• ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ & ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #363  από litsa
 Τρί Οκτ 14, 2008 12:11 pm
Γεια και χαρά σε όλους σας!! είμαι η Λίτσα 39 ετών και με δυο απομυελυνωτικά επεισόδια ένα το 2006 και ένα τώρα, έχω κάνει το σχήμα κορτιζόνης 3 μέρες ενδοφλέβια και μετά για 11 μέρες 11 χάπια πρεζολόν. τώρα μάλλον θα μπω σε μέρα παρα΄μέρα ένεση αλλά φοβάμαι... ένας γιατρός μου είπε ότι πρέπει να αρχίσω ΄γιατί είναι θώρακας,άλλος μου είπε άστο για 6 μήνες και βλέπουμε και άλλος -αυτός που με παρακολουθεί -΄να ξεκινήσω..
΄μάλλον θα ξεκινήσω... εσει΄ς ξέρετε κάτι περισσοτέρο? γιατί και αυτοί δεν ξέρουν καλά - καλά ...

να είστε πάντα καλά !!!!!!!!!!1 :lol: :D :D :D
 #367  από GEORGE
 Τρί Οκτ 14, 2008 4:10 pm
litsa έγραψε:Γεια και χαρά σε όλους σας!! είμαι η Λίτσα 39 ετών και με δυο απομυελυνωτικά επεισόδια ένα το 2006 και ένα τώρα, έχω κάνει το σχήμα κορτιζόνης 3 μέρες ενδοφλέβια και μετά για 11 μέρες 11 χάπια πρεζολόν. τώρα μάλλον θα μπω σε μέρα παρα΄μέρα ένεση αλλά φοβάμαι... ένας γιατρός μου είπε ότι πρέπει να αρχίσω ΄γιατί είναι θώρακας,άλλος μου είπε άστο για 6 μήνες και βλέπουμε και άλλος -αυτός που με παρακολουθεί -΄να ξεκινήσω..
΄μάλλον θα ξεκινήσω... εσει΄ς ξέρετε κάτι περισσοτέρο? γιατί και αυτοί δεν ξέρουν καλά - καλά ...

να είστε πάντα καλά !!!!!!!!!!1 :lol: :D :D :D
ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΛΙΤΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.
 #368  από thanos
 Τρί Οκτ 14, 2008 6:51 pm
Εγω Λιτσα ξεκιναω την αλλη βδομαδα. Θα παρω Avonex. Ειναι μια ενεση την βδομαδα. Πριν 3 μηνες ειχα συμπτωμα και ειχα καποιες εστιες στην μαγνητικη. Εκανα τωρα ξανα μαγνητικη και υπηρξε μεταβολη. Στην πρωτη ειχα δυο εστιες εμπλουτισμενες και στην δευτερη ειχα μια εστια αλλα διαφορετικη απο τις δυο προηγουμενες. Το γεγονος αυτο αν και δεν παρουσιασα συμπτωματα με οδηγει στο να ξεκινησω θεραπεια. Και συμφωνουν ολοι οι γιατροι σε αυτο.
Διαβασα οτι στο πρωτο συμπτωμα δεν σε αρχιζουν θεραπεια. Μετα απο 3 μηνες κανεις μαγνητικη και αν υπαρχει μεταβολη αρχιζεις θεραπεια. Επισης αρχιζεις θεραπεια αν στο παραπανω διαστημα παρουσιασεις υποτροπη
 #371  από litsa
 Τρί Οκτ 14, 2008 7:35 pm
εγώ παρουσίασα υποτροπή μετά από 2 χρόνια ακριβώς! τώρα σε δύο μέρες ΄μάλλον θα πάω στο νοσοκομείο της ρόδου για να ξεκινήσω...μου είπε ο γιατρός της κρήτης rebif , αντε καλή μας επιτυχία!!!
καλή δύναμη!! εγώ νιώθω σαν να μην έχω κάτι με πολλή προσπάθεια αλλά πιστεύω ότι το αποδέχθηκα..!
να είμαστε όλοι καλά και αισιόδοξοι..
 #372  από thanos
 Τρί Οκτ 14, 2008 8:15 pm
Να ρωτησω κατι. Avonex εχει παρει κανεις; Αν μπορειτε, πειτε μου την γνωμη σας για αυτο το φαρμακο
 #377  από Μαρία
 Τετ Οκτ 15, 2008 10:47 am
Θάνο καλημέρα,
Κάνω Avonex μια φορά την εβδομάδα από 11/2005. Όταν νοσηλεύτηκα πρώτη φορά ξεκίνησα με Rebif αλλά όταν είπα στο γιατρό μου ότι εργάζομαι μου είπε καλύτερα την Avonex για να μην έχω αυτό το μέρα παρά μέρα. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει ιδιαίτερη ευαισθησία στο δέρμα. Κάποιες παρενέργειες βέβαια έχω ακόμη, δέκατα, πόνο στα κοκάλα, αλλά παίρνω Depon και τα ξεπερνάω. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το έχουν όλοι, έχω ακούσει πολλούς που δεν τους ενοχλεί πλέον. Δεν ξέρω πόσο σε κατατόπισα. ;)
 #378  από yuli
 Τετ Οκτ 15, 2008 12:38 pm
thanos έγραψε:Να ρωτησω κατι. Avonex εχει παρει κανεις; Αν μπορειτε, πειτε μου την γνωμη σας για αυτο το φαρμακο
Θάνο, καλημέρα.
παίρνω το avonex 2 χρόνια τώρα.Στην αρχή, είχα συμπτώματα που έμοιαζαν με γρίπη (πχ ρίγη, πόνο στην πλάτη) αλλά με τα depon περνούσαν. Τώρα πια, το παίρνω μόνο άμα παραζοριστώ αλλά δεν μου είναι απαραίτητο. Στο δέρμα δε με έχει ενοχλήσει ποτέ. Και, βέβαια, είναι πιο εύκολο όταν έχεις να κάνεις μόνο μια φορά την εβδομάδα με την ενεσούλα!
 #380  από litsa
 Τετ Οκτ 15, 2008 5:20 pm
Με την δουλειά τι γίνεται, όταν διαγνωστήκατε συνεχίσατε κανονικά? ή σας είπαν όπως εμένα πιο λίγη δουλειά και όχι κούραση και ζέστες?
ευχαριστώ.!! :lol: :lol:
 #383  από manos81
 Τετ Οκτ 15, 2008 8:49 pm
oso pio elefria doulia toso to kalitero litsa.thelei doulia na min exeis kai poli anxos.xalara prepei na ksexaseis thn iliotherapia....mono meta tis 5 to kalokeri kiayto me metro!komena ta zesta ntouz...xliaro pros to krio kano ego kai to xeimona.