno to kefali mou apotin aristeri pleura sverkos kai sinexizei sto aristero xeri pou pleon einai diakosmitiko apo to moudiasma..den mporw na kanw kati xrisimo..kanonisa lipon na mpw gia triti fora fetos(1/2010 k 3/2010)sto nosokomeio gia na anaktisw dinameis me tin kortizoni...elpizsw na epanelthw...exw kai ti gineka pou thelei stiriksi tora pou einai egios...auto pou me fovizei kamia fora kai pernaei apo to mialo mou einai otan i kortizoni den tha antapokrinete pia se mena...elpizw na mi ginei pote ..kalo kouragio se olous..kai na kserete pos ola ginonte gia kapio skopo.... :teasing-neener:
 #32806  από soulla
 Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:00 pm
mano :greetings-waveyellow: και εγώ σκέφτομαο πολύ συχνά ώς πότε θα μπορεί να βοηθά και η κορτιζόνη...που γνωρίζουμε ότι δεν μπορεί να κάνει κα πολλά ..εύχομαι να γίνεις σύντομα καλύτερα ...και εγω ο ίδιο με σένα είμαι εδω και 2 εβδομαδες χέρι και αυχένας χάλια και συνεχίζονται και στα πόδια οι πόνοι...
σύντομα θα δεις ΄ έναν ήλιο να γενιέται και θα τον πάρεις αγκαλιά και όλα θα τα ξαναδείς όμορφα...όταν θα είσαι πιο καλά περιμένουμε λεπτομέριες...πότε η γέννα και το φύλο του παιδιού


και ναι σε όσα λες σταύρο συμφωνώ γιατί τα έχω δυστυχώς ζήσει...να σε καλά και συνέχισε να μας ενημέρωνεις ...όσο μπορείς :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
 #32836  από zen4741
 Κυρ Ιούλ 04, 2010 1:58 am
...deytero vrady xalia
de mporw na kleisw mati (βλ.κορτιζονη)
moudiasmena podia...axrhsto aristero xeri..
telospantwn egw diakopes tha paw opws k an exei...


kalhnyxta se olous
 #32838  από FANTOMAS
 Κυρ Ιούλ 04, 2010 10:10 am
[quote="sou"]Καλησπέρα και από μένα.


Όχι απελπισία. Έχεις κι άλλες επιλογές. Κατ' αρχήν, μπόρα είναι θα περάσει. Προσπάθησε να κρατήσεις την ψυχραιμία σου. Συζήτησε το option ενός 5θήμερου σχήματος με 1gr κορτιζόνη (μεθυλ-πρεδνιζολόνη). Αν δε γίνει κάτι, συζήτησε για πλασμαφαίρεση. Αν πάλι δε γίνει τίποτα, προσπάθησε να χειρουργηθείς ώστε να ανοίξεις τυχόν στενές φλέβες. Στη συνέχεια ξεκίνα πρόγραμμα αποκατάστασης (άλλη πικρή ιστορία η αποκατάσταση). Προσωπικά, όπως γράφω και στην υπογραφή, θα έκανα το 2ο και το 3ο, αφού δεν Τους εμπιστεύομαι, πια, να μου δώσουν ούτε καραμέλα.




SORRY (άσχετος) αλλά πως δουλεύει η πλασμαφαίρεση σε αυτή την περίπτωση σε τι ωφελεί ???
 #32862  από Biskoto10
 Κυρ Ιούλ 04, 2010 4:45 pm
sou έγραψε: Και πάλι, αυτή την αναζήτηση δεν θα έπρεπε να την έκαναν οι Ειδικοί; Είναι δυνατόν να πρέπει να πέφτουμε τόσο χαμηλά και να παριστάνουμε εμείς οι ασθενείς τον επιστήμονα; Έλεος...
Κι ομως πρεπει...
Φαινεται καποιοι γιατροι ειχαν κανει κοπανα σε μερικα μαθηματα στο πανεπιστημιο! :shhh: