• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ...

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #9363  από butterfly-
 Τετ Σεπ 30, 2009 10:25 am
Καλημέρα σε όλους.

Ηθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάνει κορτιζόνη αρκετές φορές,
πώς νιώθουν μετά. Υπάρχει περίπτωση η κορτιζόνη να πυροδοτήσει καινούρια ώση;;
Εγώ έκανα δεύτερη φορά την περασμένη εβδομάδα. Η πρώτη ήταν πριν 2 χρόνια όταν μου έγινε και η διάγνωση.
Ενιωθα παροδικά μουδιάσματα στην αριστερή μεριά από το πρόσωπο ως το χέρι, με αποτέλεσμα να
μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το χέρι μου. μετά την κορτιζόνη νιώθω χειρότερα.
Εκανα solumedrol ενδοφλέβια για 3 μέρες. Νιώθω τρομερή αδυναμία, πονοκεφάλους, πόνους στο κεφάλι σαν να έχω πληγές, νεύρα και τα μουδιάματα είναι περισσότερα αλλά πιο ήπια. Ο γιατρός μου είπε πως αν συνεχίσουν θα πάρω και κορτιζόνη σε χάπια. Δεν θέλω να πάρω άλλη κορτιζόνη. Με διέλυσε. :cry: Σέρνομαι. Και όσο είμαι έτσι, αγχώνομαι περισσότερο. Πήρα την κορτιζόνη για να καλυτερεύσω αλλά με έχει κάνει χάλια σωματικά και ψυχολογικά.

φιλιά σε όλους.
 #9365  από ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
 Τετ Σεπ 30, 2009 11:42 am
Γεια σου Ιωαννα,
Αυτες οι παρενεργειες της κορτιζονης με παραξενευουν.
Μηπως δεν ειναι απο την κορτιζονη ?
Ρωτω γιατι εκανα ενδοφλεβια κορτιζονη πεντε ημερες (απο 1000 μιλιγκραμ την μερα) μεσα στο νοσοκομειο και η μονη παρενεργεια ηταν αυξηση και αποσταθεροποιηση του σακχαρου (το τρελανε). Λιγο φουσκωμα και γενικο πρηξιμο, αλλα υποχωρησε πολυ γρηγορα.
Περαστικα παντως (γιατι αυτα οντως ειναι ;) )
 #9366  από manos81
 Τετ Σεπ 30, 2009 12:35 pm
EXW KANEI PANO APO 10 FORES KORTIZONI ENDOFLEVIA KAI DEN MOU EXEI PAROUSIASTEI KANENA TETIO SIMPTOMA...TA PROTA XRONIA THIMAME MONO MERIKES FORES POU ME EPIANE MIA FAGOURA ALA DEN ITAN EPIFANIAKI...ITAN KATO APO TO DERMA
 #9371  από LL--MM
 Τετ Σεπ 30, 2009 1:51 pm
Η ώση φταίει, και όχι η κορτιζόνη, στην περίπτωση (νομίζω) αλλά η κορτιζόνη κάνει πολύ χρόνο να ενεργήσει... Δεν είνα αντιβίωση, όπως έχουμε διαπιστώσει... :cry:

Περαστικά σου!!!
 #9393  από Μαριάννα
 Τετ Σεπ 30, 2009 5:03 pm
Ο άντρας μου οταν εκανε κορτιζονη το βραδυ δεν μπορουσε να κοιμηθει γιατι ενιωθε μια ασφυξια να το πω σαν ενα ψυχοπλακωμα σαν να μην τον χωρουσε το δωματιο Δεν μπορεσαμε να το εξηγησουμε αυτο !
 #9398  από costas
 Τετ Σεπ 30, 2009 6:27 pm
8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 8:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9404  από Lena
 Τετ Σεπ 30, 2009 10:15 pm
Mila me to yiatro s yiati i kortizoni se kanei kalytera k oxi xeirotera.
 #9408  από Maria77
 Πέμ Οκτ 01, 2009 12:10 am
Ιωάννα περαστικά!
Θα συμφωνήσω με την LL--MM, πιστεύω πως αυτά οφείλονται στην ώση που περνάς και όχι στην κορτιζόνη! Θέλει αρκετό χρόνο για να δράσει η κορτιζόνη! Υπομονή αλλά καλό θα ήταν να αναφέρεις τα πιό πάνω και στον γιατρό σου!
 #9413  από manos81
 Πέμ Οκτ 01, 2009 7:45 am
oses fores ekana kortizoni tin ekana mera an kai me voleve kalitera ti nixta....mou eipan apo to nosokomeio oti den einai kai to kalitero kortizoni ti nixta...oso gia tin asfiksia kai oti den mporouse na kimithei nomizw pos anevazei tous palmous h kortizoni opote eise se mia ekstasi...
 #9416  από butterfly-
 Πέμ Οκτ 01, 2009 9:22 am
Καλημέρα παιδιά! και καλό Μήνα!

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :P
Ελπίζω να καλυτερεύσει η κατάστασή μου γιατί έχω αρχίσει να τα βλέπω όλα μαύρα. :cry:
Μου τη δίνει που δεν μπορώ να κάνω τα πράγματα που θέλω.

Να έχετε όλοι μια όμορφη μέρα!