• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #56573  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 13, 2011 11:38 am
Με κολακευεις....περιμενε πρωτα να δεις αν σου τα ειπα σωστα!!!!!! ΒΕΒΑΙΑ....ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.....!!!!!
 #56607  από mortal_engine
 Τετ Ιούλ 13, 2011 10:28 pm
Αλήθεια, η πρόταση για συντηρητική χρήση κορτιζόνης κάθε μήνα ήταν ιδέα της κας Κλημεντίνης; Δεν της κάνεις καμιά μήνυση; Η κορτιζόνη δεν προβλέπεται για μακρόχρονη χρήση παρά μόνο για απάλυνση των υποτροπών.
 #56608  από Μιμικαμ
 Τετ Ιούλ 13, 2011 10:36 pm
Αν εννοείς την Καραγεωργίου στο Γεννηματάς, ναι δικη της φαεινή ιδέα ήταν...
μου είπε ο,τι σ'αυτές τις περιπτώσεις, χορηγείται συχνά.....κορυφή βλέπεις,
μπορώ να φέρω αντίρρηση.....

Δυστυχώς το επόμενο ραντεβού μου μαζί της, είναι τον Νοέμβριο....αν
αντέξω μέχρι τότε....διαφορετικά ξέρω που θα την βρώ....εχει να γίνει.....
 #56609  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 13, 2011 10:38 pm
Κι εγω εκανα κορτιζονη 2γρ. καθε δυο μηνες επι 2,5 χρονια !!!! Πριν λιγες μερες μου ειπε ,να μην ξανακανω ,παρα μονο σε ωση....!!!!ΜΗΝΥΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ,ΟΣΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ !!!!!!!!!!!!!!!! Φυσικα ,οπως ολοι μας,εχω παρει κι αλλες φορες και ενδοφλεβια και χαπια....
 #56610  από Μιμικαμ
 Τετ Ιούλ 13, 2011 10:42 pm
Φτηνα την γλύτωσες.....
Πρέπει να τους κάνουμε ομαδικα μήνυση....νομίζω οτι κι εσυ την ιδια γιατρό μ'εμενα
εχεις.....
 #56612  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 13, 2011 11:24 pm
Μιμικαμ έγραψε:Φτηνα την γλύτωσες.....
Πρέπει να τους κάνουμε ομαδικα μήνυση....νομίζω οτι κι εσυ την ιδια γιατρό μ'εμενα
εχεις.....
.....μεσα εισαι.....και μου εχει βαλει το μαχαιρι στο λαιμο για tysabri απο Σεπτεμβρη.....υγ.μπορει να σε εχω συναντησει στο ιατρειο ημερησιας νοσηλιας ,καποτε !!!!Δεν αποκλειεται...Εχω κανει πολλες γνωριμιες ,εκει......
 #56613  από Μιμικαμ
 Τετ Ιούλ 13, 2011 11:33 pm
Παρομοίως, κι εγώ στην βραχεία νοσηλεία, βρισκόμουν τους τελευταίους
μήνες γύρω στις 10 κάθε μήνα.... μπορεί και να έχουμε μιλήσει, γιατί κι
εγώείμαι των δημοσίων σχέσεων..... :teasing-neener:
 #56615  από manos81
 Πέμ Ιούλ 14, 2011 10:16 am
EMENA PEDIA ME PROFILAZAN!MOU EDINAN DIO DISKIA ASVESTIOU!KAI GAMO TIN PROFILAKSI!OSON AFORA TIN TRIXOPTOSI EXW NA ANAFERW TO ANTITHETO ALA STO SOMA!EXW GINEI SAN ARKOUDAKOS ENO KANONIKA AN PARW TO SOI MOU KAI APO TIS 2 MERIES DEN EXOUME KAI TRIXA FLOKATI!
 #56628  από passenger
 Πέμ Ιούλ 14, 2011 6:05 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:Κι εγω εκανα κορτιζονη 2γρ. καθε δυο μηνες επι 2,5 χρονια !!!! Πριν λιγες μερες μου ειπε ,να μην ξανακανω ,παρα μονο σε ωση....!!!!ΜΗΝΥΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ,ΟΣΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ !!!!!!!!!!!!!!!! Φυσικα ,οπως ολοι μας,εχω παρει κι αλλες φορες και ενδοφλεβια και χαπια....

Τι να πω και γω την ιδια γιατρο εχω εδω και 9 χρονια, αλλα δεν μου ειπε ποτε να παιρνω κορτιζονη προληπτικα.
Στο τυσαμπρι προσπαθησε να με βαλει πριν απο 2 χρονια, αρνηθικα (ευτυχως) και τωρα κανω κοπαξον εδω και 2 χρονια με καμια ωση τον τελευταιο χρονο.
 #56631  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιούλ 14, 2011 6:41 pm
Μιμικαμ έγραψε:Παρομοίως, κι εγώ στην βραχεία νοσηλεία, βρισκόμουν τους τελευταίους
μήνες γύρω στις 10 κάθε μήνα.... μπορεί και να έχουμε μιλήσει, γιατί κι
εγώείμαι των δημοσίων σχέσεων..... :teasing-neener:
Πηγαινα στο τελος του μηνα εγω....!!!!Μονο τον Απριλη ,λογω ωσης,πηγα στις 11 , 12 και 13 ,για τριημερη ''περιποιηση''.... Πριν απο λιγο,γυρισα απο το ΙΚΑ !!!Ειχα παει στον ορθοπεδικο....!!!Του λεω ''0% συμμετοχη λογω σκπ''...κατεβασε μουτρα και το εγραψε...''εχω τη σχετικη εγκυκλιο'' του λεω...''ενταααξει'' λεει !!! Οπως πηγαινα να φυγω...''μονο για τα φαρμακα της παθησης'' λεει....(δηλαδη,σαν να μου εκανε τη χαρη ,να παρανομησει για να μη πληρωσει η φτωχη....) ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ....ξανακατεβασε μουτρα.... :teasing-tease: :teasing-tease: :teasing-tease: ΣΚΟΤΙΣΤΗΚΑ :teasing-tease: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...!!!!ΘΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ....ΠΑΝΤΑ!!!!!ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ Ιδρυμα Κοινωνικης Ανασφαλειας :obscene-hanged: