• Με την κορτιζόνη χειρότερα???????

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #67984  από ioanna_melina
 Τρί Φεβ 21, 2012 3:38 am
Mαρία :greetings-waveyellow:
αλήθεια βρήκες κοινά με το ποστ μου??? αυτό που έπαθα τότε τον Ιούνη ΄μετά την κορτιζόνη, ακριβώς το ίδιο μου συνέβη και πρόσφατα, το Γενάρη μετά από 3ήμερη κορτιζόνη... Όταν ρώτησα νευρολόγους, ειδικευόμενους, νοσηλεύτριες, συνασθενείς κλπ , όλοι είπαν '' τι να πω, δεν ξέρω''. Άρα ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ : όμως επειδή εγώ γενικά κάνω πάντα του κεφαλιού μου, πάντα έπαιρνα μεντρόλ από μόνη μου και...ήμουν καλύτερα. ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ, οπότε μην το κάνει κανείς αν δεν το συζητήσει προηγουμένως...

Η αυξημένη μυωπία ( με ίλιγγο) διήρκησε μια εβδομάδα γεμάτη! Πέρασε και επανήλθα πλήρως από όλο αυτό.....α! και αδυναμία στο φουλ! ούτε τα πόδια μου δεν έπαιρνα, ενώ όταν μπήκα για κορτιζόνη...κελαηδούσα :whistle: και έκανα βόλτες στους διαδρόμους,μέχρι που ζητούσα να με στέλνουν και για δουλειές ( πχ να πάω στα εργαστήρια το αίμα και τα ούρα, να καταγράψω το διαιτολόγιο των ασθενών κλπ ) :-D
 #67991  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Φεβ 21, 2012 10:02 am
ioanna_melina έγραψε:Mαρία :greetings-waveyellow:
αλήθεια βρήκες κοινά με το ποστ μου??? αυτό που έπαθα τότε τον Ιούνη ΄μετά την κορτιζόνη, ακριβώς το ίδιο μου συνέβη και πρόσφατα, το Γενάρη μετά από 3ήμερη κορτιζόνη... Όταν ρώτησα νευρολόγους, ειδικευόμενους, νοσηλεύτριες, συνασθενείς κλπ , όλοι είπαν '' τι να πω, δεν ξέρω''. Άρα ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ : όμως επειδή εγώ γενικά κάνω πάντα του κεφαλιού μου, πάντα έπαιρνα μεντρόλ από μόνη μου και...ήμουν καλύτερα. ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ, οπότε μην το κάνει κανείς αν δεν το συζητήσει προηγουμένως...

Η αυξημένη μυωπία ( με ίλιγγο) διήρκησε μια εβδομάδα γεμάτη! Πέρασε και επανήλθα πλήρως από όλο αυτό.....α! και αδυναμία στο φουλ! ούτε τα πόδια μου δεν έπαιρνα, ενώ όταν μπήκα για κορτιζόνη...κελαηδούσα :whistle: και έκανα βόλτες στους διαδρόμους,μέχρι που ζητούσα να με στέλνουν και για δουλειές ( πχ να πάω στα εργαστήρια το αίμα και τα ούρα, να καταγράψω το διαιτολόγιο των ασθενών κλπ ) :-D
:animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: Η κορτιζονη, εκτος των αλλων, ντοπαρει :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun:
 #68165  από Μαρία
 Παρ Φεβ 24, 2012 6:34 pm
ioanna_melina έγραψε:Mαρία :greetings-waveyellow:
αλήθεια βρήκες κοινά με το ποστ μου??? αυτό που έπαθα τότε τον Ιούνη ΄μετά την κορτιζόνη, ακριβώς το ίδιο μου συνέβη και πρόσφατα, το Γενάρη μετά από 3ήμερη κορτιζόνη... Όταν ρώτησα νευρολόγους, ειδικευόμενους, νοσηλεύτριες, συνασθενείς κλπ , όλοι είπαν '' τι να πω, δεν ξέρω''. Άρα ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ : όμως επειδή εγώ γενικά κάνω πάντα του κεφαλιού μου, πάντα έπαιρνα μεντρόλ από μόνη μου και...ήμουν καλύτερα. ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ, οπότε μην το κάνει κανείς αν δεν το συζητήσει προηγουμένως...

Η αυξημένη μυωπία ( με ίλιγγο) διήρκησε μια εβδομάδα γεμάτη! Πέρασε και επανήλθα πλήρως από όλο αυτό.....α! και αδυναμία στο φουλ! ούτε τα πόδια μου δεν έπαιρνα, ενώ όταν μπήκα για κορτιζόνη...κελαηδούσα :whistle: και έκανα βόλτες στους διαδρόμους,μέχρι που ζητούσα να με στέλνουν και για δουλειές ( πχ να πάω στα εργαστήρια το αίμα και τα ούρα, να καταγράψω το διαιτολόγιο των ασθενών κλπ ) :-D
Ναι ioanna_melina μου βρήκα πολλά κοινα!
Ωστοσο δεν μου έφταναν όλα αυτα εδω και 4 μερες το δεξι χέρι αλλα κυρίως το δεξί ποδι έχει μεγάλη αδυναμία το διαπίστωσε και η γιατρος η οποία μου είπε ότι δεν μπορουμε τελικα να αρχισουμε ακομα τη μειωση της κορτιζόνης (μπας και σταματησουν και οι ιλιγγοιθ που μετα τη ληψη κορτιζονης χειροτερευουν) γιατι η ώση είναι στο πικ της.Δεν μπορω να καταλαβω ομως οι 5 ενδοφλέβιες και τοσες μερες μεντρολ δεν κανουν τιποτα???? Γιατι χειροτερευω και η ωση εξελίσετε??????? Τα νευρα μου :violence-pistoldouble:
 #68177  από Π.Μ79
 Παρ Φεβ 24, 2012 8:31 pm
Ο διευθυντής νευρολογικής κλινικής σε δημόσιο νοσοκομείο, μου είπε πριν από καιρό.

''Όση κορτιζόνη και ιντερφερόνη και να πάρετε, κανείς δε μπορεί να σου πει με 100% σιγουριά ότι θα είστε καλά ή ότι οι ώσεις δε θα σας αφήσουν κουσούρια''.

Όση απέχθεια και να έχω πλέον σ'αυτή την ιατρική ειδικότητα, αυτός τουλάχιστον ήταν ο μοναδικός που είπε την αλήθεια και το επιστημονικά πλέον αποδεδειγμένο.
Ότι δηλαδή, η χρήση ιντερφερόνης και η χρήση κορτικοστεροειδών, κάπου δείχνουν αποτέλεσμα (η ιντερφερόνη όχι αποδεδειγμένα) και κάπου όχι.

Οπότε, άμα κάποιος περνάει ώση, το καλύτερο που έχει να κάνει, είναι να παρακαλάει ότι με την κορτιζόνη θα προλάβει ό,τι είναι να προλάβει και ότι δε θα μείνει κουσούρι.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :)
 #68196  από ioanna_melina
 Σάβ Φεβ 25, 2012 7:20 am
Μαρία μου,
επειδή δεν κατάλαβα, πόσες μέρες μετά την κορτιζόνη νιώθεις όλη αυτήν την ταλαιπωρία?
Εμπειρικά πάντα μιλώντας, μετά την κορτιζόνη καμιά φορά επέρχεται φαινομενική επιδείνωση που σε ένα 10 ήμερο υποχωρεί. Κουφό! τουλάχιστον εμένα έτσι μου κάνει! Α!..ε...κάποιο μικρό σουβενιρ μού αφήνει..μικρό όμως. Για να έκανες 5 μέρες κορτιζόνη, σημαίνει είχες σοβαρή ώση. Επομένως, ίσως να χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να συνέλθεις...Κάποτε που έκανα 5 μερη κορτιζόνη, είχε μουδιάσει το σώμα μου από τη μέση και κάτω, σκάψου οτι για να ''επανέλθω'' χρειάστηκαν 4 μήνες! Κάποιοι μάλισταν είπαν οτι ενδεχομένως να ήταν μόνιμο! :shock:
( Όπως προχθές με ειλικρίνια μού είπαν στο Νοσοκομείο, το τι είναι μόνιμο το δείχνει ο καιρός,δεν μπορούν να το προβλέψουν οι γιατροί.)
Υπομονή να δούμε :) :romance-caress:
 #110704  από costas1968
 Παρ Μάιος 01, 2015 11:46 am
Καλημέρα.Με όσα γράφετε εδώ συμφωνώ απόλυτα και λόγω εμπειρίας. Ο καιρός δείχνει για τον καθένα αν και πόσο θα τον επηρεάσουν μόνιμα τα όποια συμπτώματα της νόσου.Πάντως και εγώ είμαι της κορτιζόνης πάντα με ιατρική παρακολούθηση βέβαια, μια και είναι η μόνη που δίνει άμεσα αποτελέσματα έστω και όχι πάντα πλήρης επαναφοράς...