• ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ & ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #145  από ioanna papantoni
 Κυρ Αύγ 24, 2008 4:40 pm
να εισαι καλα..
και καλα να περασεις στο ταξιδι σου.
 #146  από yuli
 Δευ Αύγ 25, 2008 10:02 am
Καλημέρα σε όλους.
Πρόκειται να ταξιδέψω με αεροπλάνο την ερχόμενη Δευτέρα κι αναρωτιόμουν τα ίδια. Επειδή δεν ήμουν σίγουρη για το τι πρέπει να έχω μαζί μου, ζήτησα μια βεβαίωση από το γιατρό μου και θα έχω μαζί και το χαρτί του φαρμάκου από τη συσκευασία (καλού κακού). Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι μην τυχόν γίνει κανένα μπέρδεμα με τις βαλίτσες και "ταξιδέψει" αλλού αυτή κι αλλού εγώ οπότε θα προτιμήσω να την έχω στην χειραποσκευή. Θα ρωτήσω πριν δώσω τη βαλίτσα και βλέπουμε...
Από ό,τι έχω διαβάσει, πιθανώς να υπάρξουν υποτροπές μετά από μια εγκυμοσύνη κι όχι στη διάρκεια. Αλλά όπως ξέρουμε δεν υπάρχουν κανόνες! Πάντως, η πιθανότητα μιας εγκυμοσύνης είναι από τα πρώτα πράγματα που με ρωτάει ο γιατρός μου κάθε φορά.
Καλό ταξίδι, Ιωάννα
 #147  από butterfly-
 Δευ Αύγ 25, 2008 12:57 pm
Καλημέρα κι από μένα σε όλους!

Γιούλη, αν γυρίσεις νωρίτερα από τις 5 Σεπτεμβρίου,
(τότε θα φύγω τελικά) πές μας πως μετέφερες τα φάρμακα
και αν συνάντησες προβήματα.
Εγώ σκέφτομαι να πάρω την αεροπορικη εταιρεία και να ρωτήσω
πριν το ταξίδι.
Σε κάποια στιγμή ο νοσηλευτής που μου έδειξε
πώς να κάνω τις ενέσεις, νομίζω οτι μου ανέφερε
πως πρέπει να έχεις μαζί τη γνωμάτευση του γιατρού στα ταξίδια.
Το θέμα είναι σε τί άτομα θα πέσεις στον έλεγχο.
Γιατί υπάρχουν και πολλά "στραβόξυλα" και αντε να βρεις άκρη...
Ταξίδεψα 4 φορές στην Αθήνα - πριν αρχίσω τις ενέσεις -
Σε 1 από τα ταξίδια μου έκαναν φύλλο & φτερό τις μαγνητικές
που είχα μαζί μου...
Γι' αυτό θέλω να είμαι σίγουρη με τις ενέσεις.


Καλό ταξίδι.
 #148  από ioanna papantoni
 Δευ Αύγ 25, 2008 2:21 pm
Εγω παντως που ταξιδεψα προσφατα σας ειπα δεν ειχα κανενα προβλημα κ απο το γιατρο που ειχα ζητησει γνωματευση μου ειπε οτι δεν χρειαζετε κ φαντζομαι αυτοσ ξερει καλυτερα καθως δεν θα ημουν η πρωτη του ασθενης που τον ρωτησε...
απο εκει κ περα εαν νιωθετε ανασφαλεια παπτε μια γνωματευση..
 #156  από MANOS
 Δευ Σεπ 01, 2008 7:39 am
kalimera se olous!epestrepsa epitelous apo tis diakopes.gia to thema tora...eixa taksidepsei kai kata thn olimpiada to 2004 poy htan kai pio aystira ta metra kai den moy eipan tipota. aplos den ta eixa mazi moy ta eixa sths aposkeyes!
 #157  από butterfly-
 Δευ Σεπ 01, 2008 9:25 am
καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Κι εγώ το σκέφτηκα καλύτερα και μάλλον θα βάλω τις ενέσεις στη βαλίτσα.
Διαφορετικά μάλλον θα εκνευριστώ και δε θέλω...
 #220  από ioanna papantoni
 Δευ Σεπ 29, 2008 11:50 pm
shmera to bradu phga ston giatro mou gia thn 6mhnh parakolouthisi..
ektos apo ta kataplhktika nea pou mou eipe gia thn poreia mou,oti dld eimai se aristh katastash kai oi exetaseis mou to idio,mou eipe oti efere polla kala nea apo to pagkosmio synedrio MS sto Mondreal tou Kanada..
Sto telos tou 2009 erxete to ena xapi k sta mesa tou 2010 ta alla duo pou tha antikatastisoun tis enesis...
Episis mou milise gia ena neo farmako pou anamenete na kykloforisei alla den kseroun akoma pote to opoio tha dinete endoflevia gia 5 hmeres k den tha xreiastei allh therapeia dia viou..
Poly kala ta nea paidia...
Xamogelate k ola tha pane kala
egw apo ekeini thn wra eimai me ena megalo xamogelo sto stoma...
 #357  από ΙΩΑΝΝΑ
 Δευ Οκτ 13, 2008 10:02 am
ioanna papantoni έγραψε:shmera to bradu phga ston giatro mou gia thn 6mhnh parakolouthisi..
ektos apo ta kataplhktika nea pou mou eipe gia thn poreia mou,oti dld eimai se aristh katastash kai oi exetaseis mou to idio,mou eipe oti efere polla kala nea apo to pagkosmio synedrio MS sto Mondreal tou Kanada..
Sto telos tou 2009 erxete to ena xapi k sta mesa tou 2010 ta alla duo pou tha antikatastisoun tis enesis...
Episis mou milise gia ena neo farmako pou anamenete na kykloforisei alla den kseroun akoma pote to opoio tha dinete endoflevia gia 5 hmeres k den tha xreiastei allh therapeia dia viou..
Poly kala ta nea paidia...
Xamogelate k ola tha pane kala
egw apo ekeini thn wra eimai me ena megalo xamogelo sto stoma...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ.ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ 2009 ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΜΕ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΤΕΧΩ.ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΘΑ ΙΡΙΔΟΚΥΚΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΩΡΑ 15ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΧΘΕΣΙΝΗΣ ΕΝΕΣΗΣ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΟΥΤΣΑ ΚΟΥΤΣΑ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΕΝΕΣΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜS.ANTE PAIDIA KALH BDOMADA NA EXOUME!!!!