• μελι και κορτιζονη

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #67041  από EFFIE
 Κυρ Ιαν 29, 2012 12:29 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε::teasing-neener: Για το μελι, τον καιρο της κορτιζονης, εχω ξαναπει....λιγο, στη μυτη του κουταλιου, βαζω μεσα στο κουακερ , που τρωω για πρωινο !!!! Το ιδιο και στο γιαουρτι !!!! Οσο για την ασκηση !!!! Ειδικα, στον καιρο της κορτιζονης, επιβαλλεται !!!! Βοηθα...ΣΕ ΟΛΑ !!!! Αρκει να μη μας παρασυρει πολυ η....ντοπα...και εξαντληθουμε !!!!!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:ΚΑΙ...δεν νομιζω οτι μια υποτροπη, μπορει να οφειλεται στην γυμναστικη !!!!!!!Οι υποτροπες, το ξερουμε καλα, ειναι απροβλεπτες !!!!!! Δυστυχως....!!!!!!!!!
αντε να δουμε πια! μας ωφελει το ενα μας ωφελει το αλλο αλλα και παλι... :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars:
οπως βλεπεις κυρα δασκαλα παλι με πιανει το πλακωμα......... :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer:
 #67042  από tom80
 Κυρ Ιαν 29, 2012 1:06 pm
EFFIE έγραψε: το φουσκωμα ειδικα στο προσωπο οσο και να προσεχεις γιατι δεν το αποφευγουμε ποτε??? τουλαχιστον σ εμενα :obscene-hanged:
Το φούσκωμα στο πρόσωπο οφείλεται κυρίως στο αλάτι (στο νάτριο ειδικότερα). Είσαι σίγουρη ότι ακολουθείς απολύτως ανάλατη διατροφή?
Το νάτριο κρύβεται εκεί που δεν το περιμένεις

Σχετικά με το αν και πόσο μέλι μπορεί να καταναλώσει κάποιος την περίοδο της κορτιζόνης εξαρτάται από τη συνολική ποσότητα υδατανθράκων που καταναλώνει αλλά κυρίως από το είδος αυτών (βασικά τον γλυκαιμικό τους δείκτη). Εγώ τρώω πολύ μελί αλλά αποφεύγω σχεδόν όλους τους άλλους υδατάνθρακες. Τρώω ελάχιστο ανάλατο ψωμί και καθόλου άλλα αμυλούχα τρόφιμα (π.χ. πατάτες, ζυμαρικά). Η καθημερινή κατανάλωση κανέλλας (έως 0,5 γρ) είναι επιβεβλημένη, μιας και είναι ινσουλινοδιεγερτική.
 #67051  από EFFIE
 Κυρ Ιαν 29, 2012 2:03 pm
tom80 έγραψε:
EFFIE έγραψε: το φουσκωμα ειδικα στο προσωπο οσο και να προσεχεις γιατι δεν το αποφευγουμε ποτε??? τουλαχιστον σ εμενα :obscene-hanged:
Το φούσκωμα στο πρόσωπο οφείλεται κυρίως στο αλάτι (στο νάτριο ειδικότερα). Είσαι σίγουρη ότι ακολουθείς απολύτως ανάλατη διατροφή?
Το νάτριο κρύβεται εκεί που δεν το περιμένεις

Σχετικά με το αν και πόσο μέλι μπορεί να καταναλώσει κάποιος την περίοδο της κορτιζόνης εξαρτάται από τη συνολική ποσότητα υδατανθράκων που καταναλώνει αλλά κυρίως από το είδος αυτών (βασικά τον γλυκαιμικό τους δείκτη). Εγώ τρώω πολύ μελί αλλά αποφεύγω σχεδόν όλους τους άλλους υδατάνθρακες. Τρώω ελάχιστο ανάλατο ψωμί και καθόλου άλλα αμυλούχα τρόφιμα (π.χ. πατάτες, ζυμαρικά). Η καθημερινή κατανάλωση κανέλλας (έως 0,5 γρ) είναι επιβεβλημένη, μιας και είναι ινσουλινοδιεγερτική.
απ΄οσο θελω να πιστευω ναι, αυτο ομως που τρωω παρα παρα πολυ ειναι ψωμι αναλατο,και παξιμαδια αναλατα (και εκει που δεν ετρωγα και βουτηρο ποτε στη ζωη μου γενικως τωρα το τσακιζω κ αυτο κ ας ειναι κ αναλατο!) και ενταξει δεν αποφευγω και παρα πολυ τους υδαταθρανκες, προσπαθω αλλα..
εγω αυτο που κανω ειναι να τρωω ολα τα κανονικα φαγητα αναλατα, και απο γλυκο μονο μελι στο γιαουρτι
και παρ ολα αυτα νιωθω οτι εχω ταινια μεσα μου και τα καθαριζω ολα!!
περιεργος παντα αδυνατιζω αρκετα, αλλα φουσκωνο στο προσωπο.Και μετα απο ποσο καιρο μετα τη διακοπη της κορτιζονης τρωμε κανονικα?? γιατι αλατι γενικα απο την πρωτη μου υποτροπη το καλοκαιρι δεν υπαρχει στο σπιτι!! τα χο κοψει οσο μπορω κ τα συνεχιζω
 #67057  από kate2002
 Κυρ Ιαν 29, 2012 2:47 pm
να προσθεσω κι εγω κατι... μελι απο μέλι εχει διαφορα. τα περισσοτερα που κυκλοφορουν, εχουν περισσοτερη γλυκοζη ή ζαχαρη, παρα μέλι μεσα. το αγνο μελι, εχει χαμηλο ζακχαρο μεσα. το τρων και οι διαβητικοι. τα άλλα,....ειναι σαν την κοινη ζαχαρη.
 #67075  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Ιαν 29, 2012 8:23 pm
EFFIE έγραψε:
tom80 έγραψε:
EFFIE έγραψε: το φουσκωμα ειδικα στο προσωπο οσο και να προσεχεις γιατι δεν το αποφευγουμε ποτε??? τουλαχιστον σ εμενα :obscene-hanged:
Το φούσκωμα στο πρόσωπο οφείλεται κυρίως στο αλάτι (στο νάτριο ειδικότερα). Είσαι σίγουρη ότι ακολουθείς απολύτως ανάλατη διατροφή?
Το νάτριο κρύβεται εκεί που δεν το περιμένεις

Σχετικά με το αν και πόσο μέλι μπορεί να καταναλώσει κάποιος την περίοδο της κορτιζόνης εξαρτάται από τη συνολική ποσότητα υδατανθράκων που καταναλώνει αλλά κυρίως από το είδος αυτών (βασικά τον γλυκαιμικό τους δείκτη). Εγώ τρώω πολύ μελί αλλά αποφεύγω σχεδόν όλους τους άλλους υδατάνθρακες. Τρώω ελάχιστο ανάλατο ψωμί και καθόλου άλλα αμυλούχα τρόφιμα (π.χ. πατάτες, ζυμαρικά). Η καθημερινή κατανάλωση κανέλλας (έως 0,5 γρ) είναι επιβεβλημένη, μιας και είναι ινσουλινοδιεγερτική.
απ΄οσο θελω να πιστευω ναι, αυτο ομως που τρωω παρα παρα πολυ ειναι ψωμι αναλατο,και παξιμαδια αναλατα (και εκει που δεν ετρωγα και βουτηρο ποτε στη ζωη μου γενικως τωρα το τσακιζω κ αυτο κ ας ειναι κ αναλατο!) και ενταξει δεν αποφευγω και παρα πολυ τους υδαταθρανκες, προσπαθω αλλα..
εγω αυτο που κανω ειναι να τρωω ολα τα κανονικα φαγητα αναλατα, και απο γλυκο μονο μελι στο γιαουρτι
και παρ ολα αυτα νιωθω οτι εχω ταινια μεσα μου και τα καθαριζω ολα!!
περιεργος παντα αδυνατιζω αρκετα, αλλα φουσκωνο στο προσωπο.Και μετα απο ποσο καιρο μετα τη διακοπη της κορτιζονης τρωμε κανονικα?? γιατι αλατι γενικα απο την πρωτη μου υποτροπη το καλοκαιρι δεν υπαρχει στο σπιτι!! τα χο κοψει οσο μπορω κ τα συνεχιζω
Ανεξαρτητα απο την κορτιζονη, το να κοψει κανεις το αλατι ,ειναι καλο !!!! Προστατευεις και τα κοκκαλακια σου ετσι !!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #67077  από EFFIE
 Κυρ Ιαν 29, 2012 9:10 pm
kate2002 έγραψε:να προσθεσω κι εγω κατι... μελι απο μέλι εχει διαφορα. τα περισσοτερα που κυκλοφορουν, εχουν περισσοτερη γλυκοζη ή ζαχαρη, παρα μέλι μεσα. το αγνο μελι, εχει χαμηλο ζακχαρο μεσα. το τρων και οι διαβητικοι. τα άλλα,....ειναι σαν την κοινη ζαχαρη.
ευτυχως τοτε που το μελι μου δεν ειναι του εμποριου!!
 #67089  από maraki12
 Δευ Ιαν 30, 2012 12:02 am
EFFIE έγραψε:...Και μετα απο ποσο καιρο μετα τη διακοπη της κορτιζονης τρωμε κανονικα??
Να το ρωτήσω κι εγώ που το χω απορία?
Και πιο συγκεκριμένα, μετά από 3ημερη ενδοφλέβια και καμιά 15αρια μέρες χαπάκια.
 #67104  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιαν 30, 2012 12:29 pm
maraki12 έγραψε:
EFFIE έγραψε:...Και μετα απο ποσο καιρο μετα τη διακοπη της κορτιζονης τρωμε κανονικα??
Να το ρωτήσω κι εγώ που το χω απορία?
Και πιο συγκεκριμένα, μετά από 3ημερη ενδοφλέβια και καμιά 15αρια μέρες χαπάκια.
Σημερα, ρωτησα το νευρολογο !!!! Λοιπον, την επομενη μερα, μετα απο τη διακοπη της κορτιζονης, μπορουμε να ξαναρχισουμε να τρωμε αλατι !!!! Ετσι μου ειπε !!!!! Βεβαια,εγω, συνεχιζω για περισσοτερες μερες.....τη διαιτα :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #67105  από EFFIE
 Δευ Ιαν 30, 2012 12:50 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:
maraki12 έγραψε:
EFFIE έγραψε:...Και μετα απο ποσο καιρο μετα τη διακοπη της κορτιζονης τρωμε κανονικα??
Να το ρωτήσω κι εγώ που το χω απορία?
Και πιο συγκεκριμένα, μετά από 3ημερη ενδοφλέβια και καμιά 15αρια μέρες χαπάκια.
Σημερα, ρωτησα το νευρολογο !!!! Λοιπον, την επομενη μερα, μετα απο τη διακοπη της κορτιζονης, μπορουμε να ξαναρχισουμε να τρωμε αλατι !!!! Ετσι μου ειπε !!!!! Βεβαια,εγω, συνεχιζω για περισσοτερες μερες.....τη διαιτα :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
αυτο κ αν μου φαινεται κουφο!!!
εγω οσους γιατρους εχω ρωτησει (εκτος απ τον νευρολογο μου) μου ειπαν για αρκετο ακομα διαστημα μετα την διακοπη δεν πρεπει!! πραγματικα ουτε κ σ αυτο δεν μπορουν να απαντησουν με σιγουρια????εκατο διαφορετικες αποψεις εχω ακουσει ακομα και γι αυτο!!
αποφασισα λοιπον να ακουσω το σωμα μου και θα συνεχισω κ εγω μετα την διακοπη να προσεχω ακομα Μαρακι!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #67109  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιαν 30, 2012 1:04 pm
:think: :think: :think: Τι να πω,βρε φιλεναδες :?: Ετσι μου ειπε ο γιατρος :!: Παντως, ξαναλεω...το αλατι το εχω ΚΟΜΜΕΝΟ, τον περισσοτερο καιρο :!: ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....Ποτε ειναι το επομενο ραντεβου μου :?: :?: :?: ΜΑΝΤΕΨΤΕ......!!!!!! 16 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 .....ΝΑΙ...ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ :violence-hammer: Τελος παντων,αν συμβει κατι εκτακτο, ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: Ε!!!!ΡΕ!!!!!ΓΛΕΝΤΙΑΑΑΑΑΑΑΑ