• copaxone και μελανιες

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #29952  από litsa
 Παρ Ιουν 11, 2010 11:23 pm
κοιτα να εισαι καλά.. και αυτά δεν ειναι τιποτα..
βέβαια δεν λεω, ειναι σπαστικό..! δοκίμασε ολες τις αλοιφες που εχουμε πει και θα δειξει ποια σου ταιριάζει..
 #29954  από alex81
 Παρ Ιουν 11, 2010 11:28 pm
εννοητε το σημαντικοτερο να μαστε καλα!ευχαριστω !
 #32558  από mpampis 2
 Πέμ Ιούλ 01, 2010 8:35 pm
alex81 m δεν εισαι μονο εσυ με μελανιες απο το copaxone , σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι-ες .
Η κορη μου οχι μονο εκανε μελανιες αλλα και κατι ΄΄καρουμπαλα.........΄΄ σαν μισο αυγο και πονουσε πολυ . ( μαλλον ηταν αλεργια) Kαναμε μερικες ενεσεις (10......?) και τελοςςςςςςς! Δεν πηγαινε αλλο.........!
Τωρα , αν και εγω προσωπικα για πολλους λογους δεν το θελω καθολου , δυστυχως παμε για Tysabri .
 #32580  από alex81
 Πέμ Ιούλ 01, 2010 9:24 pm
εγω κανω 3 μηνες τωρα ψοπαχονε συνεχιζω να ποναω και να κανω "καρουμπαλα"αλλα δεν μου ειπαν να το σταματησω!σταματησε γιαυτο?ειχε και αλλο προβλημα?
 #32646  από βικακι
 Παρ Ιούλ 02, 2010 8:43 am
Αχ ,και εγώ τα ίδια.Αφού είπα οτι φέτος αποκλείετε να πάω στην παραλία ετσι, όμως μετά απο καιρό κατάλαβα οτί δεν χρησιμοποιούσα πολύ σωστά το έμβολο.Πρέπει να πατάς όσο το δυνατο περισσότερο το έμβολο στο σημείο που κάνεις την ένεση για να μην τραντάζετε το δέρμα.Καρούμπαλα θα κάνεις αλλά τουλάχιστον δεν θα έχεις τόσες μελανιές .Δοκίμασε και το μολυβδόνερο. :character-oldtimer:
 #32685  από βικακι
 Παρ Ιούλ 02, 2010 1:51 pm
Σήμερα που πήγα στο γιατρό μου και τον ρώτησα για το θέμα ,μου είπε να αυξήσω λίγο το μήκος της βελόνας ώστε να μπαίνει υποδόρια και να την κάνω όσο πιο κάθετα γίνεται.Δοκίμασέ το.
 #32689  από passenger
 Παρ Ιούλ 02, 2010 2:46 pm
Ρε παιδια κανετε την ενεση και πισω απο το μπρατσο? Ποναει?Εγω εκει δεν εχω πολυ λιπος, και επειδη ειναι και μαλακο το σημειο φοβαμε πως θα πονεσει και δεν εχω κανει καμια ενεση εκει. Καρουμπαλο μου κανει μονο στο ποδι, οχι ομως μελανιες, και ποναει πολυ λιγο αλλα μετα την ενεση.Παρενεργεια μεχρι τωρα καμια. Δεν παιρνω ουτε ντεπον μετα η πριν την ενεση.
 #32691  από βικακι
 Παρ Ιούλ 02, 2010 2:52 pm
Δεν ήρθε νοσηλευτής να σου δείξει πώς θα τις κάνεις;Πάντως στο χέρι για μένα είναι το πιο ανώδυνο.
 #32962  από passenger
 Τρί Ιούλ 06, 2010 11:30 am
σημερα θα δοκιμασω στο μπρατσο....
με το πιστολακι την κανεις εκει? εγω λεω να δω πρωτα με την ενεση σκετη και αν δεν υπαρχει προβλημα, θα δοκιμασω μετα με πιστολακι.Μονη την κανεις στο χερι?
 #32991  από βικακι
 Τρί Ιούλ 06, 2010 2:42 pm
Ναι,μόνη μου την κάνω και είναι πολύ εύκολο.Εγώ χρησιμοποιώ πάντα το πιστολάκι γιατί νομίζω πως είναι καλύτερα.Ρύθμισε την βελόνα στο 4 και μετά τοποθέτησε το χέρι που θέλεις να κάνεις τη ένεση πάνω στο στήθος.Δηλαδη αγκάλιασε το στέρνο σου.Με το άλλο χέρι κράτησε το πιστολάκι και κάνε την΄ενέσα όσο το δυνατό πιο πίσω του μπράτσου.Πρόσεχε μόνο το πιστολάκι να είναι κάθετα ως προς το σημείο της ενέσας.Καλή επιτυχία. :happy-bouncymulticolor: