• Κορτιζόνη 5ημ και διατροφή

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #107812  από théo213
 Παρ Δεκ 05, 2014 8:42 pm
Καλησπέρα,

εδώ και 2 βδομάδες είχα μούδιασμα απο τα πέλματα που όλο ανέβαινε,
μέχρι και την μέση.
΄
Έκανα μαγνητικές, και ο γιατρός μου είπε οτι κατα ένα μεγάλο ποσοστό είναι ΣΚΠ
βέβαια θα χρειαστεί λίγους μήνες παρακολούθηση για να το επιβεβαιώσουμε.

Στηρίχτηκε και στο οτι είχε μουδιάσει το μισό μου πρόσωπο πριν 2 χρόνια, αλλά 2 παθολόγοι που είχα επισκεφτεί τότε (καθ ότι ήμουν σε νησί) είχαν πεί ψύξη, πήρα κορτιζόνη και δεν πήρα χαμπάρι.

Το ερώτημα μου είναι: μέχρι χθες έκανα 1gr κορτιζόνη, ορό για 5 μέρες...

πόσες μέρες πιστεύετε θα πάρει για να δώ αποτελέσματα, (ο γιατρός είπε 1-2 βδομάδες)
και για πόσο καιρό θα πρέπει να προσέχω αλάτι και ζάχαρη


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #107817  από ΝΤΙΑΝΑ
 Παρ Δεκ 05, 2014 11:24 pm
Καλησπερα,Τheo.Εκτος απο μαγνητικες,οσφυονοτιαια παρακεντηση εκανες?Ευχομαι ολα να πανε καλα.
 #107820  από théo213
 Σάβ Δεκ 06, 2014 6:18 am
καλημέρα,

παρακέντηση δεν έκανα,

μου είπε πως αν θέλω μπορούμε να κάνουμε, αλλά απλώς θα αποκλεισουμε κάτι ακόμη,
δεν θα επιβεβαιώσουμε οτι είναι αυτό.

Αυτός απο το ιστορικό και τα συμπτώματα και την εμπειρία του λέει οτι είναι αυτό.

Αιματολογικές και κάτι ηλεκτροσόκ που έκανα :smile-bear: ήταν όλα καλά
 #107828  από Στάθης
 Σάβ Δεκ 06, 2014 3:54 pm
Γεια σου théo213,

έχοντας κάνει περίπου 8 κύκλους πενθήμερης χορήγησης 1g κορτιζόνης, συνήθως μετά την πέμπτη μέρα αρχίζει και δρα αν και έχω δει να δρα από την τρίτη μέρα και άλλοτε μετά την πρώτη βδομάδα. Οπότε μέσο όρο θα έλεγα 5 μέρες το αργότερο θα αρχίζει να δρα σε ένα αγνό οργανισμό που δεν έχει εμπειρία χορήγησης κορτιζόνης.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά, και για οτιδήποτε μην διστάσεις να ρωτήσεις το φόρουμ, έχει πληθώρα μέλων για κάθε τύπου ερώτηση ;-) :smile-drink:
 #107836  από Γιάννης
 Σάβ Δεκ 06, 2014 7:27 pm
Για την αποχή από ζάχαρη και αλάτι, όσες περισσότερες μέρες αντέξεις τόσο καλύτερα, ένα δεκαήμερο είναι μια καλή αρχή
 #107854  από Νίκος_76
 Κυρ Δεκ 07, 2014 12:59 am
théo213 εύχομαι να πάνε όλα καλά. Θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Μπήκα στο νοσοκομείο με γερό μούδιασμα στα δάκτυλα του χεριού. Την άλλη μέρα έκανα εξετάσεις και το μούδιασμα είχε προχωρήσει σε καρπό. Μέχρι να πάρω το 5μερο κορτιζόνης κάθε μέρα χειροτέρευα. Για 4 μέρες μετά τη κορτιζόνη συνέχισε να χτυπά γερά η πάθηση. Μουδιασμα πλευρών, ζαλη, σημειο Lhermitte, στο ένα πόδι ελαφρή μούδιασμα. Τη δεύετερη εβδομάδα αρχισα να καλυτερεύω. Μη στα πολυλογώ μέχρι να τελειώσω και τα χάπια κορτιζόνης ( 20 μέρες), έφτασα αρκετά κοντά στο σημείο που ήμουν πριν μπω νοσοκομείο. Τώρα ένας θα πει, άρα σου έκανε κακο η κορτιζόνη, άλλος θα πεί, φαντάσου τη θα πάθαινες αν δεν έπερνες κορτιζόνη. Άκου τον γιατρό σου, ψάξε πολλές γνώμες γιατί οι γιατροί είναι σαν όλους τους άλλους ανθρώπους. Υπαρχουν καλοι ανθρωποι, κακοι, καλοι αλλά που δεν διαβάζουν, κακοι που διαβάζουν πολύ (οι πιο επικίνδυνοι γιατί πείθουν) κακοι που δεν διαβάζουν(καμαρια μου εσεις), γενικά είναι όπως ολοι μας.
Αν θες τη γνώμη μου πιστεύω ότι παλι καλά που πήγα, τα τελευταία μουδιάσματα έφυγαν πριν ένα μήνα (ενα χρόνο μετα), και είμαι σε φαρμακευτική αγωγή που πάει καλά.
 #108025  από théo213
 Κυρ Δεκ 14, 2014 8:52 pm
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά

έκανα 5 ημέρες ενδοφλέβια κορτιζόνη στο νοσοκομείο, 1000μιλιγκραμ την φορά, η οποία τέλειωσε 4/12.

μέχρι χθες ένοιωθα συνεχή βελτίωση μέρα με την μέρα και το μούδιασμα στα πόδια και κυρίως στα πέλματα είχε υποχωρήσει πάρα πολύ. Απο σήμερα που ξύπνησα όμως νιώθω πάλι πιο μουδιασμένα, κυρίως τα πέλματα.

πιστεύετε πως πρέπει να κάνω υπομονή ή να πάω πάλι σε γιατρό /?
 #108027  από Στάθης
 Κυρ Δεκ 14, 2014 10:17 pm
théo213 έγραψε: πιστεύετε πως πρέπει να κάνω υπομονή ή να πάω πάλι σε γιατρό /?
Εγώ θα ψήφιζα το πρώτο.
Πήρες αρκετή κορτιζόνη 5 γραμμάρια είναι αρκετά να ρίξεις κάτω ελέφαντα. Φαντάζομαι θα πάρεις και λίγο καιρό από το στόμα Medrol (16mg);

Δώσε χρόνο στο ΚΝΣ να επανέλθει, και να μεταβολίσει όλη την κορτιζόνη κανά μήνα θα πάρει.
 #108032  από théo213
 Δευ Δεκ 15, 2014 12:22 am
Απο το στόμα τίποτα μόνο ορό αλλά και εγώ πιστεύω οτι θέλει υπομονή
 #108034  από Στάθης
 Δευ Δεκ 15, 2014 12:11 pm
théo213 έγραψε:Απο το στόμα τίποτα μόνο ορό αλλά και εγώ πιστεύω οτι θέλει υπομονή
Μετά από 5γραμμάρια ορό είναι πρωτόκολλο της Νευρολογίας να δίνετε λίγο Medrol 16mg από το στόμα για να επανέλθει σταδιακά η παραγωγή κορτιζόνης από το ίδιο σου το σώμα στα φυσιολογικά της επίπεδα.

Το ότι διέκοψες απότομα της κορτιζόνη, είναι ένα μικρό σοκ για το σώμα, οπότε ίσως λογικό και τα μουδιάσματα που νιώθεις.

Υπάρχει και ο κύκλος των 3γραμμαριών με ορό που εκεί οι γιατροί μπορεί να μην δώσουν μετά και από το στόμα και εκεί το καταλαβαίνω ως πιο μικρή ποσότητα η οποία δεν χρειάζεται επανένταξη.

Αλλά μετά από 5γραμμάρια πρώτη φορά ακούω να μην δίνουν για ένα μικρό διάστημα από το στόμα.

Για έχε στην μπούκα.... τον γιατρό σου, σαν να κάνει νερά ;-)