• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #98176  από rafa
 Πέμ Δεκ 26, 2013 6:14 pm
ΛΗΨΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ
Καλησπερα παιδια και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
Εσεις που τα ξερετε καλυτερα και απο τους γιατρους -Τι γιεται σε περιπτωση που εχουμε ενα ελαφρυ επεισοδιο και δεν παρουμε κορτιζονη?
 #98177  από Φαίδρα
 Πέμ Δεκ 26, 2013 6:33 pm
Χρόνια πολλά!
Χωρίς να ισχυρίζομαι πως ξέρω καλύτερα από τους ιατρούς, νομίζω πως το μόνο που κάνει η κορτιζόνη είναι να επισπεύσει τη διάρκεια της ώσης. :smile-nerd:
 #98178  από rafa
 Πέμ Δεκ 26, 2013 6:48 pm
Για να δουμε τι θα μας απαντιησουν και οι αλλοι..
 #98179  από LL--MM
 Πέμ Δεκ 26, 2013 9:15 pm
rafa έγραψε:Για να δουμε τι θα μας απαντιησουν και οι αλλοι...
Έχει δικαιο η Φαίδρα, μα ΠΟΙΟΣ και ΠΩΣ εδώ να κρίνει τη βαρύτητα του επεισοδίου και τους κινδύνους επιδείνωσης; :confusion-scratchheadblue:

Γενικότερα για την κορτιζόνη βρίσκεις εδώ... viewforum.php?f=37
Και χρόνια πολλά, περαστικά, :text-thankyouyellow: και για το κομπλιμεντο, :oops: :oops: :oops: , τα λατρεύουμε αυτά εδώ, :smile-clapping: :smile-tongueout: ίσως όμως ένα "γκάλοπ κορτιζόνης" να μην είναι και πανάκειο στην περίπτωση, δεδομένης, ιδίως, της βραδύτητας της δράσης του φαρμάκου αυτού, εκτός αν θες να γίνεις "φουρνος του Χότζα", Χριστουγεννιάτικα...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #98185  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Δεκ 27, 2013 9:15 am
:smile-hi: Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ εμπειρια λεει οτι ...Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΒΟΗΘΑ !!!!!!! Ισως ειναι το ΜΟΝΟ φαρμακο που ΒΟΗΘΑ !!!!!! Σε βαριες ωσεις και υποτροπες, βοηθα ΚΑΙ να περασουν γρηγορα ΚΑΙ να αφησουν , οσο λιγοτερα ''υπολειμματα '' γινεται ! Αυτα εχω δει !!!!!!! Στο μονο που ΔΕΝ με βοηθησε , ηταν στη :smile-devil: :smile-headbang: :smile-angry: νευραλγια τριδυμου :smile-headbang: Σε ελαφρες υποτροπες ,ομως, καλυτερα να κανεις υπομονη ......Να εισαι σε ''επιφυλακη'' και επικοινωνια με το γιατρο σου . Συνηθως , περνουν απο μονες τους . Αν χειροτερεψεις , το ξανασκεφτεσαι . Παντα , ομως , χωρις ....πανικο !!!!!!!!!!!!!!! :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss:
 #98191  από nits
 Παρ Δεκ 27, 2013 1:48 pm
rafa έγραψε:Για να δουμε τι θα μας απαντιησουν και οι αλλοι..
Συμφωνώ με την Φαίδρα να συμπληρώσω μόνο ότι όσο πιο γρήγορα κλείσει η φλεγμονή τόσο λιγότερα υπολείμματα θα μείνουν.