• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ..ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ????

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #54284  από ioanna_melina
 Παρ Ιουν 10, 2011 12:55 pm
Λοιπόν λοιπόν...αυτό μου συμβαίνει πρώτη φορά και θέλω να το ρωτήσω γατί δεν έχω και ιδιαίτερες σχέσεις με την κορτιζόνη.
Πριν κάποιες μέρες με απασχολούσε εάν θα κάνω κορτιζόνη επειδή είχα μια ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ αδυναμία,σχεδόν καθόλου η οποία μάλιστα υποχώρησε (δεξί κάτω άκρο). Ωστόσο, το συζητούσαμε και εδώ τι πρέπει να κάνεις κανείς σε μια τέτοια περίπτωση, εννοώ ποιος τελικά θα συστήσει με σιγουριά την κορτιζόνη.....?
Από φόβο μη μου αφήσει έστω και κάτι μικρό, έκανα μια 3ημερη κορτιζόνη. Ολα οκ, ουσιαστικά καλά μπήκα, καλά βγήκα! την τελευταία μέρα της κορτιζόνης ταξίδεψα αμέσως και την άλλη μέρα έδωσα κάτι εξετάσεις -και μαγείρεψα στο φούρνο- (τα καταθέτω όλα!). Οι εξετάσεις δε με αγχωσαν,μια χαρά πήγαν.
ΟΜΩΣ, μετά από κάποιες ώρες ΜΟΥΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!! γιατί??? ήταν μια χαρά! πήρα και κορτιζόνη!!! μούδιασε σαν κανονική ώση! έχει καιρό να το νιώσω αυτό! και είναι λίγο τρελό που έγινε μετά από κορτιζόνη! Κορτιζόνη και χειροτερα????? να φταίει η ζέστη? το ταξίδι? δεν ξέρω τι να πω, με στεναχώρησε........ Σε λίγο κλείνει 24ωρο. Αποφάσισα να πάρω Μεντρόλ.Για μια εβδομάδα. Άλλωστε δεν έχω τηλέφωνο κάποιου γιατρού.
Αυτά. Ήθελα να μου πει και κάποιος άλλος αν είχε όμοια εμπειρία..
 #54293  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιουν 10, 2011 2:18 pm
ΛΟΙΠΟΝ!!! Εδω και 2.5 χρονια ,κανω 2gr κορτιζονη ,καθε 2 μηνες .Καθε φορα , εχω διαφορα προβληματα , φουντωμα σε προσωπο-λαιμο ,''ντοπαρισμα'' ,πονοκεφαλο,κουραση,μεγαλη δυσκολια στην κινηση...! Μετα απο μια εβδομαδα επανερχομαι στην προηγουμενη κατασταση ,ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα !!! Πριν το Πασχα,ειχα ωση και εκανα το γνωστο τριημερο ! μου τα ''κουκουλωσε'' !Μετα απο ενα μηνα ,ομως ,επανηλθαν :violence-hammer: ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ !!! 31 Μαη ,πηγαινω για την κορτιζονη του διμηνου !!! Αυτη τη φορα ,χειροτερεψαν τα πραγματα !!! εκτος απο τις συνηθισμενες ενοχλησεις , αρχισα να εχω κινητικο προβλημα ,πιο εντονο απο πριν !!! ΣΑΝ ΩΣΗ ,ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ :doh: Δεν μιλησα με νευρολογο ! Κανω υπομονη και περιμενω να με ειδοποιησουν απο το ''Γεννηματας'' για ραντεβου μεσα στον Ιουνιο (ειμαι σε λιστα αναμονης ) . Ε! Αμα δω τα σκουρα,θα παω στα επειγοντα :o :o :o Αυτη ειναι η εμπειρια μου απο την κορτιζονη :sad-roulette: υγ.κανω Betaferon εδω και 6 μηνες ! Πριν εκανα Rebif επι 8.5 χρονια :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #54294  από Isolexion
 Παρ Ιουν 10, 2011 2:23 pm
Καλημέρα ioanna_melina και εύχομαι να περάσουν οι ενοχλήσεις σου όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Έχω την εντύπωση πως και κάποιοι άλλοι συμφορουμίτες παρουσίασαν επιδείνωση μετά απο κορτιζόνη, ακόμα και νέα ώση αμέσως μετά, οπότε μην απορείς με αυτό που σου συμβαίνει. Γνωρίζω πως η κορτιζόνη αντιμετωπίζει μια τρέχουσα φλεγμονή αλλά δεν ξέρω κατα πόσο επιδρά προληπτικά σε μια μελλοντική φλεγμονή και για πόσο χρονικό διάστημα. Περισσότερα και με μεγαλύτερη σιγουριά θα σου πει σίγουρα ο Πελοπίδας (που τον ευχαριστούμε για τις ιατρικές συμβουλές του).
 #54315  από Γιάννης
 Παρ Ιουν 10, 2011 6:03 pm
Το έχω ξαναγράψει, δεν έβλεπα καμμία βελτίωση, μου δημιουργούσε διάφορα, την έκοψα την πόρνη.
 #54317  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιουν 10, 2011 6:40 pm
Γιάννης έγραψε:Το έχω ξαναγράψει, δεν έβλεπα καμμία βελτίωση, μου δημιουργούσε διάφορα, την έκοψα την πόρνη.
...ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ,ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ! Την ξεκινησα ,γιατι ημουν σε απελπισια και ειπα skasekekolympazoon :shock: Η αληθεια ειναι οτι ,προπερσι ,η κορτιζονη του διμηνου με απαλλαξε απο χοντρη ωση !!! Ειχα προβλημα ,στο Γενικο Κρατικο ηταν πολυ απασχολημενοι για να ασχοληθουν μαζι μου, η γραμματεια ''μα,εξετασθηκατε πριν μια βδομαδα,να πατε στα επειγοντα,να περιμενετε...'' ΚΙ ΕΓΩ ''δεν πειραζει ,παω μονη μου στον σκουπιδοντενεκε ,αν χρειαστει '' Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΤΩΝ 100ευρω ,δεν εχεις τιποτα ,περπατα με ανοιχτα τα ποδια ,μη θες να βαδιζεις σαν μοντελα,φοβασαι οτι θα μεινεις στην πολυθρονα γι'αυτο εισαι ετσι κ.α. π----ιες ! :violence-hammer: ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ ! Λιγες μερες μετα,πηγα για την προγραμματισμενη κορτιζονη του διμηνου και σε μια βδομαδα περιπου ΣΥΝΗΛΘΑ :banana-dreads: ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΘΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ SOLUMEDROL , ΣΤΑ Μ.Δ.(μετα τη διαγνωση) ΧΡΟΝΙΑ :greetings-waveyellow:
 #54328  από pelopidas
 Παρ Ιουν 10, 2011 8:43 pm
ειναι οπως το εγραψε ο sou
αν ειναι να παρεις χαπια medrol, καλυτερα να κανεις μια ενεση celestone chronodose ενδομυικα, διαρκει 15 μερες
 #54426  από ioanna_melina
 Κυρ Ιουν 12, 2011 5:26 pm
Ευχαριστώ :romance-caress:
Τι να πω... Έχω κλείσει 48ωρο και δεν πέρασε τίποτα.. :cry: Μούδιασε μ΄λιστα και το άλλο πόδι. Συν το οτι αυξήθηκε η μυωπία μου! Τυχαίο??? μάλλον ναι. Μίλησα με το γιατρό και τι να γίνει, θα..''χορέψω''. Θα ξανακάνω μαγνητικές και θα ξαναπάρω κορτιζόνη. Το αστείο βέβεια είναι οτι μέχρι να γίνουν αυτά, έφτασε η ημερομηνία της επόμενης δόσης ταισάμπρι.
Μάλιστα..Δεν ήξερα οτι και μετά την κορτιζόνη μπορεί να υποτροπιάσει κανείς, ευχαριστώ που καταθέσατε εμπειρίες σας. :techie-studyingbrown:
Τέλος πάντων. Όπως και να είμαι γρήγορα το ξεπέρασα και δε ''με λυπάμαι'' ξέρετε πώς? :arrow: έχω συνεχεια στο μυαλό μου το παιδί εκείνο από το κουτί της Πανδόρας!......... Εύχομαι όλοι μας να είμαστε σαν εκείνον
 #54473  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιουν 13, 2011 7:35 pm
ioanna_melina έγραψε:Ευχαριστώ :romance-caress:
Τι να πω... Έχω κλείσει 48ωρο και δεν πέρασε τίποτα.. :cry: Μούδιασε μ΄λιστα και το άλλο πόδι. Συν το οτι αυξήθηκε η μυωπία μου! Τυχαίο??? μάλλον ναι. Μίλησα με το γιατρό και τι να γίνει, θα..''χορέψω''. Θα ξανακάνω μαγνητικές και θα ξαναπάρω κορτιζόνη. Το αστείο βέβεια είναι οτι μέχρι να γίνουν αυτά, έφτασε η ημερομηνία της επόμενης δόσης ταισάμπρι.
Μάλιστα..Δεν ήξερα οτι και μετά την κορτιζόνη μπορεί να υποτροπιάσει κανείς, ευχαριστώ που καταθέσατε εμπειρίες σας. :techie-studyingbrown:
Τέλος πάντων. Όπως και να είμαι γρήγορα το ξεπέρασα και δε ''με λυπάμαι'' ξέρετε πώς? :arrow: έχω συνεχεια στο μυαλό μου το παιδί εκείνο από το κουτί της Πανδόρας!......... Εύχομαι όλοι μας να είμαστε σαν εκείνον
:romance-heartsthree: ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!! ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Η ΜΥΩΠΙΑ ΣΟΥ ? ΤΗ ΜΕΤΡΗΣΕΣ ? 'Η ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ? ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΘΑΜΠΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ''ΣΑΝ ΟΡΑΜΑ'' ΤΥΛΙΓΜΕΝΑ Σ'ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΦΩΣ ποιητικο,ε? ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ :angry-cussing: ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ :angry-cussing: ΠΕΣ ΤΟ ΣΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ !!! :greetings-waveyellow:
 #66760  από Ασχετος
 Κυρ Ιαν 22, 2012 2:47 pm
Πρεπει να καταλαβετε οτι η κορτιζωνη,το μονο που κανει ειναι να καταστελλει το ανοσοποιητικο συστημα.Εχει την αισθηση καποιος οτι ειναι καλυτερα κανοντας χρηση του συγκεκριμενου φαρμακου,δεν γινεται καλα.Ειναι εν μερη κατι κοινο με τον ιο HIV. Φυσιολογικα θα εχει επιπτωσεις στον οργανισμο βραχυχρονιες ειτε μακροχρονιες.
 #66783  από ioanna_melina
 Δευ Ιαν 23, 2012 2:51 am
Τι σύμπτωση ! ... είμαι πάλι στην ΙΔΙΑ θέση με αυτή για την οποία ξεκίνησα το θέμα συζήτησης!.. (τώρα βέβαια στο τέλος της κατάστασης. ευτυχώς).

Νομίζω όλοι το ξέρουμε οτι η κορτιζόνη έχει επιπτώσεις. Όμως είναι ο μόνος τρόπος να αντιμετωπιστεί κάτι άμεσα και να δοθεί παράταση! .........

Από ό,τι κατάλαβα, δεν έχεις σκλήρυνση σωστά?