• Κούραση και κορτιζόνη

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #36085  από maraki12
 Σάβ Αύγ 14, 2010 3:24 pm
Τα φώτα σας..

Βοηθάει η κορτιζόνη σ'αυτή τη γ.... την κούραση??? Να πάω να ζητησω κανα φλασάκι?
Γιατί δεν την πολυπαλεύω...

Ή δεν κάνει τίποτα και πρέπει απλώς να συνεχίσω να κάνω υπομονή μέχρι να περάσει η κωλοζέστη και η κωλοϋγρασία??
(Τα διαλυτικά τα είδατε? Ε? Ε? Η ορθογραφία με μάρανε.. :teasing-tease: )
 #36086  από Κατερίνα
 Σάβ Αύγ 14, 2010 3:33 pm
maraki μου δε νομίζω οτι είναι καλή ιδέα η κορτιζόνη...(δική μου γνώμη)
περίμενε λιγάκι να δροσίσει,να αποφεύγεις όσο γίνεται την ζέστη!
δεν χρειάζεται να έχουμε κάτι για να μας εξαντλεί η βρωμοζέστη!
φιλάκια σου! :romance-kisscheek:
 #36099  από κωστας
 Σάβ Αύγ 14, 2010 6:11 pm
μηπως σε βοηθησει η καρνιτινη?εμενα με εχει βοηθησει δινοντας μου περισσοτερη ενεργεια!τωρα να παρεις κορτιζονη για την κουραση (συγνωμη κιολας) μου φενεται πολυ υπερβολικο!η ζεστη παντος μας εχει γονατισει ολους,καποια στιγμη θα πεσει η θερμοκρασια και θα επανελθουμε-υπομονη!
 #36100  από Neutralis
 Σάβ Αύγ 14, 2010 6:12 pm
Σίγουρα δε βοηθάει καθόλου η κορτιζόνη. Άλλωστε η κόπωση είναι σύμπτωμα ΧΕΝΦΑ και όχι ΠΣ. Το αίμα υποτίθεται πως ψύχει τον εγκέφαλο, μόνο που στη δική μας περίπτωση, λόγω φλεβικής ανεπάρκειας, ο ψυκτικός αυτός μηχανισμός υπολειτουργεί.
 #36101  από litsa
 Σάβ Αύγ 14, 2010 6:16 pm
οχι μαρακι κορτιζόνη για την κουραση..
καμια βιταμινουλα ισως...
και δροσιά ΄πολύύυυυυυυυυυυυυ..
:banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
και υπομονή θα φυγει που θα παει..... :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars:
 #36122  από maraki12
 Σάβ Αύγ 14, 2010 10:15 pm
Thanx για τις απαντήσεις.
Την κορτιζόνη τη σκεφτόμουνα δυστυχώς όχι μόνο για την κούραση αλλά και για διάφορες άλλες βλακειούλες.. Για πείτε γνώμη: Ενάμιση μήνα τώρα είναι μουδιασμένα τα πόδια μου (συνηθισμένο) αλλα 3-4 φορες τις τελευταίες 10 μέρες έχω νιώσει στιγμιαία ότι δεν θα με κρατήσουν(ασυνήθιστο) και θα πέσω αλλά δεν έπεσα. Επίσης 1 φορά δυσκολευόμουν να κρατήσω ένα σχετικά ελαφρύ αντικείμενο σε υπερυψωμένη θέση με το αριστερό χέρι. Και τα συνηθισμένα "εγκαυματα" μου και δυσκολία στην ανάκληση λέξεων χειρότερη από ποτέ.
Το ξέρω ότι δεν είναι φοβερά αλλά μαζί με την κούραση και τη ζέστη έχω απογοητευτεί... Η λογική μου το λέει ότι δεν είναι αρκετα για να πάρω κορτιζόνη απλώς είπα να πω μια βλακεία :teasing-neener:

@Κώστας : από συμπληρώματα δεν έχω ιδέα αλλά μάλλον πρέπει να αποκτήσω ;)

@Neutralis : Μακάρι να είναι αυτό που λες και να μου περάσει τουλάχιστον αυτό..
 #37475  από anni
 Πέμ Σεπ 02, 2010 1:30 pm
maraki ολα αυτα τα εχω και εγω........
καθως και πολλα αλλα

κορτιζονη εχει κανα μηνα που ειχα παρει το σχημα..........αλλα
ειχα και αλλα προβληματα με το χερι μου........αδυναμια
θα δεις πως θα νιωθεις.........και μιλα και με τον γιατρο σου
τωρα υπομονη........
και οχι κουραση.........ολα να πανε καλα..... :romance-kisscheek: