• ΚΟΡΤΙΖΟΝΙ!!!!!!!!!!!!!!!

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #24440  από maria komotini
 Παρ Απρ 09, 2010 9:47 am
ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΡΟ ΕΒΑΖΑΝ 1 ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΚΑΘΑΡΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. ΤΕΛΕΙΩΝΕ Ο ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ!ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ!
 #24461  από costas
 Παρ Απρ 09, 2010 3:11 pm
maria komotini έγραψε:ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΡΟ ΕΒΑΖΑΝ 1 ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΚΑΘΑΡΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. ΤΕΛΕΙΩΝΕ Ο ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ!ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ!
Α εντάξει!!!! Αυτό παίζει !!!!! Είπα και γω............
 #24471  από litsa
 Παρ Απρ 09, 2010 7:44 pm
και θα το δώσουν το πρωτόκολλο??

πάντως 4Χ 250 μλ που εκανα 1 γρ δεν μας κάνει??
οι περισσότεροι δεν κάνουν έτσι κορτιζόνη μία μέρα και ξανά την επομένη ??

ή μήπως δεν κατάλαβα??
 #24489  από costas
 Παρ Απρ 09, 2010 10:33 pm
sou έγραψε:Ναι, αλλά μόνο σε ώσεις, όχι προληπτικά. Προληπτικά δεν λειτουργεί και μπορεί να γινει και επικίνδυνη.
Ρε παιδιά και αυτός ο τρόπος - μέθοδος παίζει, σε μερικές περιπτώσεις έχω δει μια φορά τον μήνα να δίνουν ενδοφλέβια κορτιζόνη, είναι ενδεδειγμένη μέθοδος!!!!!!
 #24490  από soulla
 Παρ Απρ 09, 2010 10:40 pm
όπως το είπες costa μου (παίζει )εγώ προσωπικά δεν τους αφήνω να παίξουν ξανά μαζί μου.αν θέλουν να παίξουν να πάρουν τα κουβαδάκια τους και να παίξουν σε άλλη παραλία :D
 #24589  από costas
 Σάβ Απρ 10, 2010 7:45 pm
soulla έγραψε:όπως το είπες costa μου (παίζει )εγώ προσωπικά δεν τους αφήνω να παίξουν ξανά μαζί μου.αν θέλουν να παίξουν να πάρουν τα κουβαδάκια τους και να παίξουν σε άλλη παραλία :D

Οταν λέω παίζει εννοώ όχι ότι παίζουν μαζί μας αλλά αυτή η μέθοδος υπάρχει!!!!

Οταν για πολύ καιρό είσαι σε μια δύσκολη κατάσταση (π.χ. έχουν παραλύσει τα πόδια) σου δίνουν αυτή τη κορτιζόνη μπας και ενεργοποιηθούν και πάλι τα πόδια!!!!
 #24600  από costas
 Σάβ Απρ 10, 2010 10:27 pm
sou έγραψε:Και όταν περάσει η δράση της γίνεσαι χειρότερα από ότι ήσουν πριν... Έχω ποστάρει μια μελέτη λίγο πιο πάνω.

Την διάβασα την μελέτη και τα άλλα που έβαλες!!!!
Γνώμη μου: Διαβάζεις πολύ και οχι καλά πράγματα!!!!
Διαβάζοντας αυτά πιστεύεις ότι είναι τα σωστά και βγάζεις λάθος π.χ την ομάδα γιατρών που με παρακολουθεί δίνοντας μου ιντερφερόνι!!!!!
Βέβαια .....καλές οι μελέτες και όλα αλλά το πως πάει ο καθένας νομίζω και γω ότι οφείλεται σε τυχαίο γεγονός αλλά και στην αγωγή!!!!
Εγώ έχω μς εδώ και 14 χρόνια αν με δεις δε θα καταλάβεις τίποτα και ούτε με κλινική εξέταση και γιατρός να με εξετάσει δε θα το καταλάβει αν δε του το πώ, έκοβα χόρτα στον κήπο κανά πεντάωρο και πριν από λίγο έκανα και την έ νεση , τώρα αν με ρωτήσεις που οφείλεται η καλή κατάσταση της υγείας μου θα σου απαντήσω και στα φάρμακα!!! Τώρα δε ξέρω πως θα είμαι αύριο αλλά πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στους γιατρούς γιατί μόνο αυτούς έχουμε , τώρα αν διαβάζουμε διάφορα πράγματα στο ίντερνετ και γίνουμε καλύτεροι και από γιατρούς.... δεν ξέρω........
 #24690  από FANTOMAS
 Κυρ Απρ 11, 2010 12:05 pm
Καπου ειχα διαβασει σε κουβεντα ιατρων (δυστηχως δεν θυμαμαι που) οτι οταν κατι δεν ξερεις τι ειναι τοτε δινεις κορτιζονη :o

ωραια επιστημονικα πραγματα :lol:
 #24706  από costas
 Κυρ Απρ 11, 2010 4:34 pm
sou έγραψε:Κι εγώ έπαιρνα ακριβώς τα ίδια φάρμακα με σένα για 4 χρόνια, αλλά δυστυχώς έγινα γρήγορα-γρήγορα αρκετά χειρότερα. Επομένως θα απαντήσω στην τύχη και όχι στα φάρμακα. Για να ξεκαθαρίσω: Δεν είμαι εναντίον των φαρμάκων. Είμαι εναντίον των φαρμάκων που δεν κάνουν τίποτα.

Τώρα εγώ μπορεί να λέω ό,τι θέλω. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το στατιστικό μαγείρεμα των στατιστικών. Ούτε απαντά στο ερώτημα γιατί οι έρευνες αφορούν πάντα εστίες και ποτέ αναπηρία.

Δεν θέλω να το παίξω καλύτερος από τους γιατρούς. Δεν είμαι γιατρός, δεν με ενδιαφέρει να γίνω, δε με ενδιαφέρει να διαγνώσω ή να θεραπεύσω κανέναν. Αλλά απαιτώ από αυτούς να εξηγούν κάθε τους ενέργεια. Μέχρι σήμερα είχα αντιμετώπιση "ΣΚΠ έχεις, τι θες τώρα; Πάρε ένα φάρμακο και μη μιλάς." Είναι δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου, αλλά είναι και δικαίωμά μου να διαβάζω και να αμφισβητώ ό,τι δεν βγάζει νόημα. Ίσως αν είχα την τύχη σου και όλα μου πήγαιναν καλά να μη χρειαζόταν να το κάνω. Αλλά επειδή τίποτα από όσα μου είπαν οι γιατροί δεν λειτούργησε, αναγκάστηκα να ψάξω μόνος μου. Εύχομαι να μη χρειαστεί κανένας να έρθει στη θέση μου. Αλλά κανείς δεν μπορεί να με κατηγορήσει επειδή είμαι άτυχος.
Εχεις δίκιο, πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι τα φάρμακα δε μου κάνουν τίποτα και από μόνος μου είμαι καλά, και σκέφτομαι να τα σταματήσω!!! Ομως .... αν δεν είναι έτσι;;; Γιαυτό τα παίρνω μέχρι.... νεωτέρας!!!!
 #24707  από costas
 Κυρ Απρ 11, 2010 4:35 pm
FANTOMAS έγραψε:Καπου ειχα διαβασει σε κουβεντα ιατρων (δυστηχως δεν θυμαμαι που) οτι οταν κατι δεν ξερεις τι ειναι τοτε δινεις κορτιζονη :o

ωραια επιστημονικα πραγματα :lol:
Και αυτό έτσι είναι!!!! Εχεις δίκιο!!!!!!