• Copaxone και εγκυμοσύνη

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #126664  από Dimitra
 Τετ Φεβ 15, 2017 12:33 pm
Καλησπερα σε ολους! Οποιος γνωριζει κατι περι του θεματος παρακαλω ας μου δωσει μια απαντηση. Κανω ενεσεις κοπαξον και χωρις να το σταματησω, ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος ενός μηνός. Ο νευρολογος μου πε οτι επρεπε να το χα σταματησει 1 μηνα πριν τις προσπαθειες για παιδι, ο γυναικολογος λεει οτι δν θα χει επιρρεαστει το εμβρυο. Τωρα το χω σταματησει αλλά εχω πολυ αγχος μηπως ειχε επιρροή στο εμβρυο στο μηνα αυτό! Κι επειδη ειμαι κατα των εκτρωσεων, καταλαβαινετε σε τι φαση βρισκομαι! Help...
 #126697  από Giota23
 Πέμ Φεβ 16, 2017 10:46 am
Δήμητρα καλημέρα,

Δυστυχώς δεν γνωρίζω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα 2-3 ακόμα γιατρούς κάθε ειδικότητας μήπως βγάλω καμιά άκρη.

Όμως θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω στο θέμα της έκτρωσης (σε ψυχολογικό επίπεδο). Νομίζω ότι αν ο μη γένειτο έχει επηρεαστεί το έμβρυο, αυτό ξεπερνά το θέμα της έκτρωσης σαν ιδέα.
Προφανώς ο περισσότερος κόσμος δεν είναι υπέρ της έκτρωσης, αλλά όμως αν χρειαστεί να προβείς σε μια διαδικασία διακοπής για μια τέτοια περίπτωση δεν νομίζω ότι θεωρείται καν έκτρωση με την έννοια που την έχουμε οι περισσότεροι στο μυαλό μας.
Αυτό που θέλω να πω, είναι να μην κολλάμε σε μια λέξη (και προφανώς σε μια δυσάρεστη διαδικασία), ενώ ενδέχεται να υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα. Φαντάζομαι ότι δεν θα ήθελες σε περίπτωση που έχει επηρεαστεί το έμβρυο να ταλαιπωρείσαι κι εσύ και το παιδί σου για μια ζωή.

Πολύ φιλικά,
Γιώτα
 #126716  από Dimitra
 Πέμ Φεβ 16, 2017 2:27 pm
Ειμαι κατα της εκτρωσης οτι και να γινει! Ομως εχω πολυ καλα νεα! Σημερα με πηρε ο νευρολογος μου και μου ανακοινωσε οτι του ρθε εγκυκλιος που λεει οτι το copaxone μπορει να χορηγειται καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμωσυνης! Εγω φυσικα το διακοπτω, αλλα τα νεα ειναι αυτα!
 #126717  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 16, 2017 3:10 pm
Dimitra έγραψε:Σημερα με πηρε ο νευρολογος μου και μου ανακοινωσε οτι του ρθε εγκυκλιος που λεει οτι το copaxone μπορει να χορηγειται καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμωσυνης!
Εάν σου είπε τέτοιο πράγμα ο νευρολόγος σου... Διάβασε προσεκτικά αυτό το φυλλάδιο αν γνωρίζεις αγγλικά. Δεν υπάρχει κανένα φάρμακο για την Σκλήρυνση που να μπορεί να χορηγηθεί κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Όσον αφορά το copaxone, σε συζητήσεις που είχα παρακολουθήσει (http://www.thisisms.com/forum/copaxone- ... c2844.html) υπήρχαν περιπτώσεις σαν την δικιά σου που όλα πήγαν καλά, όμως επιτόπου έκοψαν το φάρμακο όπως εσύ.

Τακτική, στενή παρακολούθηση, υπέρηχοι κτλ, μακριά από τα φάρμακα και την επικίνδυνη εγκύκλιο του γιατρού σου, ψυχολογία στα ύψη για το υπέροχο γεγονός και όλα καλά θα πάνε.

Glatiramer Pregnancy and Breastfeeding Warnings
Οι μελέτες σε ζώα δεν έδειξαν αρνητική δράση σε δόσεις υψηλότερες από την ανθρώπινη θεραπευτική δόση. Δεν υπάρχουν επαρκείς και καλά ελεγχόμενες μελέτες σε έγκυες γυναίκες.
(Animal studies failed to reveal teratogenic effects at doses higher than human therapeutic doses. There are no adequate and well-controlled studies in pregnant women.)


Ο κατασκευαστής (TEVA) συνιστά ότι οι γυναίκες σε αναπαραγωγική ηλικία πρέπει να χρησιμοποιούν αντισυλληπτικό ενώ λαμβάνουν θεραπεία με αυτό το φάρμακο. -Τα Αποτελέσματα αυτού του φαρμάκου σε έγκυες γυναίκες είναι άγνωστες.
(The manufacturer recommends that women of childbearing potential should use a contraceptive while receiving therapy with this drug. -The effects of this drug on labor and delivery in pregnant women are unknown.)